Artykuły do tagu: wojna

Piotrków: 70 rocznica powstania getta
70 lat temu (8 października 1939 roku) powstało w Piotrkowie pierwsze na ziemiach polskich getto.
Piotrków: Pamiątkowa tablica ku czci Sendlerowej
Niewiele osób wie, że przez kilka lat w Piotrkowie w kamienicy przy al. 3 Maja 14 mieszkała Irena Sendlerowa, polska działaczka społeczna. Sendlerowa odznaczona była medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata - najwyższym izraelskim odznaczeniem cywilnym nadawanym nie-Żydom - za uratowanie z warszawskiego getta ponad dwóch i pół tysiąca żydowskich dzieci. Otrzymała także najwyższe polskie odznaczenie - Order Orła Białego. Dziś, ku czci Ireny Sendlerowej odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa na fasadzie domu w którym mieszkała.
Wrzesień ’39 w Piotrkowie
1 września 1939 roku wybucha II wojna światowa. Piotrków znajduje się na głównym szlaku operacyjnym armii niemieckiej. W pierwszych dniach ataku hitlerowców życie traci ponad stu mieszkańców Piotrkowa. Ale cierpią nie tylko piotrkowianie.
Żołnierz ma obowiązek bronić dowódcy, dlatego nie pozwolimy bezkarnie obrażać kapitana Warszyca! - grzmią kombatanci Armii Krajowej. Chcą zawiadomić prokuraturę, że Bogusław Jakubowski, szef stowarzyszenia Weterani Lewicy w Piotrkowie, obraził cześć kpt. Stanisława Sojczyńskiego, nazywając go bandytą i zbrodniarzem.
Postkomuniści ze stowarzyszenia Weterani Lewicy w Piotrkowie wystąpili przeciwko awansowaniu kapitana Stanisława Sojczyńskiego ps. Warszyc, żołnierza AK oraz twórcy i dowódcy Konspiracyjnego Wojska Polskiego, na stopień generała.
Choć 2009 rok nie jest datą okrągłą, to i tak czeka nas w najbliższych dwunastu miesiącach kilka okrągłych, okolicznościowych rocznic i jubileuszy. Swoje setne urodziny będzie fetował Klub Sportowy “Concordia”. 30 lat skończy kładka nad torami na miejskim deptaku. W tym roku przypada również 90. rocznica urodzin twórcy polskiego serialu wszech czasów “Czterej pancerni i pies” Konarda Nałęckiego.
Największa zbrodnia w Piotrkowie
Z blisko 28 tysięcy osób przeżyło niespełna dwa tysiące. Ginęli
z głodu, chorób, wycieńczenia, pracy ponad siły i w ulicznych egzekucjach. Część tych, którym w jakiś sposób udało się przetrwać nieludzkie warunki getta, straciła życie w obozach zagłady. Z relacji ocalałych wyłania się wstrząsający obraz ...
Piotrkowska apokalipsa - wrzesień 1939
Niemcy bombardowali Piotrków bezustannie. Od 2 do 6 września miasto przypominało żywą pochodnię. Łuny trawiących Piotrków pożarów widoczne były nocami nad miastem na odległość wielu kilometrów. W dzień gryzący dym i swąd z dopalających się budynków gęsto zalegał wąskie staromiejskie uliczki i nie pozwalał oddychać tym, którzy przetrwali bombardowania. W ciągu zaledwie kilku dni Piotrków na zawsze zmienił swoje oblicze...
reklama

Materiał KWW Z SERCEM DLA PIOTRKOWA

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat