Advertisement
ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Jak obliczyć dni płodne, czyli świadome macierzyństwo w praktyce

Czwartek, 11 października 2018
Dni płodne to czas, kiedy istnieje największa szansa na zajście w ciążę. Każda kobieta powinna wiedzieć, jak je obliczyć, zwłaszcza jeśli stara się o potomstwo. Wiedza dotycząca cyklu oraz związanym z nim odczuciami i reakcjami organizmu przyda się jednak każdemu. Śledzenie cyklu pozwala nie tylko określić dni płodne, ale również szybciej zareagować na ewentualne nieprawidłowości.
Jak obliczyć dni płodne, czyli świadome macierzyństwo w praktyce

Czym jest cykl miesiączkowy?


W celu określenia, kiedy występują dni płodne, trzeba przez co najmniej trzy miesiące zapisywać terminy miesiączki (zobacz również "Dni płodne u kobiety – kiedy wypadają?"). Dzień rozpoczęcia menstruacji rozpoczyna cykl miesiączkowy, czyli regularnie powtarzający się czterofazowy cykl zachodzący w organizmie kobiety w wyniku zmian stężenia hormonów podwzgórza, przysadki i jajników. W jego trakcie dochodzi do dojrzewania komórki jajowej i przemieszczenia jej do jajowodu, gdzie oczekuje na zapłodnienie.

 

Pierwsza faza cyklu to menstruacja, objawiająca się krwawieniem. Następna jest faza folikularna, podczas której wzrasta stężenie estrogenu i dojrzewa komórka jajowa. Czternasty dzień cyklu to faza owulacyjna, kiedy dochodzi do uwolnienia komórki jajowej – w ten dzień może pojawić się gorsze samopoczucie i ból w dole brzucha. Ostatnia jest faza lutealna, podczas której rozrasta się błona śluzowa macicy.

 

Kiedy są dni płodne?


Dni płodne oblicza się najprościej, odejmując 18 od najkrótszego z zaobserwowanych cykli. Otrzymana data jest pierwszym dniem płodnym, natomiast ostatni dzień płodny oblicza się, odejmując 11 od cyklu najdłuższego. Jest to mało dokładna metoda, ponieważ cykl miesiączkowy bardzo rzadko jest idealnie równy.

 

Zdecydowanie bardziej skuteczną metodą jest obserwacja śluzu w pochwie połączona z pomiarami temperatury. Podczas jajeczkowania temperatura ciała wzrasta o około 0,2 stopnia. Należy ustalić 3 dni w cyklu, gdy jest ona najwyższa – za płodne uznaje się właśnie te dni oraz 3 dni przed podwyższoną temperaturą i 6 dni po obniżeniu temperatury ciała. Metoda nie zawsze jest skuteczna, dlatego warto też obserwować śluz. W czasie dni płodnych przypomina on białko kurzego jaja – jest śliski, przezroczysty i rozciągliwy. Swój cykl miesiączkowy możesz obliczyć za pośrednictwem kalendarza kobiecosc.info


Zainteresował temat?

0

6


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat