200-lecie śmierci Tadeusza Kościuszki

ePiotrkowRegion Poniedziałek, 16 października 201749895
Uczniowie z wielu piotrkowskich szkół wzięli udział w obchodach rocznicy 200-lecia śmierci Tadeusza Kościuszki. Uroczystości odbyły się w parku im. ks. J. Poniatowskiego.

Ładuję galerię...

Część artystyczna, zorganizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego, II Liceum Ogólnokształcące i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 (TPS), miała miejsce pod słynnym Dębem Wolności (posadzonym z okazji stulecia śmierci Kościuszki) i przy pamiątkowym głazie. Sto lat temu, właśnie w parku Poniatowskiego, młodzież z Piotrkowa zebrała się, by oddać hołd wielkiemu patriocie. Poniedziałkowa zbiórka miała nawiązywać do tamtych obchodów. - Nie będę zanudzał datami, miejscami, z którymi Tadeusz Kościuszko był związany. Poprzestanę tylko na stwierdzeniu, że był człowiekiem oświecenia. Jeśli próbowalibyśmy go charakteryzować, niewątpliwie będą wysuwać się na pierwszy plan określenia takie jak: heros narodowy, wódz, polityk, mądry starzec, przyjaciel ludzkości, ofiarny filantrop - mówił Henryk Komar, wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego.

 

Jednym z elementów happeningu historycznego była inscenizacja, podczas której Kinga Piera i Bartłomiej Kowalski (uczniowie TPS-u) wcielili się w postacie Ludwiki Sosnowskiej, ukochanej wodza, i Tadeusza Kościuszki. - Walczył, gdy inni już nie chcieli i nie mieli nadziei, a on swoją podtrzymał, wywołał powstanie, co jest dużym wyczynem - tłumaczy odtwórca roli bohatera happeningu. 

 

- To postać, o której powinno się pamiętać, powinniśmy kłaść na to silny nacisk - mówi Mikołaj Wieprzowski, pierwszoklasista z I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim. Wtóruje mu koleżanka, Malwina Łągwa. - Trzeba pobudzać patriotyczne postawy i się nimi kierować, Kościuszko bez wątpienia takie postawy reprezentował - tłumaczy. 


Zainteresował temat?

3

1


Komentarze (5)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Jak Kościuszko wieszał biskupów Targowiczan- zdrajców Polski i K ~Jak Kościuszko wieszał biskupów Targowiczan- zdrajców Polski i K (Gość)17.10.2017 15:13

Jak Kościuszko wieszał biskupów Targowiczan- zdrajców Polski i Konstytucji:
Biskup Kossakowski:
9 maja 1794 r. wokół ratusza warszawskiego zebrał się kilkutysięczny tłum do którego przemawiał sekretarz Hugona Kołłątaja Kazimierz Konopka, nawołując do powieszenia zdrajców. Spośród dużej grupy aresztowanych wyselekcjonowano cztery osoby, ... wśród nich biskupa Józefa Kossakowskiego, który - jak wspomina sam Jan Kiliński - sfajdał się przy aresztowani. Następnie przewieziono go z wieży prochowni do ratusza. "Biskup Kossakowski ze spuszczonymi oczami przechodził szeregi ludu”
Kossakowski wziął od Rosjan 4 tys. dukatów w złocie za skaptowanie 60 posłów. W czasie procesu – biskup pewien bezkarności - przyznał się do wszystkiego. Na pytanie dlaczego podpisał rozbiór Polski, odpowiedział bezczelnie: "Dlategom podpisał abym pieniądze wziął".
Pytany co ma na swoją obronę, oznajmił: "Osoba każdego biskupa święta jest i nietykalna."
Na koniec ogłoszono wyrok skazujący obwinionych na śmierć przez powieszenie. Wyrok ogłoszono ludowi, który zareagował entuzjazmem i oklaskami. Zawieziono Kossakowskiego do kościoła Bernardynów, aby zdjąć z niego święcenia kapłańskie. Kiedy prowadzono go do szubienicy, tłum szarpał go, bił, pluł na niego, zdzierał z niego odzienie.
Prymas Michał Jerzy Poniatowski:
Kolejny dzień akcji rozpoczęto w nocy z 27 na 28 czerwca 1794 r. kiedy to przed pałacem prymasa postawiono szubienicę. Jej widok - mówi jedna z wersji - miała przyprawić prymasa o takie przerażenie, że zmarł. Inna opowiada, że rodzina królewska w zaistniałej sytuacji postanowiła ułatwić krewnemu godną śmierć i podała m truciznę. Lud Warszawy podsumował to wierszykiem:"książę prymas zwąchał linę,wolał proszek niż drabinę."
Po Warszawie krążyła też pogłoska, że książę prymas uciekł, więc obawiając się rozruchów wystawiono zwłoki na widok publiczny. Twarz zmarłego była już bardzo obrzękła, wobec czego przykryto ją zielona chustą, jednak mógł ją podnieść każdy odwiedzający. Jak pisze Rymkiewicz: "Mogła to zrobić każda k..rwa zza Żelaznej bramy."
Biskup Massalski:
Rankiem tego samego dnia w innym miejsc Warszawy, pod pałacem Brhla w którym był więziony biskup wileński Ignacy Massalski, pojawiło się pospólstwo, którego liczbę oceniano na od kilkuset osób do kilku tysięcy. Straż w oblicz napierającego tłum dała drapaka i lud stolicy wdarł się do więzienia. Massalski się opierał więc go bito pięściami po głowie i poganiano. Że nie było pod ręką sznura powieszono go bez sąd na końskich lejcach od stojącego w pobliżu wozu.
Na pierwszym sejmie rozbiorowym w 1773 rok poparł organizatorów, biskupa Ostrowskiego i biskupa Młodziejowskiego, wygłaszając wówczas płomienną mowę po której zyskał miano "czwartej potencji rozbiorowej". Targowiczanin zwalczający reformy i Konstytucję 3 maja. Człowiek rosyjskiego ambasadora Sieviersa, któremu pomagał w doborze posłów, a nawet nakłaniał do ich terroryzowania podczas rozbiorowego "sejm hańby" w Grodnie, którego był organizatorem i gdzie wygłosił mowę "o nieograniczonej ufności we wspaniałomyślność cesarzowej."
Kolejny targowiczanin i współorganizator "sejmu hańby" biskup chełmski Wojciech Skarszewski został skazany za zdradę prawomocnym wyrokiem sąd, lecz szubienicy niknął, bo Kościuszko szantażowany przez Kościół klątwą i błagany przez dwie kochanki biskupa (wg gen. Zajączka) - zamienił zdrajcy stryczek na dożywocie. Po zajęci Warszawy przez Rosjan zdrajca wyszedł na wolność i wrócił do Chełma na swój stołek biskupi, mimo, że nie miał już święceń, bo m je publicznie zdjęto przed planowaną egzekucją. Nie przeszkadzało to jednak potem papieżowi aby już w Królestwie Kongresowym nadać mu arcybiskupstwo warszawskie i godność prymasa "Kongresówki", przednio likwidując w rok 1796 nuncjaturę apostolską w Polsce.
Polscy biskupi katoliccy wraz z watykańskimi nuncjuszami i rosyjskimi ambasadorami doprowadzili do rozbiorów Polski. A dziś bezczelnie uważają się za obrońców Polski. Pilną aby "ich zasługi dla Polski" nie były nigdzie upubliczniane i co raz mniej na szczęście im się to daje. Mocno wybielają historię wciskając ludziom o rzekomych swych zasługach dla kraj i zbawiennej wręcz roli dla przetrwania polskości podczas rozbiorów. Na domiar wszystkiego Kościół chcąc zamaskować swój rzeczywisty stosunek do konstytucji, bezczelnie w dni 3 maja ustanowił święto Maryi królowej Polski.
Sejm Wielki chcąc pomóc przełknąć tę bardzo gorzką dla Kościoła pigułkę jaką była dla nich Konstytucja (ograniczała wpływy i majątki kleru) podjął decyzję o ufundowani budowy Świątyni Opatrzności Bożej.
Kościół udupił Konstytucję a teraz domaga się realizacji ówczesnej chwały sejmu budując wielką „wyciskarkę do cytrusów tzn. Świątynię Opatrzności Bożej w Warszawie na którą ciągną kasę skąd się da.

10


powiernik powiernikranga17.10.2017 11:27

Dlaczego u nas w Polsce obchodzimy smutne rocznice śmierci znanych osób, kiedy można by świętować radosne rocznice ich urodzin?

20


wad ~wad (Gość)17.10.2017 09:03

Mało kto wie, że wielką rolę w przygotowaniu Insurekcji kościuszkowskiej odegrał piotrkowianin, Tomasz Maruszewski. Wymieniony jest między innymi na tablicy upamiętniającej Jakobinów polskich, a znajdującej się na Placu Bankowym w Warszawie.

31


kum ~kum (Gość)16.10.2017 18:25

Jak za czasów PRL - ściąganie dzieci i młodzieży szkolnej dla robienia tłumu. Do tego czczenie bożków typu pomników, głazów i tablic na ścianach. Podobnie było w średniowieczu...

37


obs. ~obs. (Gość)16.10.2017 17:24

cyt..."Walczył, gdy inni już nie chcieli i nie mieli nadziei, a on swoją podtrzymał, wywołał powstanie, co jest dużym wyczynem" .... wypowiedź młodego odtwórcy ,jeśli nie zmanipulowana ,jako żywo odzwierciedla przekonania naszego "wodza od wojny". Nikt szczególnie w Polsce walczyć ,przynajmniej zbrojnie nie zamierza ,ale wódz wywołuje powstanie... co jest czystym wariactwem.

43


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat