Advertisement

Zniesienie obostrzeń nie oznacza, że kończy się epidemia; bądźmy odpowiedzialni

PAPKraj Poniedziałek, 28 marca 202211
Zniesienie obostrzeń nie oznacza, że kończy się epidemia i nie ma COVID-19 – zaznacza minister zdrowia Adam Niedzielski. Bądźmy odpowiedzialni, nośmy maseczki, gdy jest dużo ludzi, a jeśli czujemy się źle, zostańmy w domu – radzi.
fot.: freepik.com fot.: freepik.com

Od 28 marca nie ma obowiązku zakrywania maseczką ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych, z wyjątkiem budynków, w których prowadzona jest działalność lecznicza oraz aptek. Od maja również w tych miejscach nie będzie takiego przymusu.

 

Od poniedziałku zniesiony został także obowiązek kierowania na izolację i kwarantannę z powodu COVID-19. Osoby, które aktualnie na nich przebywają, obowiązane są dokończyć je na zasadach wcześniej obowiązujących.

 

"Decyzję o odejściu od obostrzeń, w tym noszenia maseczek podjęliśmy, kiedy uwidocznił się powrót do trendu większych dobowych spadków zakażeń" – powiedział PAP szef MZ.

 

"Przez pewien okres mieliśmy bowiem przystopowanie tych spadków, co wiązało się m.in. z poszerzaniem dominacji subwariantu BA.2 wirusa w wersji omikron. Jednak z uwagi na fakt, że wariant ten był już obecny w Polsce w styczniu i stopniowo zwiększał swój zasięg w populacji, w Polsce nie doszło do wybuchu transmisji, jak to miało miejsce w innych państwach europejskich" - dodał.

 

Minister wskazał, że obecnie subwariant BA.2 jest w Polsce dominujący, a mimo to nastąpił powrót do zwiększonych spadków liczby zakażeń, przy systematycznych spadkach obłożenia łóżek szpitalnych dla pacjentów covidowych.

 

"Nie zaobserwowaliśmy też tego, co było standardem w poprzednich falach, czyli zdecydowanych wzrostów po powrocie dzieci do szkół" – zaznaczył Niedzielski.

 

"Wszystkie te argumenty, w parze z którymi idzie wysoki, bo ponad 90 proc. poziom immunizacji w naszym kraju, pozwoliły nam z wysoką gwarancją bezpieczeństwa podjąć decyzję o odejściu od obostrzeń" – wskazał Niedzielski.

 

Pomocne w podjęciu tej decyzji – jak stwierdził - były projekcje współpracujących z resortem zespołów prognostycznych, które wskazały na długookresową tendencję spadkową.

 

"Pamiętajmy jednak o jednym: zniesienie obostrzeń nie oznacza, że kończy się epidemia, nie oznacza, że nie będzie już COVID-u-19. Dlatego, mimo spadków zakażeń i mimo zniesienia obostrzeń, nadal - jako społeczeństwo - musimy być odpowiedzialni, choćby za siebie i naszych najbliższych" – zaleca minister.

 

Szef MZ zaakcentował, że maseczka w miejscach, gdzie spotyka się duża liczba ludzi, jak choćby środki transportu, będzie oznaką naszej odpowiedzialności.

 

"Chrońmy siebie i innych. I proszę, pamiętajmy – jeżeli czujemy się źle, widzimy, że mierzymy się z jakąś infekcją, skonsultujmy się z lekarzem i zostańmy w domu" – zaleca minister. (PAP)

 

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl


Zainteresował temat?

0

4


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (11)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

go?ć_teresa ~go?ć_teresa (Gość)29.03.2022 17:39

Ta z fotki niech sie określi czy chodzi w masce czy nie.

20


?? ~?? (Gość)28.03.2022 19:14

Ja nawet nie zauwazylem że jest jak epidemia...2lata bez jakis smiesznych maseczek,bardzo dużo klientów i jakoś mnie nie ruszyło.A foliarze dalej niech chodzą w maseczkach.Mam z nich polewe:)

92


Ja ~Ja (Gość)28.03.2022 10:19

Przy 300 zakażeniach dziennie zamknięto nas w domach, zabroniono wchodzić do lasu, zniszczono gospodarkę. Przy ponad 8000 dziennie znosi się obostrzenia. I kto tu jest foliarzem?

182


dzikun ~dzikun (Gość)28.03.2022 10:12

Wirus był, jest i będzie. Ogólnie wirusy były, są i będą. Cała "otoczka" i zaganianie stada przez dwa lata, powiodło się zgodnie z planem. Tak że do jesieni ludkowie, puki co oddychajcie pełną piersią, ale nie w galeriach, marketach, szczególnie w ośrodkach opieki "zdrowotnej" i takich tam, bo wasze ciała i umysły są słabiutkie, jak liście osiki na wietrze.

111


nieogłupiony ~nieogłupiony (Gość)28.03.2022 11:08

Niedzielski, za niszczenie Polski i Polaków spreparowaną przez globalne elity "pandemią" powinieneś już dawno wisieć obok Morawieckiego i Szumowskiego, a ta cała rada medyczna powinna mieć poodbierane tytuły i stopnie i dostać dożywotni zakaz wykonywania zawodu lekarza!

113


XD ~XD (Gość)28.03.2022 10:17

Już widzę jak ludzie dalej będą chodzić w kagańcu... to chyba trzeba byłoby być masochistą!

82


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat