Bełchatów wśród najlepszych miast do życia

ePiotrkowBełchatów Niedziela, 07 listopada 2021215516
Miasto Bełchatów znalazło uznanie jako miejsce dobre do życia. W rankingu przygotowanym przez Serwis Samorządowy PAP, wśród gmin z siedzibą powiatu ziemskiego znalazło się na wysokim 3 miejscu. PAP pod lupę wziął w sumie w różnych kategoriach aż 2477 gmin.
fot. PAP

Ranking „Gmina dobra do życia” opracowany został przez prof. Przemysława Śleszyńskiego z Polskiej Akademii Nauk, co jak podaje serwis PAP „…daje gwarancję odpowiednio dobranych wskaźników i wysokiego poziomu merytorycznego badania”. Sprawdzono blisko 50 czynników mających wpływ na życie lokalnej społeczności oraz działania władz samorządowych. Bełchatów w swojej kategorii znalazł się na 3. miejscu. Wyprzedzony został jedynie przez Lubin i Nowy Tomyśl.

 

– Dla nas to bardzo dobra wiadomość i potwierdzenie, że Bełchatów obecnie jest dobrym miejscem do życia. Miasto posiada bazę mieszkaniową, bezrobocie jest znikome, zapewniony jest dostęp do edukacji i opieki nad dziećmi. Mieszkańcy mogą korzystać z atrakcyjnych terenów zielonych przeznaczonych zarówno do wypoczynku jak i aktywności fizycznej. Możemy się poszczycić darmową komunikacją miejską oraz działaniami poprawiającymi jakość życia mieszkańców. Ogromnie się cieszę, że wszystko to, co zostało zrobione do tej pory, znalazło uznanie – mówi Mariola Czechowska prezydent Bełchatowa.

 

W badaniu pod uwagę brana była typowa rodzina posiadająca dzieci oraz jednocześnie gospodarstwo domowe. „Założono możliwie kompleksowe podejście do kwestii jakości życia, obejmujące wszystkie najważniejsze jego sfery: zamieszkanie, pracę oraz spędzanie pozostałego czasu (w miejscu zamieszkania lub często poza nim), przeznaczanego na zakupy, konsumpcję, opiekę zdrowotną, edukację, rozrywkę, kontakty towarzyskie, itd. Elementem integrującym wymienione kategorie są sposoby, możliwości i warunki komunikacji, czyli transport i łączność” – podaje w metodologii rankingu PAP.

 

Oceniane były takie obszary jak: środowisko naturalne, rozwój społeczno-ekonomiczny i dobrobyt, demografia, rynek pracy, warunki mieszkaniowe, zdrowie, ład przestrzenny, dziedzictwo kultura i rekreacja i wiele innych.

 

źródło: www.belchatow.pl


Zainteresował temat?

2

2


Komentarze (16)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

łosiedlowy łoś ~łosiedlowy łoś (Gość)07.11.2021 18:37

Cytuję:
– Dla nas to bardzo dobra wiadomość i potwierdzenie, że Bełchatów obecnie jest dobrym miejscem do życia. Miasto posiada bazę mieszkaniową, bezrobocie jest znikome, zapewniony jest dostęp do edukacji i opieki nad dziećmi. Mieszkańcy mogą korzystać z atrakcyjnych terenów zielonych przeznaczonych zarówno do wypoczynku jak i aktywności fizycznej. Możemy się poszczycić darmową komunikacją miejską oraz działaniami poprawiającymi jakość życia mieszkańców. Ogromnie się cieszę, że wszystko to, co zostało zrobione do tej pory, znalazło uznanie – mówi Mariola Czechowska prezydent Bełchatowa.


Miło, że pani prezydent tryska entuzjazmem, ale poza stanem obecnym ważne są jeszcze trendy. A te optymistyczne nie są. Przypomnę, że Piotrków według przewidywań z lat osiemdziesiątych obecnie powinien mieć co najmniej dwa razy tyle mieszkańców, co ma. Wtedy wszystko na to wskazywało, ale nikt nie przewidział szwindlu przy Okrągłym Stole i jakie to przyniesie konsekwencje. Populacja Łodzi też już dawno miała przekroczyć milion mieszkańców, a obecnie ma 2/3 miliona i cały czas szybko leci w dół. A według mnie, nic tak nie potwierdza tezy, że miasto jest dobrym miejscem do życia, jak wzrost ilości jego mieszkańców.
Bełchatów wkrótce będzie miał poważne problemy, bo klamka co do przyszłości kopalni (a co za tym idzie, również elektrowni) już zapadła. Rozsądek i ekonomia przegrały z lewackimi zielonymi urojeniami narzucanymi przez szaleńców z eurokołchozu. Bełchatów rozwinął się wyłącznie dzięki kopalni i elektrowni, bez tych zakładów zacznie się szybko zwijać. Tak więc cieszcie się ostatnimi latami prosperity, wkrótce zostaną Wam tylko wspomnienia.
Pomijam tu inne czynniki, które wywrócą do góry nogami życie nas wszystkich, a nie tylko bełchatowian - mam tu na myśli Wielki Reset i NWO. Żyjemy w bardzo niepewnych czasach i za kilkanaście lat może nam nie być dane zweryfikowanie obecnych przewidywań. Tak, jestem czarnowidzem...

70


Warunkowo ~Warunkowo (Gość)08.11.2021 16:51

Pod warunkiem, że się pracuje w PGE.

10


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)08.11.2021 07:21

A ten ich dobrobyt to widać w waszych artykułach codziennie pijany kierowca na słupie złapany dealer, bądź ktoś kto posiada

11


wierzejak ~wierzejak (Gość)07.11.2021 08:39

Od dawna widać, że miasta ościenne się rozwijają, a piotrków to zapadła dziura bez pomysłu na rozwój miasta.
Gratulacje dla Bełchatowa, 3 miejsce w swojej kategorii, a piotrków może się pochwalić miejscem 40-tym PANIE CHOJNIAK JESTEŚ PAN DUMNY?
https://samorzad.pap.pl/kategoria/gmina-dobra-do-zycia/wyniki

150


??? ~??? (Gość)07.11.2021 09:10

A na którym Piotrków Trybunalski?

140


obs. ~obs. (Gość)07.11.2021 14:50

Ano Stachu. Perspektywa kilkunastu lat to jest okres w którym już się powinno planować jak to miasto powinno wyglądać i prosperować w roku 2035 i dalszych. Jak będzie wyglądało w zaopatrzenie w energię cieplną ,wszak miasto jest ogrzewane ciepłem z elektrowni. Przynajmniej większość miasta. Jak się wygasi elektrownie....to co dalej? Jest /będzie/ to ból głowy nie tylko władz Bełchatowa ,ale i władz centralnych. Sprawa druga. Zatrudnienie paru tysięcy a może i więcej "niepotrzebnych" pracowników z sektora energetycznego. Część na emerytury ,tak się kiedyś robiło a reszta...ludzie będą w sile wieku...Tak ,tak trzeba myśleć nie tylko o dniu dzisiejszym.

61


obs. ~obs. (Gość)07.11.2021 11:42

Rankingi ,rankingami a co na to sami mieszkańcy Bełchatowa. Fakt ,faktem zamożność mieszkańców miasta napędza ciągle energetyka ze swoimi wysokimi zarobkami. Zastanawiam się tylko nad jednym. Co będzie za lat naście jak wygaszą kopalnię i elektrownie. Wszak w samym Bełchatowie przemysłu nie ma i wszystko opiera się na wspomnianych zakładach. Za "chwilę" magistrat bełchatowski tak jak w Piotrkowie będzie największym pracodawcą

102


go?ć_janek ~go?ć_janek (Gość)07.11.2021 12:03

Wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma. Ciekawe, że skoro w takim Bełchatowie jest tak dobrze to ludzie młodzi stamtąd uciekają tak samo jak z Piotrkowa, Tomaszowa czy większości miast w Polsce o.podobnej wielkości.

100


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat