"Boimy się o naszych pacjentów. Walczymy o każdy oddech"

Strefa FMBełchatów Poniedziałek, 10 stycznia 2022328237
Koronawirus w ostatnich tygodniach zbiera w Polsce śmiertelne żniwo. W całym kraju w związku z zakażeniem COVID-19 zmarły tysiące pacjentów. Trudna sytuacja dotyczy również naszego regionu. W Łódzkiem potwierdzono niedawno pierwsze przypadki wystąpienia wariantu Omikron. - Aktualnie nasz oddział covidowy jest w całości zapełniony - mówiła w Radio Strefa FM Marianna Stępień, pielęgniarka w Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II w Bełchatowie.
zdjęcie ilustracyjne / freepik.com

Opieka nad zakażonymi pacjentami różni się od codziennej pracy personelu medycznego. Na oddziałach covidowych obowiązują bardzo ścisłe restrykcje związane z zachowaniem bezpieczeństwa pacjentów, ale i pracowników szpitali. Na porządku dziennym jest dezynfekcja, używanie odzieży ochronnej, masek czy podwójnych rękawiczek. - W naszym szpitalu na oddziale zakaźnym mamy komplet, czyli 80 pacjentów. Jakiś czas temu zapadła decyzja o zwiększeniu limitu łóżek do 92. Mimo to są one niemal cały czas zajęte. Chorzy są też na OIOM-ie - mówi Marianna Stępień.

 

Początkowo w Bełchatowie leczono w związku z epidemią głównie pacjentów starszych. Teraz coraz częściej pomocy potrzebują osoby około 35-40-letnie. Są też jednak i 25-latkowie.

Najczęściej są to pacjenci niezaszczepieni. Ci, którzy trafiają do nas po szczepionce, zwykle są już blisko terminu zakończenia odporności poszczepiennej, czyli przyjęli ją około pół roku temu. Chorzy którzy są na naszym oddziale często przechodzą zakażenie naprawdę ciężko. Nie zawsze mają dużo chorób współistniejących, a wręcz twierdzą, że nigdy poważniej nie chorowali. Już sam ten fakt sprawia, że wielu z nich zwierza się nam, że gdy tylko będzie to możliwe, zdecydują się na zaszczepienie. Są jednak i tacy, którzy mimo znalezienia się w szpitalu, wciąż są sceptyczni w kwestii szczepień i ogólnie pandemii - dodaje pielęgniarka.

 

Najtrudniejszym elementem pracy personelu medycznego jest konieczność mierzenia się z chwilami, kiedy pacjent przegrywa walkę z chorobą. W dobie pandemii to niestety nierzadkie przypadki. 

My bardzo przeżywamy choroby naszych podopiecznych. Po prostu boimy się o tych ludzi. Walczymy o to, by dochodzili do siebie. Walczymy o każdy ich oddech. Nieraz jest tak, że nie mogą nawet się ruszać, jeść, załatwiać, więc wykonujemy wszystkie niezbędne czynności za nich. Niestety zdarza się, że pacjentowi nie udaje się pomóc i przegrywamy tę walkę - podsumowuje Marianna Stępień. 

 

Medycy przypominają, że pandemia COVID-19 nadal jest bardzo niebezpieczna. Apelują o to, by cały czas dbać o zdrowie swoje i innych. W tym celu ważne jest zachowywanie dystansu społecznego, zakrywanie ust i nosa w miejscach publicznych czy dokładne mycie rąk. Zalecają również rozważenie możliwości przyjęcia szczepienia przeciwko koronawirusowi.


Zainteresował temat?

3

8


Komentarze (37)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Szalom! ~Szalom! (Gość)12.01.2022 19:37

To zacznijcie wreszcie leczyć a jak nie potraficie to zgłoście się do Towarzystwa Lekarzy Medycyny Zintegrowanej . Ten wasz cały covid którego tak gloryfikujecie w warunkach szpitalnych jest do wyleczenia w 1 do 3 dni i większość z was wie jak to zrobić ale wam nie wolno! Zyjemy w kraju w którym podanie dożylne askorbinianu sodu jest przestępstwem a lekarz scigany przez izby lekarskie.

41


Zbignieff ~Zbignieff (Gość)11.01.2022 22:28

Tak się składa, że mój znajomy miał przed świętami zabieg w Bełchatowie. Przyjęli go na oddział bez nawet 15 minutowego testu. Albo macie taki bałagan w tym szpitalu, że już go nie kontrolujecie albo zależy wam na tym aby było jak najwięcej chorych/zakażeń. Co innego mówicie, co innego robicie - zupełnie jak obecny nierząd.

40


szpry ~szpry (Gość)11.01.2022 12:44

kolejni sportowcy /tenis-piłka/ odchodzą i problemy z sercem i zakrzepicą po preparacie ? gości z uni tez do bozi /jak wierzył/ wkrótce ludzie sie obudzą i ciekawie się zrobi ,,,,,,,,,,,,

82


Nie pozdrawiam ~Nie pozdrawiam (Gość)11.01.2022 00:56

"My bardzo przeżywamy choroby naszych podopiecznych." Haha ładnie kłamie oni mają to w pompie a jeszcze kasa jest za zgon z covidem

101


Młoda.lek ~Młoda.lek (Gość)10.01.2022 16:29

Szkoda, że osoby nie posiadające wiedzy medycznej wypowiadają się w sprawie pandemii i zniechęcają ludzi do szczepień i niezbędnej profilaktyki .Same wierzą w jakieś niszowe opowieści świadomie fabrykowane i bezmyślnie je powtarzają. Zupełny brak świadomości na jakie niebezpieczeństwo narażają innych i siebie , bo sami pozwolili sobą manewrować krętaczom, którzy od dawna solidnie zabezpieczeni przed chorobą i jej skutkami stosując fake newsy mieszają im w głowach.

1217


Taa ~Taa (Gość)10.01.2022 16:22

Słuchałem w radiu wywiad z tą Panią pielęgniarką z Bełchatowa i najbardziej śmiać mi się chciało jak powtarzała ze osoby zaszczepione NIE ZARAŻAJĄ i dlatego warto się szczepić.

193


alina ~alina (Gość)10.01.2022 11:22

kasa jaką dostają medycy i personel za /walkę ?/ z croną pokazuje że warto /gonić króliczka/ złapać po co ? a co dalej ?test-izolacja-respirator -worek ,,,,,,,,,,,,,,,,,,

173


gość 54 ~gość 54 (Gość)10.01.2022 12:04

Czemu nie podają miejscowości, gdzie nastąpiło zarażenie Omikronem? Wzbudziłoby to naszą czujność,oczywiście należy mieć ją ciągle, ale jednak...

91


sdfsdf ~sdfsdf (Gość)10.01.2022 11:41

czy jako osoba dorosła mogę sam decydować o swoim zdrowiu? Czy mogę zrezygnować z płacenia składki zdrowotnej i zrzec się "robieniu mi na siłę dobrze" pod postacią pobytu w szpitalu i na kwarantannie?

166


antydoda* ~antydoda* (Gość)10.01.2022 15:26

PiS ma krew blisko 90 tys.na rękach

104


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat