Zasiłki wstrzymane. Czego nie robić na zwolnieniu lekarskim?

ZUSŁódzkie Niedziela, 13 listopada 202222
25 tys. zwolnień lekarskich skontrolował ZUS w woj. łódzkim w trakcie trzech kwartałów bieżącego roku. Nie wszyscy w odpowiedni sposób wykorzystywali czas na rekonwalescencję i tym samym stracili zasiłek. Wydano ponad 1000 decyzji wstrzymujących wypłaty.
fot.:ZUS fot.:ZUS

 

Zakwestionowano w sumie 2100 świadczeń chorobowych. Wydano 1300 decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych i 800 decyzji cofających prawo do zasiłku na łączną kwotę 1,7 mln zł – informuje Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego.

ZUS regularnie kontroluje zwolnienia lekarskie. Wyróżnić można dwa rodzaje kontroli. Pierwszy dotyczy prawidłowego wykorzystywania zwolnienia lekarskiego i w tym przypadku kontrola prowadzona jest przez pracowników ZUS, ale płatnicy zgłaszający do ubezpieczenia powyżej 20 osób, mogą taką kontrolę przeprowadzić sami. Drugi dotyczy prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy i wtedy kontrola prowadzona jest przez lekarza orzecznika ZUS.

W czasie kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy, lekarze weryfikują, czy osoba na zwolnieniu lekarskim nadal jest chora i niezbędna jest kontynuacja zwolnienia lekarskiego. Jeżeli uznają, że zdolność do pracy została odzyskana, wystawiają korygujące e-ZLA, które traktowane jest na równi z zaświadczeniem o zdolności do pracy od wskazanej daty. Wtedy też wstrzymana jest wypłata zasiłku, a ubezpieczony powinien wrócić do pracy, za którą należne będzie mu wynagrodzenie. Orzeczenie może zostać wydane na podstawie bezpośredniego badania ubezpieczonego lub dokumentacji medycznej, na podstawie której lekarz wystawił zwolnienie - tłumaczy Kiełczyńska.

Czego nie robić w trakcie zwolnienia lekarskiego?

 

Kontrolę prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich polegają na sprawdzeniu przez pracowników ZUS czy chory pracuje w czasie zwolnienia, albo podejmuje aktywności, które mogłyby wydłużyć jego powrót do zdrowia. Pamiętajmy bowiem, że podczas okresu zasiłkowego nie można wykonywać pracy zarobkowej czy czynności, które nie są zgodne z celem zwolnienia.

 

Kontrola może być wyjazdowa, ale może też opierać się na zgromadzonej dokumentacji. Jeżeli zwolnienie nie było wykorzystywane w prawidłowy sposób, wydawana jest decyzja o cofnięciu prawa do zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia, w ramach którego była przeprowadzana kontrola. Podstawą do wydania takiej decyzji cofającej prawo do zasiłku może być np. sytuacja, w której ZUS pozyskał dokumentację, z której wynikało, że ubezpieczona w trakcie zwolnienia lekarskiego była uczestnikiem kursu na prawo jazdy kat. CE. W czasie kursu, w okresie niezdolności do pracy uczestniczyła w jazdach samochodem na placu manewrowym i jazdach w ruchu miejskim. Zgodnie z opinią lekarza orzecznika, zachowanie to mogło mieć wpływ na przedłużenie okresu trwania niezdolności do pracy.

 

Przykładem nieprawidłowego wykorzystywania zwolnienia lekarskiego może być również prowadzenie warsztatów w placówkach edukacyjnych, płatnych i bezpłatnych, przyjmowanie podczas niezdolności do pracy zleceń z urzędów miejskich na dostarczenie podatnikom nakazów podatkowych, czy udział w zajęciach sportowych, gdzie wykonywany wysiłek fizyczny może przyczynić się do przedłużenia zwolnienia lekarskiego.

Do Zakładu wpłynęło także zgłoszenie, że ubezpieczony w okresie zwolnienia lekarskiego wykonuje prace wokół domu np. kosi trawę, robi opryski, rąbie drzewo, obcina gałęzie piłą spalinową. Do zawiadomienia załączono zdjęcia potwierdzające powyższy fakt. W tej sprawie także poproszono o opinię lekarza orzecznika, który zachowanie ubezpieczonego uznał za nieprawidłowe wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego od pracy, które mogło spowodować przedłużenie okresu trwania niezdolności do pracy. Ze zwrotem świadczenia musiał się też liczyć świadczeniobiorca, który pobierał zasiłek opiekuńczy na chore dziecko, które uczęszczało do szkoły - podsumowuje regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zgodnie z przepisami, ma również obowiązek obniżyć wysokość świadczeń chorobowych osobom, którym ustał tytuł do ubezpieczenia. Zasiłek nie może być wtedy wyższy niż przeciętne wynagrodzenie krajowe. W regionie z tego tytułu obniżono wypłaty o ponad 7 mln zł.

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

2

6


Komentarze (22)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

a czy? ~a czy? (Gość)14.11.2022 09:02

A lekarze jakoś odpowiadają za wystawianie fikcyjnych zwolnień?

80


goœć_gosc ~goœć_gosc (Gość)14.11.2022 08:15

A co w przypadku zatrudniania na fikcyjne 1/4 etatu i pobieraniu wcześniejszej emerytury ??
Co w przypadku fikcyjnego zatrudnienia osób z grupą i wyłudzaniu środków z pfron ?? Takie rzeczy miały miejsce w pewnej firmie która nie dawno poszła pod młotek

50


g15 ~g15 (Gość)14.11.2022 12:19

Bardzo proszę o kontrolę zwolnień lekarskich (masowych) wystawianych strajkującym lekarzom i pielęgniarkom.

110


niewolnik ~niewolnik (Gość)14.11.2022 09:42

Dokręcają Polakom śrubę to i widać naród się broni jak może. W naszych polskich warunkach to taka samoobrona i tak od 300 lat.. Dodatkowo jak ktoś jest na płacy minimalnej (odjąć koszty dojazdu) wyjdzie mu, że może lepiej posiedzieć w domu i coś w domu zrobić pożytecznego. Ponadto ta płaca obłożona aktualnie podatkiem inflacyjnym w wysokości 18 %, a będzie ten podatek jeszcze wyższy. Kiedy sprawdzą schorowaną budżetówkę ?

32


mogą mnie w ~mogą mnie w (Gość)14.11.2022 08:44

Neurolog i psychiatra i tak już 12 lat.Pozdrawiam pracujących.

62


go?ć_andrzej ~go?ć_andrzej (Gość)14.11.2022 05:26

Jak w ciągu 2 miesięcy byłem 3 razy na zwolnieniu to od razu symulacja?!Beznadzieja.

34


ŻwirekPodMuchomorek ~ŻwirekPodMuchomorek (Gość)13.11.2022 20:52

Cytuję:
Zakwestionowano w sumie 2100 świadczeń chorobowych. Wydano 1300 decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych i 800 decyzji cofających prawo do zasiłku


Brakuje mi informacji, czy oni byli chorzy klasycznie (z objawami), czy bezobjawowo. No i czy te choroby potwierdzono przy pomocy adekwatnych testów, bo według najnowszej wiedzy medycznej tylko test może potwierdzić obecność choroby.

Cytuję:
Orzeczenie może zostać wydane na podstawie bezpośredniego badania ubezpieczonego


Dlaczego nie na podstawie telekonsultacji? Zdaje się, że to chyba najnowocześniejszy sposób diagnozowania, więc dlaczego nie jest w tym przypadku stosowany?

51


figo fago ~figo fago (Gość)13.11.2022 17:41

A ten teges i figo fago też jest zabronione, kiedy lekarz nie zaznaczy "musi leżeć"?

80


go?ć_ewa ~go?ć_ewa (Gość)13.11.2022 18:30

Powinni sprawdzać chorych

51


termit ~termit (Gość)13.11.2022 16:33

Zasiłek chorobowy nie może być wyłudzony, bowiem niezdolność do pracy określa lekarz!? Poza tym w wolnej Polsce nie choruje się. Dlatego opieki zdrowotnej nie ma są tylko tak zwane przychodnie gdzie przychodzisz po zwolnienie lub porozmawiać w kolejce i z lekarzem o swojej chorobie. No bo jak może być dobrze skoro na ten przykład okulary przepisane przez lekarza kosztują kilkaset złotych a kupione takie same w markecie kilka złotych. Poza tym ZUS ma takich uzdrowicieli że ta cała publiczna służba zdrowia jest nie potrzeba. Kiedy Główny Łowczy zatrąbi sygnał nagonka ruszają myśliwi na stanowiska. No i taki uzdrowiciel z rozbrajającym uśmiechem stwierdza jest pan/pani chora/y ma pani/pan prawo leczyć się ale bez prawa do zasiłku. ZUS zamiast ścigać lekarzy za brak nawet najmniejszej ochoty by jak najszybciej przywrócić chorego do zdrowia gnębi i maltretuje chorych.

132


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat