Advertisement

Dom parterowy, czy z poddaszem użytkowym. Jaki projekt wybrać?

ePiotrkow Czwartek, 13 kwietnia 201750300
Ogromna ilość dostępnych projektów domów sprawia, że mamy wiele możliwości wyboru. Jednym z pytań, które trzeba sobie zadać, zanim podejmiemy ostateczną decyzję, jest to czy wybrać dom parterowy, czy z użytkowym poddaszem. Co będzie miało wpływ na naszą decyzję?
Dom parterowy, czy z poddaszem użytkowym. Jaki projekt wybrać?

Czynniki niezależne od nas

Niestety czasami zdarza się tak, że ten wybór nie jest od nas zależny, ponieważ odpowiednia zabudowa jest zdeterminowana przez plany zagospodarowania miejscowego, albo przez warunki zabudowy samej działki. Konkretne przepisy mogą określać między innymi ilość pięter, wysokość domu, albo choćby maksymalną powierzchnię zabudowania działki. Z kolei ograniczeniem może być również zbyt mały teren, który nie pozwoli na postawienie domu parterowego o takiej powierzchni użytkowej, jak byśmy chcieli. Niespełnienie wymagań związanych z odgórnie narzuconymi przepisami może skutkować brakiem pozwolenia na budowę domu, dlatego inwestor jest zmuszony podporządkować się tym wymogom.

 

Własne wymagania

Jeśli chcemy mieć dom o dużej powierzchni użytkowej, to może być trudno zmieścić wszystko w domu parterowym. Jeśli do tego dołożyć garaż albo dwa tego rodzaju pomieszczenia, to sytuacja tym bardziej się komplikuje. Oczywiście, gdy mamy bardzo dużą działkę, to wiele rzeczy można na niej zrobić, jednak częściej inwestorzy nie dysponują aż tak dużym terenem pod zabudowę, szczególnie jeżeli mowa o działkach w mieście, które są bardzo drogie. Jeżeli chcemy mieć w domu wyraźny podział na strefę dzienną i nocną, to dom z poddaszem będzie najlepszym wyborem. W takim wypadku bez problemu będziemy mogli sobie pozwolić na swoją prywatną łazienkę na górze i dodatkową, dla gości na dole. Z kolei, gdy nie chcielibyśmy mieć w domu dużej ilości skosów, to tutaj dom parterowy lepiej się sprawdzi.

 

Fundusze

Zaskakującą informacją dla niektórych może być to, że dom parterowy jest droższy od domu z poddaszem użytkowym. Wzrost kosztów wynika z większej powierzchni dachu oraz fundamentów, jak również z konieczności zakupu większej działki. Oprócz tego dom parterowy wymaga większej ilości ścian i słupów nośnych, które podtrzymują bardziej rozłożystą bryłę budynku.

 

Budowa domu to decyzja często na całe życie, dlatego oprócz wyżej wymienionych kwestii należy myśleć także bardziej długofalowo. W końcu nie będziemy młodnieć, a wręcz przeciwnie z czasem może nam się coraz trudniej poruszać po stromych schodach w domu z użytkowym poddaszem. Dlatego również takie sprawy warto brać pod uwagę, gdy decydujemy się na którąś z powyższych opcji. Jedno jest pewne, bez względu na to, na jaki wariant się zdecydujemy, to na stronie www.domoweklimaty.pl znajdziemy sporo bardzo ciekawych projektów zarówno domów parterowych, jak i z użytkowym poddaszem.

Dom 

Zainteresował temat?

1

0


Advertisement
Advertisement

Komentarze (0)

Komentowanie zostało wyłączone.
Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat