artykuł partnerski

Jak rozpoznać, że zbliża się poród?

Piątek, 02 lipca 2021
Około 37 tygodnia ciąży zaczyna się odliczanie dni do porodu. Nawet jeśli lekarz poinformował o orientacyjnej dacie rozwiązania, nie ma się co nią sugerować. Organizm sam dobrze wie, kiedy przyjdzie czas. Jakie sygnały wtedy wysyła?

Obniżenie brzucha przed porodem

 

Kiedy brzuch jest już naprawdę duży, odczuwa się trudności z oddychaniem, co wynika z ucisku macicy na narządy wewnętrzne. Brzuch ciążowy zaczyna się niemal pod biustem, a kończy tuż nad wzgórkiem łonowym. Kiedy jednak nagle kobieta uświadomi sobie, że nieco łatwiej jej się oddycha, a brzuch wydaje się być nieco niżej – to znak, że dziecko przyjęło pozycję z główką tuż przy kanale rodnym i powoli szykuje się do wyjścia. Obniżenie ciążowego brzucha jest jednym z pierwszych sygnałów, które zwiastują o rychłym porodzie.

 

Skurcze przepowiadające Braxtona Hicksa

 

To jeden z pierwszych stresujących momentów! Mogą się pojawić już około 36 tygodnia. Są nieregularne i nie nasilają się, czym różnią się od skurczy porodowych. Stanowią swego rodzaju test przed faktycznymi skurczami – uwalniana w małych dawkach oksytocyna daje organizmowi znak, że pora się przygotowywać. Mijają samoistnie i nie są zbyt dokuczliwe, ale świadczą o tym, że poród zbliża się wielkimi krokami. Jeśli jednak stają się silniejsze i pojawiają się regularnie – oznacza to, że pora jechać do szpitala, bo być może właśnie zaczyna się akcja porodowa. A jak liczyć skurcze porodowe? Liczy się czas trwania pojedynczego skurczu oraz odstępy między kolejnymi. Warto sprawdzać je przez minimum pół godziny.

 

Odejście czopa śluzowego

 

Czop śluzowy to swego rodzaju „korek” z gęstego śluzu, który zamyka szyjkę macicy, chroniąc ją przed bakteriami i infekcjami. Odchodzi z organizmu samoistnie na parę tygodni, dni, a nawet godzin przed porodem. Czasem może się wydalić z niewielką ilością krwi, co będzie oznaczało powoli rozwierającą się szyjkę macicy. Jeśli krwi pojawi się więcej – należy jechać do szpitala.

 

Odejście wód płodowych

 

Jeden z najbardziej charakterystycznych objawów zbliżającego się porodu. Pęknięcie pęcherza płodowego może nastąpić na chwilę przed porodem lub nawet do kilku godzin wcześniej i jest naturalnym zjawiskiem. W takiej sytuacji należy niezwłocznie pojechać do szpitala, bo poród może nastąpić w każdej chwili. Warto zapamiętać, o której odeszły wody – taka informacja jest niezwykle ważna dla zdrowia dziecka.

 

Bóle porodowe

 

Mogą się pojawić jeszcze przed skurczami. Są to bóle krzyża, kojarzące się z dyskomfortem menstruacyjnym. Mogą się pojawiać w wyniku wzmożonego wysiłku, pobudzając macicę do rozpoczęcia akcji porodowej.

 

Oczyszczanie się organizmu

 

Biegunka, nudności i wymioty mogą świadczyć o tym, że organizm przygotowuje się do porodu i stara się oczyścić, by jak najbardziej ułatwić dziecku przyjście na świat. Współpracuje wówczas układ nerwowy i hormony. Jest to naturalne, a nawet wskazane zjawisko, sugerujące, że poród przebiega prawidłowo i organizm dobrze reaguje na wszystkie bodźce.


Zainteresował temat?

0

0


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat