Od połowy lat osiemdziesiątych przyciąga turystów i miłośników historii. Gromadzi zabytki architektury, które znajdują się na terenie dawnego Księstwa Łowickiego. Kto chciałby poznać bliżej historię dawnej wsi, tego zapraszamy do zwiedzania. Nie tylko wirtualnego.
Niedaleko Piotrkowa, a dokładniej w Witowie Kolonii, pomiędzy klasztorem a cmentarzem, stoi znajdująca się obecnie w opłakanym stanie dawna kuźnia. Ruina przypomina o czasach, w których produkowano tu metalowe przedmioty niezbędne w pracy i życiu codziennym. Obecnie chyli się ku upadkowi, choć niegdyś żar buchał z jej rozgrzanego pieca.
Kolejne ciekawe miejsce warte uwagi znajduje się w sporej odległości od Piotrkowa Trybunalskiego, ale warto poświęcić mu jeden z wolnych dni. To zamek, w którego murach pojawił się nie tylko Pan Samochodzik, ale też wielu rycerzy. Klimat czasów, w jakich żyli i walczyli można poczuć zatrzymując się obok zamku na nocleg. A co jeszcze warto wiedzieć na jego temat? Zapraszamy na garść ciekawostek.
Znajdująca się w Witowie Kolonii figurka św. Jana Nepomucena jest kolejną z pamiątek, jakie pozostawili po sobie w tej okolicy norbertanie. Postawiona na niewielkim kopcu, w pobliżu płynącej obok rzeki Strawy, zwraca uwagę przejeżdżających tędy podróżnych.
Jednym z zabytków Radomska, jest drewniany kościół z XVIII wieku. Wyjątkowo prezentuje się zarówno jego architektura zewnętrzna, ale także środek skrywa ciekawe i warte uwagi elementy. Dla wiernych najważniejsze są zwłaszcza dwa z nich - obraz patronki oraz znajdująca się tu od niespełna dwóch lat relikwia.
Przed tygodniem zachęcaliśmy do odwiedzenia wyjątkowego miejsca w stolicy naszego województwa, a dokładniej łódzkich Stawów Jana. Tuż obok nich znajduje się wyjątkowy drewniany dwór, który polecamy obejrzeć podczas wycieczki do Łodzi.
Coraz cieplejsze dni zachęcają do wypoczynku na łonie natury. Do tego perspektywa ciepłego lata skłaniać nas będzie do poszukiwania miejsc idealnych dla ochłody i kąpieli. Kto szuka odmiany od „Słoneczka” i raczej niskich w tym sezonie wód Zalewu Sulejowskiego, ten znajdzie równie ciekawy zbiornik na terenie Łodzi. Zachęcamy, by poznać bliżej miejsce nazywane Stawami Jana.
Niewiele jest miast w Polsce, które mogą się pochwalić podobną starówką, jak Piotrków Trybunalski. Walory architektoniczne, zabudowa i historia dają znaczącą przewagę, a dowodem na prawdziwość takiego twierdzenia jest fakt, że gród nad Strawą był i jest chętnie wybierany przez filmowców. Na szczęście nie tylko, bo do Piotrkowa nadal przyjeżdża sporo turystów.
Bernardyni znani byli w Piotrkowie jeszcze przed powstaniem klasztoru, bowiem przybywali nad Strawę z klasztoru w Warcie. Dopiero w 1624 roku zapadła decyzja o wybudowaniu siedziby w Piotrkowie, mieście ważnym z politycznego punktu widzenia. Ziemie pod klasztor wykupił główny fundator – Florian Starczewski. Rok później zgodę na osiedlenie się zakonników wydał arcybiskup gnieźnieński.
Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, ulokowane jest w jednym z najważniejszych w kraju zabytków architektury przemysłowej, jakim jest Biała Fabryka Ludwika Geyera. Trafić tutaj łatwo, wystarczy dotrzeć na ul. Piotrkowską. Łódzka placówka jest zarazem największym w Europie i unikalnym w skali świata muzeum poświęconym włókiennictwu. Prowadzi także działalność o charakterze naukowo-badawczym, kulturalnym i edukacyjnym.