Agnieszka Holland patronką piotrkowskiej szkoły

ePiotrkow Czwartek, 14 października 202187 6995
Agnieszka Holland została patronką Prywatnej Szkoły Językowej w Piotrkowie. Światowej sławy reżyserka przyjęła zaproszenie i przyjechała osobiście do placówki, aby spotkać się z uczniami i kadrą w Dniu Edukacji Narodowej. Szkole nadano sztandar, a pamiątkową tablicę z imieniem patrona, zastąpiło krzesło reżyserskie.

Ładuję galerię...

Władze szkoły czyniły starania o ustanowienie Agnieszki Holland patronką od kilku miesięcy. Podkreślają jednak, że było warto. - Cała dzisiejsza uroczystość, a przede wszystkim przybycie na nią pani Agnieszki to coś wyjątkowego. Nie mamy wątpliwości, że wybór jej na naszą patronkę to dobra decyzja. Gdy tylko dowiedziała się o naszych planach, bardzo szybko zaaprobowała ten pomysł. Dodała, że jest tym faktem zaszczycona - mówi Arkadiusz Magiera, dyrektor Językowej Szkoły Podstawowej im. Agnieszki Holland w Piotrkowie Trybunalskim.

 

A jakie zajęcia związane z filmem są realizowane w placówce? - Przed pandemią prowadziliśmy już w naszej szkole zajęcia ze specjalistą z łódzkiej Szkoły Filmowej. Uczestniczyli w nich między innymi młodzi ludzie, którzy dziś są już naszymi absolwentami. Działanie pod patronatem Agnieszki Holland sprawi, że tą drogą będziemy podążać nadal. Chcemy pokazywać naszym podopiecznym w studiu, jak poprawnie przeprowadzić montaż, wyprodukować film czy stworzyć telewizję internetową - dodaje Arkadiusz Magiera.


Nowa patronka czuje ciążącą na niej od dziś odpowiedzialność. - Jak powiedziałam, że się zgadzam, to sobie nie zdawałam sprawy z tego ciężaru odpowiedzialności. Teraz będę chodzić jak po szkle. Nie będę mogła na przykład przeklinać – mówi z uśmiechem A. Holland i dodaje:

– To tak, jak być chrzestnym. Trzeba dbać o dzieciaki i o to, żeby były wychowywane w wartościach, które są mi bliskie. 

A czego chciała, by ich nauczyć? - Odwagi, empatii i odpowiedzialności, za to, co jest nasze wspólne.

A. Holland pytana o swoje czasy szkolne nie ukrywała, że nie lubiła się uczyć.


- Za nauką nie przepadałam, ale lubiłam szkołę, w której spotykałam się z moimi kolegami i koleżankami. I to była to okazja do dużej wymiany intelektualnej, dojrzewania i otwierania się. A co do nauczycieli miałam w VII klasie wspaniałą polonistkę i niestety już później nie trafił mi się żaden nauczyciel, który aż tak by mnie inspirował. To były jednak czasy komunistyczne i nauczyciele byli wówczas skrępowani, lękiem, że jeśli za dużo powiedzą, to będą mieli kłopoty – wspominała swoje czasy szkolne.


To drugie miejsce w Piotrkowie, któremu patronuje reżyserka. Imię Agnieszki Holland nosi jedna z sal w piotrkowskim kinie Helios. W ten sposób upamiętniono uroczystą premierę filmu „W ciemności”, kręconego także w Piotrkowie.


Zainteresował temat?

12

14


Komentarze (87)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Minister ~Minister (Gość)14.10.2021 16:12

Czy prezydent Piotrkowa przemawiał?

112


suweren ~suweren (Gość)17.10.2021 12:24

To jest POrażka dla normalnie myślących.

31


Moniś ~Moniś (Gość)14.10.2021 16:10

Nie było polskich nazwisk?

256


Nauczyciel ~Nauczyciel (Gość)15.10.2021 20:51

Wstyd dla.miasta dobrze ze to prywatna szkola całe szczęście chojniak nie pozwolił na zbeszczeszczenie publicznej szkoly

66


zniesmaczony ~zniesmaczony (Gość)15.10.2021 21:23

Ufo byłoby lepszym patronem. To jest ŻENADA. Czy nienormalność ma opanować wszystkie dziedziny naszego życia. Dlaczego nie sięga się po prawdziwe autorytety, tylko proponuje KONTROWERSJE. Czy ideologie mają zawsze nas dzielić, zamiast łączyć.

76


Polak ~Polak (Gość)16.10.2021 12:14

Super!!! Jedna z moich ulubionych reżyserek! W dodatku bardzo mądra kobieta!

65


go?ć_jola ~go?ć_jola (Gość)16.10.2021 15:00

Dobrze, że to NIE TA SZKOŁA, do której chodzą moje dzieci ????

53


97-300 97-300ranga15.10.2021 20:18

Ale obciach , co za wstyd dla miasta !

86


emeryt ~emeryt (Gość)15.10.2021 21:15

Wielki wstyd dla nas mieszkańców Piotrkowa Tryb., po czymś takim.

77


Obywatel Jones ~Obywatel Jones (Gość)16.10.2021 01:04

Do sali Stowarzyszenia Memoriał w Moskwie wdarli się w czwartek zamaskowani ludzie, zastraszając widzów i wykrzykując obelgi. W sali odbywała się projekcja filmu Agnieszki Holland "Obywatel Jones", współorganizowanej przez Instytut Polski w Rosji. Trzech sprawców udało się zatrzymać. Zdaniem przedstawicielki Memoriału, napastnikami byli młodzi ludzie nazywani "tituszkami".
Ciekawe, ilu z tych napastników było z Piotrkowa, bo sądząc po komentarzach z tego forum wielu by było chętnych.
Wrogowie moich wrogów są moimi przyjaciółmi, niech żyją nasi sowieccy przyjaciele.

33


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat