Advertisement

To był nóż wbity w plecy. 83 lata temu ZSRR zaatakował Polskę

ePiotrkow Sobota, 17 września 2022253429
17 września 1939 roku ZSRR  wbiła nóż w plecy walczącej z hitlerowskim najeźdźcą II Rzeczypospolitej. Tego dnia wojska radzieckie wkroczyły na wschodnie granice Polski.
UM Piotrków UM Piotrków

Ładuję galerię...

17 września 1939 roku Armia Czerwona niespodziewanie zaatakowała wschodnie granice II Rzeczpospolitej. ZSRR złamała tym samym polsko-sowiecki pakt o nieagresji i zrealizowała ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Dla walczącej z hitlerowcami Rzeczpospolitej agresja ZSRR była „nożem wbitym w plecy”, na który polska armia nie była w stanie zareagować.

 

Przez lata kłamliwej "peerelowskiej" propagandy data 17 września była całkowicie pomijana we wszystkich podręcznikach historii. Polskie władze całkowicie zależne od Moskwy, chciały, aby to wydarzenie na zawsze zniknęło z pamięci następnych pokoleń. To się nie udało. Pamięć o tej tragicznej zdradzie wróciła po przemianach ustrojowych 1989 roku.

 

Wkroczenie Armii Czerwonej w 1939 roku oznaczało de facto aneksję wschodniej części Rzeczpospolitej przez Związek Radziecki oraz ogromne represje wobec narodu polskiego m.in. zbrodnię katyńską oraz masowe wywózki Polaków na Sybir. Właśnie 17 września jest „Dniem Sybiraka”, który ma przypominać o polskich obywatelach zmuszonych do wyjazdu i katorżniczej pracy na wschodnich rubieżach ZSRR.

 

Pamięć Sybiraków oraz żołnierzy poległych w walce z sowieckim okupantem uczczono także w Piotrkowie. Przedstawiciele władz miasta oraz piotrkowskiego oddziału Związku Sybiraków złożyli kwiatu pod pomnikami: Grobu Nieznanego Żołnierza, Ofiar Katynia oraz Sybiraków.


Zainteresował temat?

3

4


Advertisement
Advertisement

Komentarze (29)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Marlenka 123 ~Marlenka 123 (Gość)19.09.2022 09:32

A co o tym nozu wbitym w plecy sądzi Janek Dz. i Artur O. - zdaje się, że mają odmienne zdanie i to mocno odmienne
Dlaczego takim osobom udziela się głosu w lokalnych mediach i kreuje na inteligencje ?? Janek nie dotrzymał słowa, bo miałsię w Bieszczady wyprowadzić po pewnym zakładzie...

30


edek5kredek ~edek5kredek (Gość)18.09.2022 15:11

Nowe dokumenty historyczne rzucają trochę inne światło na sprawę najechania Polski przez ZSRR w 1939. Najwyższe władze kraju wiedziały o tym wcześniej, ba cała narracja o tym, ze najazd hitlerowskich niemiec na Polskę był nieunikniony to mówiąc dzisiejszym językiem ściema. Hitlera najbardziej obawiała się Wielka Brytania, która robiła wszystko, aby układ Beck-Ribentrop nie doszedł do skutku. Te dwa mocarstwa na, które Hitler miał największą ochotę, zrobiły wszystko, aby oddalić atak jak najdalej od swoich granic, mając na uwadze, to, że Polska zostanie pokonana, a graniczące ze sobą dwa systemy totalitarne (ZSRR i Niemcy hitlerowskie) zaczną walczyć ze sobą. Polska za spełnienie oczekiwań tzw. aliantów, którzy mieli nieść nam pomoc, zapłaciła największą cenę ze wszystkich państw podczas II wojny światowej. Nasze ówczesne władze mając od 1938 r. świadomość tego stanu na polecenie Wielkiej Brytanii i Francji robiły wszystko aby Hitler zaatakował właśnie nasza kraj. Poświeciły naród, a sam uciekły.

51


Fg ~Fg (Gość)18.09.2022 19:23

Niestety. Do dnia dzisiejszego tylko tyle potrafią.

20


goœć_gość ~goœć_gość (Gość)17.09.2022 13:56

Lewicy coś nie widać

104


97-300 97-300ranga18.09.2022 14:20

Niech Żyje Polska ! Stop komunie !

33


Wolny ~Wolny (Gość)17.09.2022 13:59

Najwyższy czas usunąć "pomnik" żołnierza radzieckiego z 3-go Maja, bo jak dotychczas miasto usunęło z furażerki owego oswobodziciela tylko czerwoną gwiazdę !!!

1212


przewrotność ~przewrotność (Gość)17.09.2022 14:55

I pomyśleć, że jeszcze 2 lata temu o 17 września mówiło się "nieśmiało", co się zmieniło, że z taką "pompą".

83


pieróg ~pieróg (Gość)18.09.2022 13:10

Nie lubię "ruskich"

50


goœć_anna ~goœć_anna (Gość)18.09.2022 08:09

A gdzie piotrkowska lewica??? W Moskwie świętowała???

98


Miastowy2 ~Miastowy2 (Gość)17.09.2022 16:59

Nóż wbity piszecie wszystko na własne życzenie Polska nie wiedziała z kim ma trzymać w 38 z Niemcami na Czechy napadli później się odegrali blokując pociągi z bronią z Francji i dobraliśmy sobie sojuszników co nic nie mogli sami zrobić a co dopiero pomóc nam. Winę za porażkę ponosi ten co go tak PIS uwielbia za wszelką cenę obecnie był szpiegiem na rzecz Austrii niemiecki kolaborant rozbrajana Polska celowo nie była w stanie się bronić.Dziadek dokładnie opowiadał jak to wyglądało a Stalin miał osobisty powód do zemsty gdyż w bitwie warszawskiej był ranny. Sam również został oszukany i wykorzystany przez Hitlera. Historia jest pokręcona ale my nic na to nie poradzimy osobiście uważam ,ze sąsiada można nie lubić ale trzeba dbać o dobre relacje polityczne i gospodarcze. To co teraz się dzieje to rząd wybrał złą drogę to koniec rozwoju naszego kraju bo większość świata uzależniona jest od surowców z Rosji a tej bariery nie przeskoczymy

98


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat