Quo Vadis Piotrków…, czyli raport o stanie miasta

Tydzień Trybunalski Sobota, 28 maja 202225
Sześciu radnych i sześć spojrzeń na Piotrków. Magistraccy urzędnicy przygotowali obszerny raport o stanie miasta, nad którym debatowali radni. Wychodząc od tego dokumentu, zapytaliśmy najważniejszych osób w mieście, jaki jest stan miasta. Co jest największą wadą, a co zaletą, a co zagrożeniem dla grodu trybunalskiego.
fot. archiwum ePiotrkow.pl fot. archiwum ePiotrkow.pl

W piotrkowskiej polityce ten tydzień był zdominowany przez głosowanie nad wotum zaufania i absolutorium dla prezydenta Krzysztofa Chojniaka. Absolutorium radni przyznali za prawidłowe wykonanie budżetu. Dla większości piotrkowian budżetowe liczby i wskaźniki są rzeczami zupełnie abstrakcyjnymi, nad którymi mało kto ma ochotę się pochylać. Nieco inaczej jest z wotum zaufania. Przyznano je na podstawie "Raportu o stanie miasta". To obszerny dokument, w którym znajdziemy statystyki i dane dotyczące wszystkiego, co dzieje się w Piotrkowie.

 

Jak rozwija się Piotrków?

 

Głosowanie nad wotum zaufania poprzedziła debata nad stanem miasta, a ww. raport jest tylko punktem wyjścia do dyskusji na ten temat. Udział w niej (pod pewnymi warunkami) mógł wziąć każdy mieszkaniec miasta. Osób, które się na to decydują, nigdy nie ma zbyt wiele (w tym roku był jedna), ale każdy z piotrkowian ma swój pogląd na temat tego, jak rozwija się miasto i co należałoby zmienić. W ubiegłym tygodniu takie badanie przeprowadziliśmy na portalu ePiotrkow.pl. Zagłosowało ponad 900 internautów, a wyniki są zatrważające. Aż 50 procent (!!!) głosujących uznało, że miasto jest w tragicznym stanie i potrzeba natychmiastowych zmian. Do tego 33 procent uznało, że w Piotrkowie jest źle i bardzo wiele rzeczy wymaga poprawy. Jedynie 9 procent osób uznało, że w grodzie trybunalskim jest dobrze, ale niektóre rzeczy należałoby zmienić. Szczątkowa liczba głosujących (2 %) uznała, że w Piotrkowie jest super i nie ma rzeczy do poprawy.

 

Sonda miała formę zabawy i pewnie nie jest jednoznacznym odzwierciedleniem nastrojów w mieście, ale jej wyniki powinny dać rządzącym choć trochę do myślenia. Zastanawiając się nad rozwojem miasta, zapytaliśmy najważniejszych osób w mieście, jakie - ich zdaniem – są największe wady, zalety i zagrożenia dla Piotrkowa. Na prośbę i wskazanie trzech takich elementów poprosiliśmy prezydenta Krzysztofa Chojniaka, ale ten nie udzielił odpowiedzi. Swoimi spostrzeżeniami podzieli się natomiast piotrkowscy radni. Zapytaliśmy sześciu radnych z różnych ugrupowań i różnych stron politycznej barykady. A oto co powiedzieli.

 

Prawie jednym głosem

 

Wszyscy radni wskazali, że bezapelacyjną zaletą Piotrkowa jest jego położenie: w centrum Polski, a dodatkowo w pobliżu głównych szlaków komunikacyjnych naszego kraju. Prawie wszyscy radni uznali także, że ogromnym atutem miasta jest jego historia. - Niestety, pomimo świadomości posiadania tych zalet nie potrafimy ich wykorzystać i przekuć w sukces. Magazyny logistyczne to nie jest to, na co czekają mieszkańcy Piotrkowa – wskazuje jednak radna Marlena Wężyk-Głowacka i dodaje, że jej zdaniem najważniejszą zaletą miasta są o jego mieszkańcy. - Marzy mi się Piotrków żywy i radosny, jako miasto, w którym ludzie młodzi działają dla jego dobra, korzystając z doświadczenia starszych mieszkańców. Piotrków jako miasto współpracy międzypokoleniowej, dlatego tak ważne jest, abyśmy nie marnowali tego potencjału i stworzyli tym ludziom takie warunki, żeby chcieli zostać w Piotrkowie i wspólnie go rozwijać – wskazywała.

Dariusz Cecotka podkreśla, z kolei rolę terenów zielonych na osiedlach. - Pomimo że w okresach jesienno-zimowych mamy duże zapylenie, przekraczające wielokrotnie dopuszczalne normy, to mamy dużo parków i zieleńców. Nie powinniśmy na tym poprzestawać, a dalszymi nasadzeniami tworzyć miejsca zielone dla mieszkańców, w których mogliby odpocząć.

 

- Zaletą Piotrkowa jest zbiornik Bugaj zlokalizowany na terenie miasta oraz tereny leżące w sąsiedztwie tego zbiornika – wskazywała z kolei Krystyna Czechowska. Posiadanie tego zbiornika oraz dużo terenów zielonych jako jedną z największych zalet miasta podali także Mariusz Staszek oraz Rafał Czajka. Ten drugi podkreślił, że Piotrków jest proekologiczny. - Piotrków jest miastem, w którym jest dużo zieleni i prowadzone są liczne nasadzenia. Modernizujemy tabor autobusowy, coraz więcej mieszkańców podłącza się do miejskie ciepła, a zasilanie miejskiej ciepłowni zmieniamy z węgla na gaz – wyliczał Rafał Czajka i dodaje, że w Piotrkowie rozwija się także budownictwo: gminne, prywatne oraz indywidualne wraz z programem „działka za 50%”. O boomie mieszkaniowym mówi także Jadwiga Wójcik. - Dzięki temu, że wiele mieszkań powstaje i powstanie w naszym mieście będziemy mieć większą liczbę mieszkańców – mówiła radna Wójcik.

 

Wady? Lista jest długa…

 

W przypadku wymiany największych wad radni nie byli już tacy zgodni, a lista wymienianych problemów jest długa. Marlena Wężyk Głowacka mówiła przede wszystkim o bierności w zarządzaniu miastem. - W zasadzie od 20 lat ci sami ludzie robią to samo, nie bacząc na fakt, że rzeczywistość się zmienia. Władze skupiają się tylko i wyłącznie na administrowaniu miastem, czyli wizja miasta sprowadza się do łatania największych dziur w drodze, corocznego podnoszenia podatków i opłat, w tym za śmieci oraz wypłaty często głodowych wynagrodzeń pracownikom Urzędu – nie gryzła się w język kontrkandydatka prezydenta Krzysztofa Chojniaka podczas wyborów na prezydenta w 2018 roku. Marlena Wężyk Głowacka zwróciła także uwagę na rosnące koszty życia w mieście oraz celowe przekładanie inwestycji na rok wyborczy. - Wszystkie inwestycje w infrastrukturę celowo przenosi się na ostatni rok kadencji urzędowania Pana Prezydenta. Widać to było w 2021 i 2022r. i spodziewam się, że w roku wyborczym, to jest 2023, nagle poleją się tony asfaltu, by sprawić wrażenie na mieszkańcach, że dzieje się w mieście bardzo dużo – dodała.

 

Największe problemy Piotrkowa to struktura demograficzna, czyli starzejące się społeczeństwo, brak szkolnictwa wyższego z interesującą ofertą edukacyjną oraz brak interesujących ofert pracy dla młodych, wykształconych ludzi – wyliczała Krystyna Czechowska. Z kolei Jadwiga Wójcik podkreśliła, że problemy Piotrkowa są bardzo podobne do innych miast o podobnej wielkości. - Wiele rodzin decyduje się na posiadanie tylko jednego dziecka, a umieralność jest dość duża. Na ten stan w dużym stopniu miała wpływ pandemia. Ważnym aspektem, aby rodziny decydowały się na większą ilość dzieci, jest również stabilność gospodarki krajowej i kredytowej. Galopująca inflacja i niepewny status materialny to mogą być zagrożenia dla naszego i wielu miast w Polsce – mówiła.

 

Dla mnie największe wady to: utrata znaczenia miasta wojewódzkiego, podział na miasto i powiat oraz brak obwodnicy miasta od strony południowej, zachodniej i północnej miasta – wyliczał Mariusz Staszek. Dariusz Cecotka mówił z kolei o niewykorzystanym potencjale turystycznym grodu trybunalskiego. - Wielokrotnie powtarzam, że Piotrków powinien być tym dla Łodzi, czym Kazimierz nad Wisłą jest dla Warszawy, czyli miejscem wypadów na jednodniowe oderwanie się od zgiełku dużego miasta, dobrą bazę restauracji i kawiarni, miejsca, które warto odwiedzić, bo nie mają tego u siebie – mówi i wskazuje, że dużym problemem jest także migracja młodych z Piotrkowa oraz brak rozrywki dla młodych ludzi. - Miasto, a zwłaszcza MOK skupia się na najmłodszych i na seniorach. Brakuje rozrywki dla młodych i ludzi w średnim wieku. Brak występów i koncertów powoduje średnie życie kulturalne poprzez brak oferty dla młodych – podawał.

Radny Rafał Czajka wskazywał, że wady Piotrkowa wynikają z braku w administracji rządowej i wojewódzkiej. - Dużym miastom, jako centrom regionu, łatwiej jest się rozwijać. W województwie mamy tylko jedno duże miasto - Łódź, która jest trzecim co do wielkości miastem w Polsce. I to ona jest swoistym hegemonem rozwoju – wyjaśniał Rafał Czajka, zaznaczając, że miasto musi borykać się z licznymi ograniczeniami topograficznymi. - Piotrków jest zamknięty od północy i zachodu drogą S8 i autostradą A1. Na południu i wschodzie granice miasta zbiegają się z granicą miejskiej zabudowy, za którą zaczynają się sąsiednie gminy. Przez to mamy małą i ograniczoną liczbę terenów, które można proponować pod inwestycje – wyjaśniał.

Największe zagrożenie? Ciepłownia?

 

Większość przepytanych przez nas radnych wskazywała, że największe zagrożenie dla Piotrkowa to miejska ciepłownia. Obawiają się przejścia z ogrzewania węglowego na gazowe. Boją się przede wszystkim cen, kwestii dostępności gazu oraz brak paliw alternatywnych. Co jeszcze? - Nadmierna ilość samochodów osobowych w mieście, a to wiąże się ze stanem czystości powietrza. Wskazałbym również na zmiany klimatyczne związane z suszą. Co prawda Piotrków jeszcze tego nie odczuwa, ale uważam, że należało by się temu przyjrzeć i zastanowić nad przyszłością – wyliczał Mariusz Staszek.

 

Rafał Czajka wskazywał na spadek liczby mieszkańców oraz zmniejszający się poziom dochodów własnych. - Zmniejszanie się udziałów PIT oraz niewystarczające środki finansowe przekazywane przez państwo na realizację zadań zleconych. To powoduje, że wiele samorządów będzie miało problemy z osiągnięciem wskaźników finansowych, czyli wydatki będą większe niż dochody – mówił Rafał Czajka i podaje, że paradoksalnie jedna z zalet Piotrkowa jest dla niego także zagrożeniem. - Położenie i skomunikowanie z dużymi miastami, powoduje, że przemieszczanie się pomiędzy Piotrkowem a Łodzią, Warszawą czy Częstochową jest bardzo szybkie i wygodne. Ludzie lokują w tych miastach swój rozwój intelektualny (studia), ekonomiczny (praca wysokiej klasy specjalistów), a w konsekwencji też i społeczny, czyli wiążą z nimi swoją przyszłość – mówił radny Czajka. Dariusz Cecotka wskazywał z kolei na brak konsultacji społecznych. - Miasto to ludzie, a ludzie powinni mieć możliwość wypowiedzi i każdy głos powinien być brany pod uwagę. Stawianie mieszkańców przed faktem niemal dokonanym, nie jest dobrym rozwiązaniem. To nie pomaga kierującym miastem i doprowadza do sytuacji, gdzie mieszkaniec „ma dość”. Wie, że jest przegrany już na starcie, a jego zdanie nie ma żadnego znaczenia – mówił Dariusz Cecotka.

 

- Moim zdaniem największe zagrożenia to struktura demograficzna, czyli starzejące się społeczeństwo, kurczący się zasób terenów inwestycyjnych w mieście. Poza tym Piotrków Trybunalski jako miejsce do zamieszkania i życia, szczególnie dla młodych ludzi, jest mało atrakcyjny – mówiła Krystyna Czechowska. O odpływ ludzi z miasta, zwłaszcza młodych, obawia się także Marlena Wężyk-Głowacka. - Pamiętajmy o tym, że nasz dobrobyt wypracowują osoby pracujące, opłacające podatki. Znaczna część mieszkańców Piotrkowa to ludzie starsi, którzy częściej potrzebują skorzystać z różnorakich usług medycznych, rehabilitacyjnych. Te usługi bardzo często świadczone są przez osoby młode. Oczywiste jest więc, że ich odpływ z miasta grozi powstaniem problemu strukturalnego, który spotęguje problemy z np. dostaniem się do lekarza, a ceny wolnorynkowe usług będą tak wysokie, że przeciętnego mieszkańca nie będzie na nie stać. Dlatego już teraz potrzebujemy stabilnych inwestycji oraz nowych i konkretnych rozwiązań, które umożliwią nam stworzenie odpowiednich warunków do pracy i rozwoju dla młodych pokoleń – podsumowała Marlena Wężyk-Głowacka.

POLECAMY


Zainteresował temat?

5

2


Komentarze (25)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ja ~Ja (Gość)28.05.2022 17:30

Jakoś nie widzę tej zieleni. Wszędzie wycinają drzewa i układają kostkę. Za dużo samochodów? Więc po co było robić kolejny parking na uliczce przy rynku? Nie lepiej całe stare miasto ogłosić strefą bez samochodów? Coś takiego jak MOK praktycznie nic nie robi (bo jakieś przedstawienie dla dzieci raz na pół roku to za mało).

194


arek ~arek (Gość)28.05.2022 22:16

Drodzy piotrkowianie , Chojniak musi odejść ,niech wraca do szkoły .

84


wiesniak ~wiesniak (Gość)28.05.2022 15:58

Szkoda tego Miasta,bylo takie fajne.mieszkalem wPiotrkowie Tryb.prawie 50 lat,widze jak zdziadzialo.

154


go?ć_jan ~go?ć_jan (Gość)28.05.2022 13:17

Odwiedziłem bardzo wiele miast w Polsce. Ze smutkiem muszę stwierdzić że takiej lipy jaka jest w moim rodzinnym mieście to że świecą szukać...Jeśli nie nastąpią jakiekolwiek zmiany w zarządzaniu to miasto po prostu upadnie o ile już nie upadło...

205


Lesio ~Lesio (Gość)28.05.2022 13:25

Piotrków zarośnie jak staw Bugajski, brak właściwej inicjatywy w jednym i na drugim.

192


goœć_piotr ~goœć_piotr (Gość)28.05.2022 14:43

Tych dziadkow czyt.zarzad jurz dawno powinno sie wyslac na emeryture.Co rok to gorzej.Wybrac ludzi mlodych spoza ukladow.Mlodzi maja inne spojrzenie na przyuszlosc i wyksztalcenie.To pisze emeryt.

172


Hmmm ~Hmmm (Gość)29.05.2022 06:33

A czemu mieszkańcy muszą spełniać "pewne warunki" żeby uczestniczyć w sesji? Dokładniej chodzi tu o zebranie odpowiedniej ilości podpisów w krótkim czasie.
Urząd Miasta boi się krytyki? Chcecie poznać opinię piotrkowian, to wyjdzie do ludzi - na targowiska, do szkół, w kolejki do urzędów itd. Rozmowy z mieszkańcami są najczęściej tylko przed wyborami. Są gazetki i krówki... A później można przebimbac cała kadencję. Niewielu radnych decyduje się na regularne rozmowy z mieszkańcami.

121


:] ~:] (Gość)29.05.2022 09:48

Proponuję taki sam artykuł i sondę dotyczącą działań powiatu. Tam jest takie samo dno rządzących jak w mieście.

62


go?ć_jola ~go?ć_jola (Gość)28.05.2022 17:47

A może by tak przestać budować te nowe aapartamentowce?? Już niedługo nie będzie nawet kawałka trawy dla dzieci. Ten nowy budynek wciśnięty pomiędzy bloki a pawilon handlowy na Belzackiej jest koszmarny. Ze juz nie wspomnę o blokowisku na Wislanej, w dzielnicy domków jednorodzinnych. Współczuję ludziom tam mieszkającym.

143


jdr ~jdr (Gość)28.05.2022 16:15

A kiedy wreszcie zostanie zlikwidowana nawierzchnia z krzywych kamieni na "Krzywdzie". Przecież tam można sobie nogi połamać!!!! Samo centrum, a te kamienie po prostu nie pozwalają tamtędy przejść. I takich inwestycji w tym mieście od groma.

176


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat