Widzisz? Reaguj! Jeden telefon może uratować czyjeś życie

ePiotrkow Utworzono: Sobota, 07 stycznia 201710 6595
W ciągu ostatniej doby w Polsce z powodu wychłodzenia zmarło 7 osób. Od 1 listopada w całym kraju życie straciły w ten sposób 53 osoby. Nie przechodźmy obojętnie obok człowieka śpiącego na ławce.
fot. policja

Temperatury biją rekordy. W nocy z piątku na sobotę zanotowano w Polsce minus 34 st. C. W tak ekstremalnych warunkach o tragedię nie trudno.

 

- Policjanci każdego roku w sposób szczególny kontrolują miejsca, w których przebywają bezdomni. Informują ich o możliwości skorzystania z pomocy specjalistycznych ośrodków, które wszystkim potrzebującym oferują nocleg i ciepły posiłek – informuje rzecznik prasowy Komendy w Piotrkowie.

 

 

Chłodna i mroźna aura jest szczególnie niebezpieczna dla bezdomnych. Noc spędzona w ujemnej temperaturze na ławce może skończyć się tragicznie. Policjanci apelują: - Jeśli spotkasz bezdomnego potrzebującego pomocy, nie przechodź obojętnie. W mroźne noce o tragedię nietrudno – apelują policjanci. - Jednym z najbardziej szkodliwych mitów jest ten, że na rozgrzewkę najlepszy jest alkohol. Wypicie napoju wysokoprocentowego rozgrzewa jedynie na chwilę, w rzeczywistości organizm zacznie wychładzać się jeszcze szybciej. Dużym niebezpieczeństwem jest wychodzenie na zewnątrz pod wpływem alkoholu. Wystarczy chwila nieuwagi, śliska, nierówna nawierzchnia i można się potknąć, wywrócić i nie mieć siły się podnieść.

 

 

Dlatego też nie należy przechodzić obojętnie obok takich osób podczas silnych mrozów. Tu także wystarczy wykręcić numer alarmowy i poinformować policjantów o takim przypadku. Obowiązuje zasada, że do schroniska są przyjmowane wyłącznie osoby trzeźwe. Bywa jednak, że powstrzymanie się od alkoholu stanowi dla bezdomnych problem i wielu z nich decyduje się na tułaczkę.

 

 

Nie bądźmy obojętni na los osób potrzebujących pomocy. Zwróćmy uwagę na osoby bezdomne, samotne, bezradne czy nietrzeźwe. Nie przechodźmy obok takich osób obojętnie. Pamiętajmy, jeden telefon może uratować czyjeś życie.

Zimową porą na wychłodzenie organizmu są także szczególnie narażone osoby starsze. Jeśli znamy kogoś starszego, żyjącego samotnie, nie wstydźmy się sprawdzić i spytać czy potrzebuje naszej pomocy. Pamiętajmy, że są ośrodki i placówki, w których taka osoba otrzyma opiekę i będzie bezpieczna.

 

 

Jeżeli zauważysz osobę potrzebującą pomocy i wsparcia, zadzwoń:

 

112 - Centrum Powiadamiania Ratunkowego

997 – Policja

998 – Straż Pożarna

986 – Straż Miejska

999 – Pogotowie Ratunkowe

987 - bezpłatna infolinia Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego


Zainteresował temat?

4

0


Komentarze (10)

komentuj kontem facebook loading

Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Witek ~Witek (Gość)08.01.2017 09:05

Za PRL-u czegoś takiego nie było chyba ,że ktoś sam sobie wybierał taki los włóczęgi .Państwo wyrzuca z mieszkań ludzi na ulicę a później się dziwicie ,że bezdomni są .Jak żyć w tym kraju gdzie pracy nie ma a jak jest to za minimum a nasz rząd woli wspierać banderowców dając im pracę kosztem nas do tego jeszcze płaci za wynajem prywatnych mieszkań .Moim zdaniem era rządów Solidarności się skończyła widzimy jak zrujnowali nasz kraj gospodarczo przez 27 lat zaprzedając nas imperialistom z zachodu.Ja moja rodzina i znajomi may dosyć rządów nieudaczników karierowiczów i cwaniaków.Polak może się nadaje do pracy ale nie do rządzenia co widzimy każdego dnia do tego urzędnicy szkodnicy nie odpowiadają za nic za szkody jakie wyrządzają społeczeństwu i jak obserwuję lokalne gminy i Piotrków tu nic się nie zmieniło dalej układy powiązania rodzinne w urzędach i jak to mówią ręka rękę myje

31


chemik chemikranga07.01.2017 13:04

Z tego co się orientuję noclegownie mogą przyjąć bezdomnych i nikt nie musi spać na mrozie. Jest tylko jeden szkopuł - w noclegowniach nie wypiją. Może jestem brutalny w przekonaniach, ale ich małpy - ich cyrk, ich zabawa - ich ryzyko. Z cała pewnością pogoniłbym pijaczków z klatki schodowej zanim zapaskudzą wszystko. Często są też agresywni i wulgarni w stosunku do kobiet i dzieci.
I mam się litować nad takimi??? Zwykła selekcja naturalna - najgorsze pijaczki wyginą, normalni, dotknięci przez los (a nie przez głupotę) bezdomni przeżyją w noclegowniach.

136


Kierowca30 ~Kierowca30 (Gość)08.01.2017 06:42

Chemik ma 100% racji i z nim się zgadzam.chcesz pić to radz sobie sam a dla trzezwych miejsce się znajdzie.a może też tak zacznijmy pomoc zwierzętom które w zimę nie są w stanie same sobie poradzić

62


pażdzioch marian ~pażdzioch marian (Gość)07.01.2017 12:18

nie wyrzucajcie bezdomnych z bloków gdy się ogrzewają lub sypiają pod kaloryferem ale zwracajcie uwagę gdy załatwiają się gdzie popadnie piją itd

123


reklama

Społeczność

icon
INFORMACJA

Korzystasz z dodatku AdBlock! Nasze reklamy nie są natrętne i nie przeszkadzają w przeglądaniu strony. Nie stosujemy wyskakujących reklam i okien.

Wyłącz blokowanie na epiotrkow.pl, aby korzystać z wszystkich funkcji portalu i wyłączyć ten komunikat.

Pomoc