artykuł sponsorowany

Co jest przyczyną alergii na początku wiosny?

Środa, 24 lutego 2021
Choć wiosna to czas zielenienia się traw, pięknie kwitnących drzew i zdecydowanie cieplejszej pogody, niektóre osoby uskarżają się w tym czasie na szereg uciążliwych dolegliwości. Mowa o alergikach, doświadczających nieprzyjemnych objawów takich jak katar czy łzawienie oczu w kontakcie z określonymi substancjami. Co wywołuje wczesnowiosenne alergie i jak sobie z nimi radzić?

 

Co jest powodem alergii wczesną wiosną?

 

Wiosną cała przyroda budzi się do życia. Oznacza to, że rośliny wypuszczają świeże listki i zaczynają pylenie mające funkcję reprodukcyjną. Pyłek kwiatowy zawiera komórki męskie, które zostają przetransportowane na żeńskie organy generatywne. Wspomniany proces nazywa się zapyleniem. Część roślin wykorzystuje do niego zwierzęta, w tym pszczoły zbierające nektar i przenoszące na ciele pyłek do następnych kwiatów. Inne gatunki transportują pyłek przez wiatr. Właśnie te rośliny przyczyniają się do zwiększenia stężenia pyłków w powietrzu w określonych miesiącach. Pyłki powodują z kolei alergie u osób nadwrażliwych. Osadzają się na spojówkach i śluzówkach nosa, gdzie pękają, uwalniając alergeny. Na kontakt z tymi substancjami ciało reaguje katarem i innymi objawami alergii.

 

Które rośliny wywołują alergię na początku wiosny?

 

Pylenie roślin zaczyna się w marcu i trwa do końca listopada. W sprzyjających warunkach może rozpocząć się już w lutym. Jako pierwsze zaczynają pylić olsza i leszczyna. Pierwsza z nich odpowiada za największą ilość przypadków alergii na pyłki w naszym kraju. Wczesną wiosną w powietrzu pojawiają się też pyłki topoli, wierzby i cisu. W następnych miesiącach pylą jesion, brzoza i dąb. Warto sprawdzać miejsca występowania określonych gatunków i w miarę możliwości unikać ich na początku wiosny.

 

Jak poradzić sobie z wiosenną alergią?

 

Alergia na pyłki bywa niezwykle uciążliwa. Trudno funkcjonować z zatkanym nosem, ciągle kichając i kaszląc. Nie sposób wydajnie pracować z załzawionymi, podrażnionymi oczami. Jeżeli zaobserwujemy u siebie opisane objawy, warto udać się do alergologa. Specjalista po wykonaniu testów określi, jakie alergeny odpowiadają za reakcję organizmu. Przepisze też określone leki na alergię, pomagające przetrwać wczesną wiosnę i okres pylenia. Preparaty ograniczą wydzielanie histaminy, czyli substancji odpowiedzialnej za występowanie symptomów alergii.

Z łagodniejszymi objawami powinny poradzić sobie środki dostępne bez recepty. W przypadku kataru siennego alergicy często sięgają po krople na katar. Przeciwalergiczny środek ma za zadanie udrożnić nos, zmniejszyć przekrwienie śluzówki i zredukować ilość wytwarzanej wydzieliny. Przy alergicznym zapaleniu spojówek stosowane są przeciwalergiczne lub nawilżające krople do oczu. Łagodzą one uciążliwe objawy i wypłukują alergeny będące źródłami problemów.

Za występowanie alergii wczesną wiosną odpowiadają pyłki określonych gatunków roślin. Ich podwyższone stężenie w powietrzu sprawia, że część osób odczuwa objawy takie jak katar, pieczenie oczu czy kichanie. Jeżeli zauważy się u siebie tego typu symptomy wraz z początkiem wiosny, warto udać się do alergologa i sprawdzić, które alergeny wywołują nieprzyjemne dolegliwości.

 


Zainteresował temat?

0

0


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat