6 milionów złotych trafi do Woli Krzysztoporskiej

Region Czwartek, 10 grudnia 202024 3041
Aż 6 mln zł otrzyma gmina Wola Krzysztoporska w ramach rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych (FIL). To najwięcej spośród wszystkich gmin powiatu piotrkowskiego. W ramach tego wsparcia gmina chce wybudować kanalizację sanitarną w trzech miejscowościach.
fot. www.wola-krzysztoporska.pl

Inwestycja polegać będzie na budowie zbiorczej kanalizacji sanitarnej w miejscowościach Krężna, Kozierogi i Piekarki wraz z odejściami bocznymi do granicy nieruchomości. Ma ona na celu podłączenie kolejnych miejscowości do istniejącego zbiorczego systemu kanalizacji sanitarnej, obsługiwanego przez biologiczno-mechaniczną oczyszczalnię ścieków w Woli Krzysztoporskiej. W ramach tej inwestycji planuje się wybudować ok. 11 km kanalizacji.

 

Wstępnie koszt całej inwestycji oszacowano na 8.610.000 zł, a dofinansowanie opiewa na 81,30% kosztów.

 

Z przyznanego dofinansowania cieszy się gospodarz gminy, wójt Roman Drozdek. - Uzyskanie tak wysokiego dofinansowania przynosi nam ogromną radość. Na pewno otrzymane środki zostaną w pełni wykorzystane i na pewno muszą znaleźć się środki z naszego budżetu na tzw. wkład własny. Proces inwestycyjny planujemy rozpocząć już w przyszłym (2021) roku i wedle moich przewidywań może potrwać do końca 2022 r. Jestem przekonany, że inwestycja ta spotka się z bardzo pozytywnym odbiorem tych mieszkańców, których bezpośrednio dotyczy, ale również pozostałych mieszkańców naszej gminy, bo przecież ma ona bardzo duży wpływ na ochronę środowiska całego naszego terytorium – mówi wójt gminy Wola Krzysztoporska Roman Drozdek.


Pragnę również poinformować, że nasze starania wybiegają dalej. Podejmujemy również działania w kierunku pozyskania kolejnych środków zewnętrznych na skanalizowanie całej północnej części gminy – takich miejscowości, jak: Oprzężów, Majków Duży, Gomulin czy innych, gdzie już projekty budowlane mamy przygotowane. Jak do tej pory determinacja i skuteczność nas nie zawodzą – dodaje wójt Roman Drozdek.


W ramach II naboru do FIL gmina złożyła trzy wnioski: ten dotyczący kanalizacji, a także budowy orlika w Gomulinie i parkingu w Bogdanowie. Na razie pieniądze przyznano na ten największy, kanalizacyjny projekt.


Przypomnijmy, że to już drugi nabór do FIL. W pierwszym gmina w ramach tych środków otrzymała 1.160.709 zł. Będą one wykorzystane na dofinansowanie powstających w Woli Krzysztoporskiej budynków komunalnych.

 

Przy pierwszym rozdaniu pieniądze dzielił algorytm. Jesienny nabór miał z kolei charakter konkursowy, a o przyznaniu środków decydowała powołana przy premierze komisja. Podczas oceny wniosków brano pod uwagę takie kryteria, jak: kompleksowość planowanych inwestycji, ograniczenie emisyjności i ingerencji w środowisko, uwzględnienie zasad zrównoważonego rozwoju, pomoc osobom niepełnosprawnym, liczba osób, które skorzystają z inwestycji, wpływ inwestycji na zapobieganie klęskom żywiołowym, koszt w stosunku do planowanych dochodów samorządu.


Zainteresował temat?

1

0


Komentarze (24)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość_brzydula ~gość_brzydula (Gość)10.12.2020 19:34

Jeszcze się taki nie urodził żeby wszystkim dogodził

10


gość_brzydula ~gość_brzydula (Gość)10.12.2020 19:29

Jeszcze się taki nie urodził żeby wszystkim dogodził

02


gość_krezok ~gość_krezok (Gość)10.12.2020 19:16

W innych gminach już dawno kanalizacja zrobiona a naszej gminie zapóznienia na całego. Ale co się dziwić jaka władza taki...

41


słuszna inicjatywa ~słuszna inicjatywa (Gość)10.12.2020 14:08

brawo słuszna inicjatywa, chętnie podłączymy się do kanalizacji i będziemy chętnie płacić

32


gość_rese ~gość_rese (Gość)10.12.2020 16:39

A śmieci i opłaty w gminie w górę. Ot cała polityka

21


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat