Artykuły do tagu: archiwum

Archiwiści edukowali i opowiadali o swojej pracy
9 czerwca świętują ci, którzy na co dzień dbają o pamięć o przeszłości. Międzynarodowy Dzień Archiwów to okazja, by zapoznać się z niełatwą pracą archiwisty. Ci z Piotrkowa spotkali się z mieszkańcami regionu przy swojej siedzibie, czyli na terenie byłej synagogi, przy ul. Jerozolimskiej 29.
Międzynarodowy Dzień Archiwów już 9 czerwca
Międzynarodowy Dzień Archiwów jest okazją do prezentacji archiwów poprzez pryzmat ich działań i zasobów. W tym roku – w dalszym ciągu upływającym pod znakiem zagrożenia pandemicznego COVID-19, archiwiści postanowili zestawić tradycję z nowoczesnością. Dlatego tegoroczne wydarzenie organizowane jest zarówno w przestrzeni cyfrowej, jak i tradycyjnej.
Konstytucja 3 Maja na tle dziejów Piotrkowa
Z okazji 230. rocznicy miasto wspólnie z Archiwum Państwowym przygotowało plenerową wystawę, którą będzie można oglądać w parku Jana Pawła II. - Na dwudziestu czterech barwnie ilustrowanych planszach zaprezentowaliśmy Konstytucję 3 Maja 1791 r. w znacznie szerszym kontekście historycznym i prawnym, odnosząc się do dziejów Piotrkowa Trybunalskiego – zaprasza do odwiedzania wystawy dr Tomasz Matuszak, dyrektor Archiwum Państwowego.
Wielkanoc w dawnej piotrkowskiej prasie
Jak Święta Wielkanocne wyglądały w mediach, chociażby w prasie, przed laty? Co oferowały gazety naszym dziadkom i pradziadkom w tygodniach poprzedzający Wielkanoc?
Dlaczego flagi zawisły na budynku piotrkowskiej synagogi?
Białoruskie flagi na piotrkowskim Archiwum. 25 marca, w rocznicę proklamowania swojego niepodległego państwa - Białoruskiej Republiki Ludowej, społeczeństwo białoruskie, a zwłaszcza środowiska niezależnej opozycji demokratycznej obchodzą Dzień Wolności Białorusi. Wsparcie okazało im między innymi Archiwum Państwowe w Piotrkowie wraz ze swym oddziałem w Tomaszowie Mazowieckim.
Setki twoich przodków czekają na poznanie – zostań archiwistą rodzinnym
Kilka tysięcy przodków mają już w swojej bazie najbardziej wytrwali genealodzy z jakimi miał styczność dr Maciej Hubka z Archiwum Państwowego w Piotrkowie. Z archiwistą rozmawialiśmy o poznawaniu swoich korzeni w ramach badań genealogicznych oraz o tworzeniu archiwów rodzinnych. Jak podkreśla dr Hubka w zasadzie bez większych problemów jesteśmy w stanie odtworzyć swoje drzewo genealogiczne do początków XIX wieku.
Powstaje Fotograficzne Archiwum Miasta
Jeszcze tylko do 15 stycznia można przesyłać zdjęcia w ramach trzeciego etapu projektu Fotograficzne Archiwum Miasta. Inicjatywa Towarzystwa Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego zakłada stworzenie jak najobszerniejszej i kompleksowej dokumentacji zdjęciowej całego miasta, która będzie dostępna w internecie. Aktualnie na Fotograficzne Archiwum Miasta składa się około 600 zdjęć, ale do sfotografowania zostało jeszcze bardzo dużo obiektów.
W Piotrkowie też walczyli o niepodległość
W Święto Niepodległości tym razem Polacy nie będą mogli tłumnie upamiętnić wydarzeń sprzed ponad 100 lat. Wszystkiemu winna epidemia koronawirusa. Pamięć o niepodległościowych działaniach naszych przodków można jednak kultywować przez cały rok, np. odwiedzając piotrkowskie Archiwum Państwowe.
Archiwum czeka na interesantów
Archiwum Państwowe w Piotrkowie działa w miarę normalnie. – Nie kontaktujemy się bezpośrednio z interesantami – mówi dr Aleksy Piasta, kierownik Oddziału Informacji w archiwum. – Udostępniamy jednak materiały elektronicznie. Można więc korzystać z naszych zbiorów.
Archiwum w Piotrkowie zaprasza do wspólnego świętowania
Archiwiści z Piotrkowa Trybunalskiego będą świętować swój dzień. Już 30 września zapraszają wszystkich miłośników historii zapisanej w materiałach archiwalnych do wizyty w progach Archiwum Państwowego w Piotrkowie, przy ul. Jerozolimskiej 29.
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat