Archiwiści edukowali i opowiadali o swojej pracy

ePiotrkow Środa, 09 czerwca 2021283714
9 czerwca świętują ci, którzy na co dzień dbają o pamięć o przeszłości. Międzynarodowy Dzień Archiwów to okazja, by zapoznać się z niełatwą pracą archiwisty. Ci z Piotrkowa spotkali się z mieszkańcami regionu przy swojej siedzibie, czyli na terenie byłej synagogi, przy ul. Jerozolimskiej 29.

- Na tę okazję przygotowaliśmy wystawę, prezentującą dzieje regionu w okresie walk o niepodległość oraz granice i to nie tylko podczas wojny polsko-rosyjskiej i traktatu ryskiego, ale począwszy od powstania listopadowego. Staramy się poza tym wyjaśnić naszym gościom, jak korzystać z portalu szukajwarchiwach.pl. Udzielamy jednak przede wszystkim konsultacji z zakresu akcji Archiwa Rodzinne Niepodległej oraz Archiwa Pandemii - mówi dr Maciej Hubka z Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim. - Wszystkim, którzy nas odwiedzali, zdradzaliśmy tajniki pracy archiwalnej, jeśli chodzi o zabezpieczanie domowych zbiorów. Pokazywaliśmy jak skanować i digitalizować te zbiory, w jaki sposób te cyfrowe kopie przekazywać, a także jak w ciekawy sposób je prezentować - dodaje.

 

Pracownicy Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim zachęcają do tego, by zadbać o cenne dokumenty, które posiadamy w naszych domach. Okazuje się, że przechowywanie ich w foliowych koszulkach, wpływa niekorzystnie na papierowe archiwalia. Zdecydowanie lepiej, użyć do tego bibuły japońskiej. 

 

Ponadto również na stronie internetowej archiwum, można znaleźć liczne projekty i ciekawostki, w tym m.in. wystawy online.


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (14)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

go?ć_gosc ~go?ć_gosc (Gość)09.06.2021 14:52

Alez tlumy porwane ciekawymi historiami.

32


Balbina ~Balbina (Gość)10.06.2021 16:25

A teraz jakieś ciemne typy kiwają się przed mediateką już nie chcą archiwum? a może przejmą archiwum i nową biblioteką?

10


Nikt ~Nikt (Gość)10.06.2021 16:22

A teraz myckowe kiwają się przed media teką już nie chcą synagogi? a może przejmą wraz z archiwum i nową biblioteką?

10


samiseidzta ~samiseidzta (Gość)09.06.2021 16:01

takie to ciekawe, jak ładny jest ten ły$y.
a robią tam tylko jegho liso-doopy

21


Grażyna ~Grażyna (Gość)09.06.2021 16:08

Przecież to nie są zainteresowani uroczystościami tylko pracownicy. Sami się wystawiali.... Sami się oglądali????....

42


PumbaXD ~PumbaXD (Gość)09.06.2021 17:37

Znam ludzi z państwowego archiwum i... Na zdjęciach za wielu ich nie ma, heh Dużo zato ślepych się mądrzy :) :) :) Piotrków Trolonalski :) :) :)

20


mom ~mom (Gość)09.06.2021 13:06

Można, można .............. jaki wstyd dla Mediateki, która potrafi tylko doić kasę i nic nie robić.
Na co wydawane są miliony z naszych podatków?

41


jańco wodnik ~jańco wodnik (Gość)09.06.2021 13:04

A gdzie kupić taką bibułe?

20


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat