Dr Sutkowski: w szczycie czwartej fali będzie od kilku do kilkunastu tys. zakażeń dziennie

PAPKraj Niedziela, 15 sierpnia 2021491631
- Spodziewam się od kilku do kilkunastu tysięcy zakażeń dziennie w szczycie czwartej fali pandemii. Być może konieczne będzie wprowadzenie obostrzeń, czyli zaleceń sanitarnych mocniejszych niż obecnie - powiedział PAP prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski.
Fot.: PAP

 

Dr Sutkowski zaznaczył, że starając się przewidzieć rozwój epidemii, trzeba brać pod uwagę liczbę osób w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19. "Jednak liczba osób zaszczepionych to nie jedyny wskaźnik, który musimy uwzględnić. Wszystkie symulacje uwzględniają również procesy społeczne i decyzje administracyjne" - wyjaśnił.

 

Jego zdaniem, szczyt czwartej fali pandemii będzie miał miejsce w październiku, a największy wpływ na wzrost zachorowań będzie miał powrót dzieci do szkół oraz powroty z wakacji.

 

Wyraził nadzieję, że część osób jeszcze zdąży się zaszczepić. "Niestety, jest już bardzo późno i trzeba się bardzo spieszyć ze szczepieniami. Dlatego należy apelować nie tylko o frekwencję, ale i o tempo szczepień. Tempo powinno być zdecydowanie większe" - ocenił dr Sutkowski. Dlatego - jak zastrzegł - wszyscy powinni wspierać działania, które będą przyspieszać tempo szczepień.

 

Dr Sutkowski poinformował, że wszystko wskazuje na to, że za czwartą falę w Polsce będzie odpowiadał wariant delta. "Jeżeli będzie dużo powrotów z wakacji i te osoby wracające będą zakażać innych w miejscach, gdzie jest dużo osób niezaszczepionych, być może konieczne będzie wprowadzenie obostrzeń, czyli zaleceń sanitarnych mocniejszych niż obecnie" - zapowiedział prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.

 

Jednocześnie zastrzegł, że obostrzenia te nie dotkną osób zaszczepionych. "Przezorny zawsze zaszczepiony" - dodał.

 

Dr Sutkowski przyznał, że symulacje, których twórcy próbują przewidzieć najbardziej prawdopodobny rozwój pandemii w Polsce, mówią o możliwości wystąpienia od kilku do kilkunastu zakażeń dziennie.

 

"Pierwotnie mówiono nawet o ok. 15 tys. zakażeń dziennie pod koniec sierpnia. To się zapewne nie sprawdzi. Osobiście spodziewam się kilku tysięcy - między 5 a 10 tys. zakażeń dziennie. Jednak możliwy jest także wariant gorszy - liczba zakażeń na poziomie 40 tys. dziennie" - ocenił.

 

Zaznaczył, że możemy mieć do czynienia z sytuacją podobną do tej, która wystąpiła w Wielkiej Brytanii, gdzie zakażeń było stosunkowo dużo, jednak hospitalizacji i zgonów - mało. "Jednak ja bym się za bardzo nie cieszył, bo osób zaszczepionych w Polsce powyżej 80. roku życia jest niecałe 70 proc. To zdecydowanie za mało, żeby odtrąbić sukces i spodziewać się, że będzie dobrze" - powiedział.

 

Wskazał, że problemem jest także to, iż większość osób zapomniało o zasadzie DDM - dystans, dezynfekcja, maseczka.(PAP)

 

autor: Iwona Żurek

 

iżu/ pad/


Zainteresował temat?

0

6


Komentarze (31)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Łukasz Wiączek ~Łukasz Wiączek (Gość)05.09.2021 07:07

Jaka czwarta fala?
Jakoś minister choroby i śmierci nagłej milmo usilnych starań nie moze dobić do tysiąca zakażeń na dobę, kombinuje ze statystystyką, a niedzielcovid nie chce się przystosować.
Okazuje się, że dziwnym trafem ludzie nie chorują i siła propagandy słabnie, a napuszczanie ludzi na siebie trwa, bo to przecież ludzie decydują o zamykaniu wszystkiego nie rząd.
Litości to rząd jest wirusem a nie jakiś tam gutovid.

10


go?ć_zenek ~go?ć_zenek (Gość)01.09.2021 19:54

Czy noszenie masek w obiektach zamkniętych jest obowiązkiem, czy jest to zniesione ? .Będąc w Austrii widziałem jak ludzie tam są zdyscyplinowani.W marketach wszyscy w maskach natomiast na wolnym powietrzu bez zakrywania nosa i ust.Dlaczego u nas jest odwrotnie?

10


alo ~alo (Gość)24.08.2021 21:46

Przestańcie robić wodę z mózgu ludziom ta pseudo pandemia. Cud wirus latem pojechał na wakacje a wróci na jesień i wiosnę zamiast grypy

10


jio ~jio (Gość)21.08.2021 11:00

Już jeden człowiek powiedział, tylko ludzi zależnych od państwa da się kontrolować dlatego darzy się do upadłości wielu firm

30


wuki ~wuki (Gość)21.08.2021 10:56

Dziwne Late wirus ma wakacje a w sezonie grypowym jak od zarania dziejów się budzi, eureka, a co roku jest ponad 300 tys zachorowań dziennie na grypę nie wspomnę o zgonach po powikłaniach i nikt nie panikuje nie wspomnę o nakazie szczepień.Chyba ze nie ma na tym dobrego interesu panie Gates

40


amio ~amio (Gość)21.08.2021 10:52

Wszystkie dyrektywy na temat kolejnych fal wyznacza WHO dla każdego z państw

40


fol ~fol (Gość)21.08.2021 10:50

W innych kraja statystyki w tysiącach w Polsce prawie zerowe ale przecież w sierpniu są wesela dzieci ministrów i czwarta fala przyjdzie później

40


pandemiczna panda ~pandemiczna panda (Gość)15.08.2021 21:18

A może by znachor Sutkowski odpowiedział na najbardziej podstawowe pytania?
1. Dlaczego przed wprowadzeniem "pandemii" zmieniono definicje epidemii, pandemii i odporności zbiorowej?
2. Dlaczego znachor przewiduje szczyt kolejnej fali dopiero w październiku i rzekomo przyczynią się do tego osoby powracające z wakacji? Jeśli przyjąć, że okres "wylęgania" choroby trwa przeciętnie 5 dni, to teraz CAŁY CZAS powinniśmy mieć do czynienia z permanentną epidemią! A on przewiduje to dopiero jesienią. Dziwnym trafem jesienią ZAWSZE był duży wzrost zachorowań na choroby górnych dróg oddechowych, zwany potocznie SEZONEM GRYPOWYM. Powtórzę po raz kolejny, że sezony grypowe przemianowano na "fale koronawirusa" i na tym kłamstwie i na fałszywych testach opiera się ta cała "pandemia"!
3. Czy Sutkowski weźmie odpowiedzialność za ewentualne NOP-y i zgony poszczepienne, skoro tak do tych szczepień namawia? Dlaczego NIKT (od producenta do szczepiącego) nie bierze odpowiedzialności, skoro te szczepionki są rzekomo bezpieczne i przebadane?
4. Ile pieniędzy w formie łapówki wziął Sutkowski od firm produkujących szczepionki? Może powinno się Sutkowskiemu przyjrzeć CBA, bo to że wziął łapówki, jest pewne. Wszyscy ci szczepionkowi naganiacze są umoczeni w korupcję.
5. A co tam w Indiach? Czy wszyscy już pomarli z powodu tego wariantu delta?
6. Jak Sutkowski wyjaśni fenomen Białorusi? Nie ma, ani nie było tam żadnych przymusów w kwestii szprycowania i maskowania, ani żadnych "lokdałnów", a jakoś nie zanotowali nadmiarowych zgonów w stosunku do lat wcześniejszych. Czy prezydent Łukaszenka kłamał twierdząc, że dostał propozycje korupcyjne od WHO i Banku Światowego za wprowadzenie "tego co we Włoszech"?
7. Jak Sutkowski odniesie się do modeli doktora Szczawińskiego? Przewidywania Szczawińskiego były zbieżne ze stanem faktycznym, w przeciwieństwie do modeli rządowych "ekspertuf", którzy pomylili się w przewidywaniach o tysiące procent. Dlaczego po takim blamażu mamy się nadal sugerować przewidywaniami tych "ekspertuf"?
8. Dlaczego nie ma testów do stwierdzania grypy i przeziębienia? Skoro "na covid" udało się je tak szybko stworzyć, to na grypę i przeziębienia od lat powinny być standardem.
9. Czy Sutkowskiemu nie jest tak zwyczajnie i po ludzku głupio, że przynosi wstyd całemu środowisku lekarskiemu wygadując publicznie takie dyrdymały?
10. Dlaczego stanowisko lekarzy i naukowców mających odmienne zdanie w kwestii "pandemii" od tego, jakie prezentuje m. in. Sutkowski, nie jest prezentowane w mainstreamowych mediach? Tzw. telewizja publiczna powinna przedstawiać każdy punkt widzenia, tymczasem ogranicza się do siania strachu i propagandy. Największe media prywatne robią to samo. Nie ma miejsca na jakąkolwiek rzeczową dyskusję. Covidianizm jest jak widać oparty na dogmatach, jak każda religia zresztą.
11. Sutkowski straszy zakażeniami na poziomie 10 tysięcy, a nawet 40 tysięcy dziennie. A ja zapytam: nawet gdyby tak było, to w czym problem? Standardowo co roku w obu sezonach grypowych notowano 3-4 miliony zachorowań (zachorowań, nie dodatnich testów bez objawów chorobowych!) na przeziębienia i grypę. To średnio 10 tysięcy dziennie, dzień w dzień, przez okrągły rok! Chyba nie trzeba tłumaczyć, że w sezonach grypowych ilość zachorowań mogła być nawet wyższa niż 40 tysięcy dziennie? I co? I nic! Służba zdrowia jakoś to "przerabiała"...
***
Dość ogłupiania ludzi przez "ekspertuf" pokroju Sutkowskiego!

101


Nie pozdrawiam ~Nie pozdrawiam (Gość)16.08.2021 11:40

Ile pieniędzy dostałeś doktorek Sutek?

51


NWO ~NWO (Gość)16.08.2021 04:24

Jakby nie było mediów to nawet by nikt o tym słyszał...

81


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat