Advertisement

W krwawym polu srebrne ptaszę...

Sobota, 21 stycznia 20233
„W krwawym polu srebrne ptaszę... o czym mówią pieśni powstania styczniowego” – taki tytuł nosi wystawa plenerowa, którą można oglądać przy piotrkowskim Muzeum. Ekspozycja jest jednym z elementów upamiętniających 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego.

Ładuję galerię...

Wystawa prezentuje teksty pieśni powstania styczniowego wraz z komentarzem przypominającym historyczne okoliczności tworzenia pieśni, toczone bitwy, postaci przywódców. Ilustrację stanowią ryciny i fotografie z czasów powstania.

Okres powstania to czas przenikania się literatury i folkloru. Z jednej strony publikowane są wówczas anonimowe pieśni powstańcze, z drugiej zaś wiersze poetów stają się pieśniami ludowymi. Utwory bojowników natychmiast podchwytywali ich towarzysze broni, którzy  rozpowszechniali je ustnie, ale także w formie pisemnej. Stawały się „własnością” powstańców, a ostatecznie nabierały charakteru pieśni ludowych. Niekiedy tworzone były „na gorąco” przez zainspirowanych bieżącymi wydarzeniami żołnierzy walczących w oddziałach powstańczych – opowiadają pracownicy piotrkowskiego Muzeum.

Wystawa została zaprezentowana na ogrodzeniu Zamku Królewskiego, a oglądać będzie ją można przez najbliższe dwa miesiące.


Zainteresował temat?

0

4


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (3)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Piotr.Covianin Piotr.Covianinranga22.01.2023 13:02

Imerium brytyjskie wykorzystało naiwność polskich patriotów i sprokurowalo wybuch powstania. Powodem było to, że Rosja planowała walkę z Anglią o dominację a Azji i Bliskim Wschodzie. Ta historia powtórzyła się przed wybuchem II WŚ. Angila i Francja wepchnęły nas do wojny z III Rzeszą. I dziś mam to samo.

41


za pokojem ~za pokojem (Gość)21.01.2023 22:13

Czy wystawa pokazuje bezsens tego powstania to znaczy porywanie się z motyką na słońce ? Rosja była wtedy u szczytu swej potęgi, a nas jak zwykle w imię obcych interesów podkręcono na powstanie. Czy wystawa pokazuje straty Polaków wynikłe z tego powstania ? Nie dajmy się wpuszczać nigdy do żadnej wojny różnej maści podjudzaczom bo skończymy jak Ukraińcy ! Tak nawiasem ile te fotki kosztowały czy tyle co fotki Pałacu Saskiego w Warszawie ?

62


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat