Advertisement

W Piotrkowie zakwitły krokusy. Idzie wiosna?

Czwartek, 16 marca 202310
Choć w tym roku wiosna przychodzi do Polski powoli, to przyroda budzi się już do życia po zimowym śnie. W Piotrkowie pojawiły się już krokusy. Jak zdradza Paweł Kowalski z Nadleśnictwa Piotrków, do naszego regionu wracają także bociany.

Ładuję galerię...

Kwitnące na parkach i skwerach krokusy oraz widok krążących po niebie bocianów - to dwie oznaki fauny i flory, że nadchodzi wiosna. W Piotrkowie kolorowe kwiaty można już spotkać podczas spaceru ulicami miasta. Sporo pojawiło się ich m.in. przy pl. Niepodległości oraz pl. Kościuszki. Krokusy oczywiście są obiektem bardzo chętnie fotografowanym przez mieszkańców miasta.

 

W regionie pojawiają się już także bociany. 

Już pierwsze bociany widać na naszym niebie. To oczywiście dopiero początek. Prowadzimy analizę lotu bocianów i na podstawie badań satelitarnych wiemy, że bardzo wiele wraca ich już do Polski. Oczywiście takie powroty z Afryki przez tysiące kilometrów trochę trwają. Nad kontynentem afrykańskim bociany przelatują od 800 do 1000 kilometrów dziennie, ale tam są prądy wstępujące, które niosą ptaki. Nad Europą te odległości mocno maleją. Dziennie przelatują one wówczas około 400 kilometrów. Nad samą Polską te odległości maleją już do 100 kilometrów - wylicza Paweł Kowalski. 

Leśnik zdradza także ciekawostkę na temat jednego z piotrkowskich bocianów czarnych, który wybrał się tej zimy w wyjątkowo długa podróż. 

Jeden z samców urodzonych u nas pod Piotrkowem wylądował aż w Kenii. Zwykle jest to Sudan lub Czad, czyli północna Afryka, a ten wybrał się tak daleko. Jesteśmy po d wrażeniem. W historii naszych pomiarów nie było jeszcze śmiałka, który tak daleko by zaleciał - dodaje Paweł Kowalski. 

Nadejście wiosny prognozują już także synoptycy. Już najbliższy weekend ma być ciepły, a w przyszłym tygodniu meteorolodzy przewidują temperaturę nawet powyżej 15 stopni Celsjusza.

 


Zainteresował temat?

3

0


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (10)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Piotrkowianin Piotrkowianinranga17.03.2023 19:02

A na osiedlowych trawnikach pojawiły się przebiśniegi:
https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2017/02/psie-kupy-800-696x512c.jpg

40


i fajnie ~i fajnie (Gość)16.03.2023 18:32

Krokusy w ogródku kwitną już od tygodnia a wczoraj pokazały się na nich pszczoły

80


Reszta mizerotki ~Reszta mizerotki (Gość)17.03.2023 17:12

Ten różowy, bardzo okazały.

20


ach co by to było ~ach co by to było (Gość)17.03.2023 00:39

W Piotrkowie zakwitły krokusy. Idzie wiosna,Pis odchodzi.Pięknie

64


Grażyna ~Grażyna (Gość)16.03.2023 20:45

Ale z tymi krokusami to dajcie spokój, no kto to słyszał.

34


Rozprzanin ~Rozprzanin (Gość)16.03.2023 20:44

U nas w mieście też kwitną, ładniej niż w Piotrkowie.

34


śmieszek ~śmieszek (Gość)16.03.2023 16:36

cyt. "Nad samą Polską te odległości maleją już do 100 kilometrów - wylicza Paweł Kowalski" Nie ma się co dziwić ceny paliw prawie najdroższe w Europie. Bocian też umie liczyć. Lecąc wolnej trochę zaoszczędzą .....

82


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat