Czarnek: dokładamy kolejne 10 mln zł na program „Poznaj Polskę”

PAPKraj Niedziela, 19 września 202136 1750
Dokładamy kolejne 10 mln zł na program „Poznaj Polskę" - powiedział w Dąbrówce (Lubelskie) minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zaznaczył, że poprzez zwiększenie tych środków, ok. 70 tys. kolejnych uczniów skorzysta z dofinansowanych wycieczek szkolnych.
fot. PAP

Minister Czarnek uczestniczył w sobotę w rajdzie rowerowym „Poznaj Polskę” śladami Kardynała Stefana Wyszyńskiego po Kozłowieckim Parku Krajobrazowym. Podczas wystąpienia w Parku Dźwięków w Dąbrówce nawiązał do programu ministerstwa „Poznaj Polskę”. „To przedsięwzięcie w ramach którego w ciągu kilku dni wydaliśmy już 15 mln zł dla blisko 100 tys. dzieci, które wyjeżdżają w kolejnych dniach na dofinansowane wyjazdy” – podkreślił Czarnek.

 

Minister edukacji przekazał, że wkrótce zostaną zwiększone środki na realizację tego programu. „Informacja radosna jest taka, że dokładamy kolejne 10 mln zł. W przyszłym tygodniu zbiera się Komisja Finansów Publicznych i dla kolejnych ok. 70 tys. dzieci znów będą środki finansowe na to, żeby jeździć do takich miejsc, jak to właśnie w Dąbrówce, w Kozłówce” – dodał minister.

 

"Poznaj Polskę” to program, w ramach którego szkoły mogą otrzymać środki na dofinansowanie wyjazdu do znajdujących się w Polsce muzeów, miejsc pamięci, obiektów kultury, instytucji popularyzujących osiągnięcia nauki.

 

Zdaniem ministra Czarnka, Park Dźwięków w Dąbrówce, który znajduje się w środku Lasów Kozłowieckich „oferuje wspaniałe atrakcje edukacyjne dla dzieci i młodzieży, również dorosłych”. "Zapraszamy całą Polskę do Dąbrówki na szlak kardynała Stefana Wyszyńskiego (…) - bohatera Polski, człowieka dzięki któremu możemy jako wolni ludzie, w wolnym kraju się dzisiaj tutaj spotykać” – powiedział Czarnek.

 

Otwarcie szlaku turystycznego „Śladami ks. Stefana Wyszyńskiego po Kozłowieckim Parku Krajobrazowym” rozpoczęło się w sobotę rano od mszy św. pod przewodnictwem biskupa Mieczysława Cisło w kaplicy pałacowej w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Następnie przed startem rajdu „Poznaj Polskę” odsłonięto pierwszą tablicę na szlaku. W programie wydarzenia zaplanowano także rozstrzygnięcie Gminnego Konkursu Plastycznego „Kardynał Stefan Wyszyński w oczach dzieci”, festyn rodzinny i koncert pamięci.

 

Szlak śladami ks. Stefana Wyszyńskiego ma długość ok. 23 kilometrów i prowadzi z Kozłówki do Nasutowa. Niemal cała trasa biegnie po terenie Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego i jego otulinie. Szlak prowadzi po miejscach związanych z pobytem Prymasa Tysiąclecia i przybliża postać błogosławionego. Kard. Wyszyński w czasie II wojny światowej (w latach 1940-1941) przebywał w pałacu w Kozłówce. Sprawował msze święte np. w kaplicy pałacowej, czy w pobliskim kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Kamionce oraz dworskiej kaplicy w Nasutowie. W 1942 r. przez siedem tygodni ukrywał się z rodziną przed hitlerowskim prześladowaniem w jednym z gospodarstw w Nasutowie. (PAP)

 

Autorka: Gabriela Bogaczyk

 

gab/ mhr/


Zainteresował temat?

2

6


Komentarze (36)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Klawisz ~Klawisz (Gość)19.09.2021 18:57

Czy odwiedzi Wronia?

43


Tak trzymać ~Tak trzymać (Gość)19.09.2021 17:22

Świetnie, że jest kasa. Niech dzieciaki coś zobaczą, zamiast czytać głupoty w necie, albo oglądać idiotyczne wygłupy youtuberów.

47


Realia ~Realia (Gość)19.09.2021 17:14

Roli kard Wyszy;skiego w odzyskanie wolności nie doceniają tylko ignoranci. Tych jest większość, oraz komuchy, które o tym wiedzą, lecz nie chcą tego przyznać. Nie ma znaczenia czy ktoś jest wierzący, czy nie,jesli jest rozsądny i zorientowany to ten fakt uzna.

410


stefan ~stefan (Gość)20.09.2021 12:48

Poziom obrzydzenia jakie wzbudza ten człowiek,przekracza każdą miarę 🤮

23


nabijanie ~nabijanie (Gość)20.09.2021 09:42

kasy czarnym... żeby dalej mogli dzieci deprawować i żeby dalej mogli starszych naciągać na kasę - na wnuczka czy na boga, jak zawał tak zwał efekt jest ten sam, że starsi ludzie na leki nie mają!

34


jdr ~jdr (Gość)20.09.2021 09:20

Kolejne zmarnowane pieniądze podatników. Ta władza to dno.

42


Same plusy ~Same plusy (Gość)19.09.2021 22:14

Dokładacie? A z czego?
Prostactwo, populizm.

72


stefan ~stefan (Gość)19.09.2021 15:33

Ciepłe posiłki i dentysta w każdej szkole,a nie wycieczki szlakiem jakiegoś kieckowego !

163


Student ~Student (Gość)19.09.2021 10:45

W poniedziałek o godz 13 w medjatece w Piotrkowie będzie Pan minister Czarnek Proszę go godnie przywitac

124


piotrkowianka z Targ ~piotrkowianka z Targ (Gość)19.09.2021 12:55

Zafundujmy garnkowi wycieczke na Wronią,niech zobaczy hotel do którego niebawem trafi.

152


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat