Gmina Bełchatów przejęła część gminy Kleszczów

ePiotrkowBełchatów Czwartek, 30 grudnia 2021289632
28 grudnia premier Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenie w sprawie zmiany granic dwóch gmin: Kleszczowa i Bełchatowa. Gmina Bełchatów przejęła część gminy Kleszczów. Część kluczową, bo chodzi o teren, na którym znajduje się Elektrownia Bełchatów.

Zmiany mają wejść w życie od 1 stycznia 2022 roku. Wówczas w granicach gminy Bełchatów znajdzie się obręb geodezyjny Wola Grzymalina.

Teren kluczowy, ponieważ właśnie tam zlokalizowana jest Elektrownia Bełchatów. W praktyce oznacza to, że podatki oraz opłaty wnoszone przez energetycznego giganta zamiast do Kleszczowa będą wpływać do Bełchatowa. Chodzi o kwotę niebagatelną, bo sięgającą około 67 milionów złotych. 

 

O zmianę granic zabiegali wójt gminy Bełchatów Konrad Koc oraz posłanka Małgorzata Jankowska. Podczas specjalnej konferencji prasowej nie kryli radości ze zmiany. Jak podkreślał włodarz gminy Bełchatów walka o zmianę granic trwała trzy lata. 

Pierwszy wniosek nie przyniósł rezultatów, choć przygotowany przez nas wniosek był wysoko oceniony. Teraz podział staje się faktem, a gmina Kleszczów przekaże gminie Bełchatów część dochodów. Pragnę zaznaczyć, że nawet po zmianie granic Gmina Kleszczów pozostanie najbogatszym samorządem w Polsce, daleko w tyle pozostawiając inne gminy - mówił Konrad Koc, wójt gminy Bełchatów. 

 

W podobnym tonie wypowiadała się posłanka Małgorzata Jankowska, która bardzo zabiegała o zmianę granic.

Dzięki tej zmianie poszczególne gminy powiatu będą mogły się rozwijać, będą mogły być realizowane nowe inwestycje, na które mieszkańcy długo już czekają. W 2018 roku właśnie z rozmów z mieszkańcami powiatu bełchatowskiego zrodził się pomysł, który zaowocował pierwszym wnioskiem o zmianę granic, tym złożonym w 2019 roku. Wówczas wniosek był doskonale umotywowany, ale Rada Ministrów dała jeszcze szansę gminie Kleszczów na to, by wsparła inne samorządy. Niestety, pomoc ta okazała się zbyt skromna. Nieco ponad 12 mln zł do podziału na 14 samorządów to pula, która zupełnie mija się z oczekiwaniami gmin. Teraz, po szerokich konsultacjach, premier podjął decyzję, dzięki której pomoc dla biedniejszych samorządów będzie mogła właściwie funkcjonować - mówiła Małgorzata Janowska.

 

Konrad Koc zapowiedział także, że pieniądze, które będą wpływać do gminy Bełchatów w wyniku zmiany granic, będą przeznaczone również na Fundusz Wsparcia Lokalnego. Jego zadaniem będzie pomoc sąsiednim gminom. 

Na początku stycznia chcielibyśmy usiąść do rozmów z samorządowcami sąsiednich gmin z naszego powiatu, by przedyskutować, na jakiej zasadzie powinien działać fundusz. Chcemy przeznaczyć na ten cel kilkanaście milionów złotych. Na pewno będzie to kwota wyższa niż ta, którą obecnie Gmina Kleszczów przeznacza na tzw. fundusz solidarnościowy - podkreślał Konrad Koc.

Zupełnie odmienne nastroje panują w gminie Kleszczów, której władze zapowiadają dalszą walkę o zachowanie dotychczasowych granic. W specjalnie wystosowanym oświadczeniu wójt Kleszczowa podkreśla, że decyzja o zmianie granic została wprowadzona bez uwzględnienia zapisanych w Konstytucji RP zasad, zgodnie z którymi podział terytorialny państwa powinien uwzględniać więzi społeczne, gospodarcze oraz kulturowe.

Decyzja rządu rodzi wielorakie skutki, m.in. konieczne będzie wprowadzenie głębokiej korekty w projekcie budżetu gminy na 2022 rok oraz zawieszenie niektórych, już zaplanowanych zadań. W pierwszej kolejności dotknie to dużych inwestycji, które miały przebiegać przez obręb geodezyjny Wola Grzymalina - czytamy w oświadczeniu. 

 

Na 16 stycznia w gminie Kleszczów zaplanowano referendum w sprawie zmiany granic, a w swoim oświadczeniu  wójt podkreśla, że z pewnością się ono odbędzie. Władze zapowiadają także podejmowanie dalszych kroków prawnych, aby utrzymać dotychczasowy podział granic.

 

Całe oświadczenie można znaleźć poniżej. 

pobierz plik OŚWIADCZENIE Wójta Gminy Kleszczów.pdf


Zainteresował temat?

2

5


Komentarze (32)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Kasa,kasa,kasa ~Kasa,kasa,kasa (Gość)31.12.2021 09:27

Nie zapominajmy skąd się wzięło to 67 mln zł. Złożyli się na to mieszkańcy Polski, którzy płacą ogromne pieniądze za prąd. Tam gdzie, kasa, tam dużo wyciągniętych rączek. Każdy chce coś wyrwać dla siebie.

61


Ep ~Ep (Gość)31.12.2021 13:16

Super! Dla Bełchatowa to bardzo dobra wiadomość. W Kleszczowie pieniądze były rozdawane na lewo i prawo.

37


:( ~:( (Gość)31.12.2021 12:14

Żenada!

62


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)31.12.2021 11:31

A tak naprawdę to była ziemia Gminy Kleszczów i wcale się nie muszą się jej pozbyć chyba że sami chcą ale nie widzę tutaj interesu

51


Realista ~Realista (Gość)30.12.2021 14:27

Bardzo dobrze. Wystarczająco długo Kleszczów oplywał w niezasłużone dostatki. I tak krzywdy nie mają, bo płynie do nich kasa z kopalni.

912


kraj teoretyczny ~kraj teoretyczny (Gość)31.12.2021 09:08

Wynika z tego, że jak w jednej gminie stoją magazyny i gmina ma dochody to powinna oddać tym gminom które nie mają magazynów na swoim terenie czy odkroić teren i oddać innej gminie ? Skoro Bełchatów stał się teraz bogatszy to teraz im powinno się zabrać i dać tym biedniejszym gminom ? Obecnie to jest dom wariatów, a nie normalny kraj. Może pokroić Warszawkę i podołączać do biednych gmin sąsiednich ?

61


Zaśpiewajmy... ~Zaśpiewajmy... (Gość)31.12.2021 09:01

"Chwyć gitarę załóż kierpce
Będziesz miał pieniędzy więcej
Zbieraj grosik do grosika
Zostań kumplem Janosika".

BigCyc - Kumple Janosika

50


anty Janowska ~anty Janowska (Gość)31.12.2021 08:52

To oznacza że gmina Bełchatów dołoży sie teraz do funduszu solidarnościowego, to oznacza że gmina Bełchatów będzie teraz dotowała szpitale w województwie łózkkim tak jak robiła to gmina Kleszczów.
To oznacza że gmina Bełchatów tak jak gmina Kleszczów podaruje przekaże część swoich pieniędzy innym gminom, innym podmiotom wspomoże różnego rodzaju inicjatywy w całej Polsce, dołoży się do janosikowego.
Pani Janowska co pani o tym sądzi? A przerpaszam ostatnio ciepłą posadkę dostała: Dyrektor ekonomiczny w Elektrowni Bełchatów. A dlaczego nie rozpoczeła Pani pracy od najniższego stanowiska np. referenta tylko od razu "ciepły stołeczek"?

70


anarchia PIS ~anarchia PIS (Gość)31.12.2021 08:48

PIS nie moze się nachapać. Widać to doskonale we Woli Krzysztoporskiej: jakie podwyżki dali sobie wójt i radni. Bo im się należy. Bo oni ciężko pracują i są zmęczeni.
Z...eje inne słowa nie mam na to: oni podwyżki pensji a ja podwyżki opłat: gazu prądu podatków.
Rozbój w biały dzień.

73


anty PIS ~anty PIS (Gość)31.12.2021 08:38

Cała władza PIS polega na tym aby zabrać jednym a dać drugim któzy nic nie wytwarzają. Ja mam taką samą sytuację. Od stycznia wyższe podatki, a mój sąsiad obibok ciagnie z pomocy społecznej ile się da.
PIS to najgorsza partia

84


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat