Advertisement

Powstał mural Bitwy Warszawskiej

ePiotrkow Środa, 21 września 202224267
W Czarnocinie powstał mural poświęcony Bitwie Warszawskiej 1920 roku. Dzieło zostało namalowane w samym centrum miejscowości, na budynku Ochotniczej Staży Pożarnej w Czarnocinie.

Ładuję galerię...

Odsłonięcie muralu odbyło się podczas patriotycznej uroczystości w sobotnie przedpołudnie. W trakcie wydarzenia nastąpił przemarsz przybyłych pocztów sztandarowych pod nowo powstały maszt, gdzie w trakcie hymnu państwowego nastąpiło wciągniecie flagi.

 

Po powitaniu przybyłych gości, młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Czarnocinie, przeniosła uczestników uroczystości w rok 1920 i w przygotowanym występie przybliżyła wspomnienie minionych dni. Podczas uroczystości odbyła się także wykonana przez Stowarzyszenie "Historia Koluszek" prelekcja, która dotyczyła umundurowania żołnierza polskiego i rosyjskiego z okresu wojny bolszewickiej.

 

Uroczystego odsłonięcia muralu dokonali: wójt gminy Czarnocin Roman Miksa oraz Prezes OSP w Czarnocinie Leszek Kłys w asyście: posła na Sejm RP Grzegorza Lorka, posła na Sejm RP Roberta Telusa, płk Piotra Idusa reprezentującego dowódcę 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim, mjr Pawła Żałoby reprezentującego Ministerstwo Obrony Narodowej oraz wicemarszałka województwa łódzkiego Zbigniewa Ziemby.

Odsłonięciu towarzyszyły wystrzały z armaty wykonane przez Stowarzyszenie Ułanów im. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Hubala.

 

Po zakończeniu oficjalnej części uczestnicy mogli obejrzeć eksponaty z okresu II wojny światowej przywiezione przez Stowarzyszenie Historia Koluszek, jak również zasiąść w zabytkowych pojazdach, które mieli możliwość podziwiać dzięki Stowarzyszeniu Ułanów im. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Hubala. Można było również skosztować grochówki przygotowanej w kuchni polowej, a także sprawdzić swoją celność na strzelnicy zorganizowanej przez Stowarzyszenie Strzelec z Łodzi. Za udział w strzelaniu i konkursach sprawnościowych dzieci zostały nagrodzone symbolicznymi upominkami.


Powstały mural upamiętnia postać Józefa Piłsudskiego, który pokierował Wojskiem Polskim podczas Bitwy Warszawskiej i doprowadził do zwycięstwa nad armią bolszewicką Rosji w 1920r. Ponadto namalowane są także charakterystyczne, zabytkowe budynki z terenu gminy: zabytkowy dwór w Szynczycach, kościół parafialny oraz budynek Szkoły Rolniczej w Czarnocinie na tle zbiornika wodnego w Czarnocinie. Mural powstał dzięki pozyskaniu przez jednostkę OSP w Czarnocinie, przy dużej pomocy pracowników Urzędu Gminy Czarnocin, dotacji z Ministerstwa Obrony Narodowej. 

Mam nadzieję, że mural nie tylko poprawi estetykę całego centrum Czarnocina ale przede wszystkim będzie lekcją historii dla mieszkańców jak i wszystkich odwiedzających gminę Czarnocin. Pragnę przypomnieć, że to już drugi mural, który wykonaliśmy ze środków MON w ostatnim czasie. Poprzedni upamiętnia sławną próbę wysadzenia mostu pod Czarnocinem przez Szare Szeregi 6 czerwca 1943r. i będzie pięknie wyeksponowany po otwarciu budowanego Domu Kultury w Czarnocinie – mówił wójt Roman Miksa.


Zainteresował temat?

6

2


Advertisement
Advertisement

Komentarze (7)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

goœć_marian ~goœć_marian (Gość)21.09.2022 21:20

Malowidło straszydło, nie mural :(

22


ja ~ja (Gość)21.09.2022 15:29

Co za kłamstwo! Józef Piłsudski nie kierował Wojskiem Polskim podczas Bitwy Warszawskiej i nie doprowadził do zwycięstwa nad armią bolszewicką Rosji w 1920r. Zamiast powtarzać brednie może byście w końcu doczytali, że w przeddzień bitwy Piłsudski załamał się i upił się, po czym złożył rezygnację z zajmowanych funkcji, porzucił walczące wojsko i pojechał tulić się z jedną ze swoich panienek. Do walczącego wojska wrócił dopiero wtedy jak generał Rozwadowski pogonił już bolszewików.

71


On ~On (Gość)21.09.2022 11:42

Grzać nie ma czym, prąd drogi, zima po tyłkach uderzy a te sobie murale fundują.... oj to państwo pisowskie runie lada chwila...

61


Miecio ~Miecio (Gość)21.09.2022 11:30

Wszystko fajnie,pytanie tylko po co?

61


Lesio ~Lesio (Gość)21.09.2022 11:20

A gdyby tak na wieży ciśnień namalować podobizny naszych notabli miejskich ?.

04


PT ~PT (Gość)21.09.2022 10:19

Piękna injcjatywa, szacun, można-można,a mieściuchy niech patrzą i się uczą

45


Trybunał ~Trybunał (Gość)21.09.2022 09:49

Tyle lat a w Piotrkowie nadal nie ma, wstyd!!!

48


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat