Finanse Wolborza wysoko ocenione. Piotrków i powiat w środku stawki

Region Piątek, 09 lipca 20217 1826
Wolbórz został sklasyfikowany na 32 miejscu w kraju w rankingu finansowym samorządu terytorialnego w Polsce w 2020 r. W powiecie piotrkowskim wolborski samorząd wypada najlepiej. Z kolei Piotrków i powiat znalazły się w środku stawki w swoich kategoriach
fot. pixabay.com / stevepb

W grupie 642 gmin miejsko-wiejskich Wolbórz zajął 32 miejsce, 1. w powiecie piotrkowskim. W łódzkim lepiej wypadły tylko Poddębice, Stryków i Rzgów. Ranking finansowy samorządu terytorialnego w Polsce w 2020 r. przygotowany został przez Fundację Instytut Studiów Wschodnich (organizatora Forum Ekonomicznego w Karpaczu) we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu.


Ranking przygotowano w oparciu o dane RIO na koniec 2020 r. „Zbudowaliśmy syntetyczny indeks, który jest pochodną siedmiu wskaźników: udziału dochodów własnych w dochodach ogółem JST, relacji nadwyżki operacyjnej do dochodów ogółem, udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem, obciążenia wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne, udziału środków europejskich w wydatkach, relacji zobowiązań do dochodów oraz udziału podatku dochodowego od osób fizycznych" - podsumował Prof. Bartłomiej Nita z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.


- To dla nas duże wyróżnienie i efekt naszej pracy, w trudnym przecież dla wszystkich okresie pandemii. Pozyskaliśmy dotacje unijne i krajowe w kwocie 9.911.099,59 zł na współfinansowanie zadań inwestycyjnych i rozwojowych. Wszystkie zaplanowane inwestycje zostały zrealizowane, a nasze działania dają pewną perspektywę realizacji kolejnych potrzebnych inwestycji. To wszystko zapracowało na pozycję Wolborza w kraju. Bardzo się z tego powodu cieszę. - podsumował Andrzej Jaros, burmistrz Wolborza.


W rankingu miast na prawach powiatu sklasyfikowano 66 JST. W tej grupie Piotrków zajął 32. miejsce – niemal dokładnie w środku stawki. Z kolei powiat piotrkowski w rankingu 314 powiatów ziemskich zajął 130. pozycję.


Cały Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce 2020 znajdziecie TUTAJ.


Zainteresował temat?

0

2


Komentarze (7)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

go?ć_nina ~go?ć_nina (Gość)10.07.2021 17:20

Wolbórz jest zawsze pierszy w rankingu ale stawek za odpady komunalne,po za tym w koło pełno chlewni,magazynów i dwie fabryki obok siebie.Tak oczywiście wpływy do urzędu wtedy są odpowiednie!.Ale całe "miasteczko przemysłowe" jest zanieczyszczone,a gdzie w tym wszystkim jest człowieczeństwo!,tylko liczą się pieniądze i ranking!!!Jak "zwykły" człowiek potrzebuje pomocy to ta bogata gmina nie ma!,

20


[][] ~[][] (Gość)10.07.2021 18:11

Kto odpowie za wycofanie społeczne i intelektualne społeczności wolborskiej?

20


as ~as (Gość)10.07.2021 08:08

Śmieci drogie to i wpływy są...

40


ja ~ja (Gość)09.07.2021 14:04

Co za bzdury. "Walka" z covidkiem jak wskaźnik dobrobytu... Przepyszne.
Największą zaś słabością tego rankingu jest brak powiązania wydatków z efektywnością. Można wydać 10 milionów wrzucając je w przysłowiowe błoto. Mozna za 10 milionów zbudować pałac. A miejsce w rankingu to samo.

60


gośc ~gośc (Gość)09.07.2021 12:28

Szkoda, że te cyferki nie przekładają się na dobrostan mieszkańców.

90


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat