Artykuły do tagu: pomnik

Odkrywamy znane i nieznane - Pomnik M. Kopernika w Piotrkowie
Jeden z najstarszych pomników w Piotrkowie przedstawia wybitnego polskiego uczonego – Mikołaja Kopernika. Wita wchodzących do budynku I LO, choć pierwotnie jego lokalizacja była planowana w innym miejscu. Efekt zrywu mieszkańców w postaci czynu społecznego miał stanąć przed wejściem do szpitala przy ul. Rakowskiej, który nosi imię uczonego.
Odkrywamy znane i nieznane – pamiątkowy głaz na Wierzejach
W latach II wojny światowej zginęło mnóstwo osób. Wiele ofiar oddało życie także w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie upamiętniono poległych i zabitych w kilku miejscach. Pomniki znajdziemy w centrum miasta, ale i na jego obrzeżach, gdzie o tragicznej historii przypomina głaz narzutowy.
Odkrywamy znane i nieznane - Pomnik niepodległości w Gomulinie
Obelisk upamiętniający 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości znajduje się w Gomulinie od 2018 roku. Ustawiono go przy strażnicy miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej i Domu Ludowym, aby podkreślić wagę wydarzenia sprzed ponad wieku.
Pomnik rodziny Maleszewskich [ZDJĘCIA]
Wyjątkowa uroczystość odbyła się w tym tygodniu na cmentarzu parafialnym w Czarnocinie. Odsłonięty został odbudowany pomnik rodziny Maleszewskich herbu Gryf.
Pomniki przyrody w gminie Wola Krzysztoporska
Cztery piękne dęby rosnące w lesie w Wygodzie są już bezpieczne. Zakończyła się bowiem procedura uznania ich za pomniki przyrody. Objęcie ochroną prawną drzew i otoczenie ich szczególną opieką pozwoli na zachowanie ich dla przyszłych pokoleń.
To był nóż wbity w plecy. 83 lata temu ZSRR zaatakował Polskę
17 września 1939 roku ZSRR  wbiła nóż w plecy walczącej z hitlerowskim najeźdźcą II Rzeczypospolitej. Tego dnia wojska radzieckie wkroczyły na wschodnie granice Polski.
Będzie renowacja wyjątkowego pomnika
Polskie Termopile - tak historycy nazywają bitwę pod Górą Borowską, która rozegrała się w pierwszych dnia września 1939 roku. Była to jedna z największych bitew Kampanii Wrześniowej i kluczowy punkt obrony Wojska Polskiego w pierwszych dniach hitlerowskiej ofensywy.
Odkrywamy znane i nieznane - pomnik przy ul. Budki w Piotrkowie
Znajdujący się nieopodal torów pomnik stanął „na budkach” w 1965 roku. Upamiętnia rozstrzelanych przez hitlerowców partyzantów i mieszkańców Piotrkowa. Pamiętnej egzekucji dokonano 12 lutego 1944 r. o godz. 9.00 na nasypie kolejowym.
Co z pomnikiem żołnierza w sowieckim mundurze?
Instytut Pamięci Narodowej chce likwidować pomniki upamiętniające wydarzenia związane z komunizmem. Ma to być element procesu dekomunizacji przestrzeni publicznej w Polsce. Również w Piotrkowie Trybunalskim mamy taki monument, dedykowany "Bohaterom walk za Polskę i lud 1939-1945", znany jako pomnik żołnierza z dziewczynką. Czy i on powinien zostać usunięty?
Odkrywamy znane i nieznane - Ogród Sentymentalno-Romantyczny w Arkadii
Wspomniana kraina szczęścia to Arkadia, uważana przez poetów i malarzy za ziemski raj, symbol wyidealizowanej krainy spokoju, pełnej ładu i sielankowej. W województwie łódzkim też znajduje się miejsce o takiej nazwie, jednak łódzka Arkadia to miejscowość, którą starała się zmienić w beztroską krainę Helena Radziwiłłowa, tworząc tu w drugiej połowie XVIII wieku wyjątkowy park.
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat