Artykuły do tagu: historia

Kampania na rzecz Jaruzelskiego
Artur Ostrowski, poseł z Piotrkowa Trybunalskiego (Klub Poselski Lewica), od najbliższego poniedziałku będzie zbierał w swoim biurze poselskim podpisy w obronie byłego prezydenta Wojciecha Jaruzelskiego. Spodziewa się, że zgłoszą się tysiące mieszkańców.
Największa zbrodnia w Piotrkowie
Z blisko 28 tysięcy osób przeżyło niespełna dwa tysiące. Ginęli
z głodu, chorób, wycieńczenia, pracy ponad siły i w ulicznych egzekucjach. Część tych, którym w jakiś sposób udało się przetrwać nieludzkie warunki getta, straciła życie w obozach zagłady. Z relacji ocalałych wyłania się wstrząsający obraz ...
Wolą nie opowiadać, gdzie i jak pracowali. Nie bardzo chcą wspominać dawne czasy, a jeśli już, to raczej we własnym gronie. Zwłaszcza teraz, gdy nadchodzą dla nich ciężkie dni - politycy PO chcą odebrania pracownikom byłej Służby Bezpieczeństwa przywilejów emerytalnych.
Społeczność gminy Ręczno dba o historię i jej namacalne znaki na terenie miejscowości swojej gminy. Znajduje się tam m.in. stary cmentarz z mogiłami poległych patriotów walczących niegdyś o wolną i niepodległą Polskę podczas powstania styczniowego, a także I i II wojny światowej.
Piotrkowska apokalipsa - wrzesień 1939
Niemcy bombardowali Piotrków bezustannie. Od 2 do 6 września miasto przypominało żywą pochodnię. Łuny trawiących Piotrków pożarów widoczne były nocami nad miastem na odległość wielu kilometrów. W dzień gryzący dym i swąd z dopalających się budynków gęsto zalegał wąskie staromiejskie uliczki i nie pozwalał oddychać tym, którzy przetrwali bombardowania. W ciągu zaledwie kilku dni Piotrków na zawsze zmienił swoje oblicze...
Filmowy Piotrków zazwyczaj kojarzy nam się głównie z takimi plenerami, jak staromiejskie uliczki czy perony dworca kolejowego. Udział w tworzeniu filmowej historii naszego miasta miały jednak również piotrkowskie świątynie. Co ciekawe, po raz pierwszy ekipa filmowa pojawiła się we wnętrzach jednego z miejskich klasztorów w czasach świetności PRL-u, a więc w okresie, kiedy Kościół nie cieszył się przychylnością państwa. A jednak udało się...
Wśród 263 reprezentantów Polski nie ma żadnego przedstawiciela piotrkowskiego klubu. Jest za to jedna urodzona w Piotrkowie zawodniczka i trzech zawodników występujących w drużynach z naszego regionu. Kiedyś bywało lepiej. Znacznie lepiej.
Wojska Polskiego: Ponad 5 km z dziejów miasta
Jedna z najdłuższych i bez wątpienia najstarszych piotrkowskich ulic. Z pewnością również jedna z najbardziej zatłoczonych miejskich arterii. Lata świetności ma już dawno za sobą. Przypominają o nich tylko niektóre z zabytkowych budowli.
Wojska Polskiego, na co dzień jedna z najbardziej zatłoczonych miejskich arterii, to jedna z najdłuższych i najstarszych piotrkowskich ulic. Liczy sobie 5 km i 59 m i wciąż „rośnie”. Jej początki sięgają jeszcze czasów Władysława Łokietka. Tak jak i miasto, przechodziła różne koleje losu. Kilkakrotnie zmieniała też swoją nazwę.
Przywrócą świetność zabytkowej fortalicji
Dawno zapomniana i przez wiele lat zaniedbana średniowieczna fortalicja doczekała się należnego zainteresowania. Władze Gorzkowic zamierzają zagospodarować i pokazać zabytkowy kopiec.
Wybudowany na terenie Żydowskiego Miasta, służył nie tylko wyznawcom religii mojżeszowej. Choć lata swej świetności ma już za sobą, jest ogniwem łączącym Piotrków z warszawskim Belwederem, Łazienkami Królewskimi i Pałacem Uruskich. Plotka o rzekomym zamiarze jego wyburzenia wywołała niemałe zamieszanie w mieście...
reklama

Materiał KWW Z SERCEM DLA PIOTRKOWA

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat