artykuł sponsorowany

Jak przygotować się na pieszą wędrówkę w górach?

Środa, 31 marca 2021
Góry od zawsze mają szerokie grono fanów, którzy licznie przybywają na dłuższe lub krótsze wyprawy. Zwłaszcza w okresie pandemii, kiedy większość wyjazdów turystycznych jest niemożliwa, góry stały się jeszcze bardziej popularne.

Jak przygotować się na pieszą wędrówkę w górach?

 

Zróżnicowanie w poziomie trudności szlaków i wysokości szczytów górskich pozwala na aktywne spędzanie czasu zarówno przez wieloletnich amatorów gór, jaki i nowicjuszy - piękno polskich gór z pewnością urzeknie każdego.

 

Jeśli chcesz zaplanować swoją pierwszą pieszą wędrówkę po górach, musisz pamiętać o kilku rzeczach. Odpowiednie przygotowanie to podstawa dla bezpiecznej górskiej wędrówki. Nie daj się zaskoczyć - przygotowaliśmy punkty, które ułatwią Ci pierwszą górską wyprawę.

 

Podstawowa odzież i obuwie w góry

 

Jeśli dopiero chcesz zacząć przygodę z wędrówkami górskimi, nie musisz rozbijać banku kupując profesjonalne ubrania sportowe. Jednak ubranie pierwszej lepszej rzeczy wyciągniętej z szafy także nie jest dobrym pomysłem.

 

Należy unikać przede wszystkim bawełnianej odzieży. Bawełna pochłania wilgoć, więc pot powstały podczas wysiłku zbierze się na koszulce. Jest to szczególnie niebezpieczne, ponieważ górski wiatr ‘przewieje’ Cię i zafunduje poważne przeziębienie. Dotyczy to także innych części garderoby - spodni, bluzy czy nawet skarpetek. Najlepiej jest postawić na materiały odprowadzające wilgoć. W tej roli sprawdzą się syntetyczne tkaniny.

 

Bielizna termiczna na wiosenne wyprawy w góry nie jest konieczna. Jeśli już ją masz w szafie to przyda się na chłodniejsze dni. Ale jeśli nie posiadasz jeszcze termicznego kompletu rozwiążesz ten problem ubierając się na cebulkę.

 

Buty w góry to element, na którym nie warto oszczędzać. Zwykłe sportowe buty sprawdzą się podczas wycieczki na Morskie Oko lub podczas przechadzek dolinami. Podeszwa powinna być gruba i raczej twarda, optymalna jest wysokość cholewki powyżej kostki. Istnieją różne rodzaje butów górskich, ale istnieją także uniwersalne modele, sprawdzające się zarówno latem, jak i zimą. Buty do wycieczek w góry mogą być dość kosztowne. Chodząc po górach w nieprzystosowanym do tego obuwiu ryzykujesz kontuzją. Z ratunkiem przychodzi eobuwie kod rabatowy, co znacznie obniży poniesione koszty. Atrakcyjne zniżki sprawią, że zdobędziesz odpowiednie buty w niższej cenie.

 

Plecak w góry powinien być przede wszystkim wyposażony w wygodne szelki. Powinien także być dość pakowny, ale równocześnie lekki. Dobrze by było, gdyby był zapinany na wysokości pasa i klatki piersiowej. Podnosi to komfort podczas wędrówki, ale nie jest to warunek konieczny.

 

Pogoda w górach - jak się przygotować na zmienne warunki atmosferyczne

 

 

 

Pogoda w górach jest kapryśna zwłaszcza wiosną. Dostosowana do pogody odzież to podstawa udanej wycieczki w góry. Należy unikać przegrzania i wychłodzenia organizmu. Dlatego dobrze jest mieć ze sobą kilka warstw - jak się rozgrzejesz przy bardziej stromym wejściu wystarczy, że jedną warstwę ściągniesz.

 

Nawet latem na szczytach może być zimno. Dlatego należy mieć ze sobą kurtkę-wiatrówkę, która może też pełnić funkcję kurtki przeciwdeszczowej w razie opadów. Popularne są spodnie 2w1 z odpinanymi nogawkami, co pozwala się łatwo dostosować do panujących warunków atmosferycznych.

 

Przydatne gadżety - must have każdej pieszej wycieczki w góry

 

Na pieszą wyprawę w góry trzeba pamiętać przede wszystkim o zabraniu ze sobą wody i wysokoenergetycznych przekąsek. Wchodzenie na szczyty bardzo męczy organizm, dlatego należy pamiętać o nawodnieniu i dostarczeniu odpowiedniej dawki energii. Jeżeli planujesz posiłek zjeść w schronisku to nie zapomnij zabrać ze sobą gotówki - na niektórych wysokościach może nie być zasięgu, co uniemożliwi transakcje kartą. Krem z filtrem UV oraz nakrycie głowy przydadzą się nie tylko zimą. Uchronią Cię przed oparzeniami, a daszek czapki poprawi widoczność. Dobrze jest mieć ze sobą także podstawową apteczkę - przyda się nawet w razie niegroźnych otarć lub powstania odcisków. Nie zabandażowany pęcherz na stopie utrudni wyprawę, dlatego warto mieć chociaż plastry i wodę utlenioną w plecaku.


Zainteresował temat?

0

0


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat