PGE Mecenasem Muzeum Narodowego w Kielcach

PAPKraj Sobota, 13 maja 20230
PGE Polska Grupa Energetyczna objęła mecenatem Muzeum Narodowe w Kielcach, tym samym zostając Mecenasem Muzeum. Umowa współpracy została podpisana 12 maja 2023 roku w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich.
fot.: PGE Polska Grupa Energetyczna fot.: PGE Polska Grupa Energetyczna

Muzeum Narodowe w Kielcach jako polska instytucja muzealna z ponad 100-letnią tradycją, od dzisiaj zostaje włączone w krąg muzeów objętych mecenatem PGE - razem z Muzeum Narodowym w Warszawie, Krakowie i Lublinie oraz Zamkiem Królewskim na Wawelu. Nasze zaangażowanie w projekty kulturalne obejmuje nie tylko wsparcie finansowe, ale przede wszystkim aktywne promowanie kultury i zachęcanie do kontaktu z nią. Poprzez mecenat Muzeum Narodowego w Kielcach chcemy przybliżyć tę placówkę szerszej publiczności i zarazem pokazać, że mniejsze instytucje kultury, jak ta w Kielcach, mają wiele do zaoferowania, a ich zbiory dorównują tym z największych polskich miast - mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej - W myśl hasła z naszej zeszłorocznej kampanii kulturalnej >>Zapraszamy wszystkich do bywania<<, liczę, że mecenat PGE nad Muzeum Narodowym w Kielcach przyczyni się do upowszechnienia wizerunku muzeum, jako miejsca otwartego i przyjaznego dla publiczności, proponującego nowe, interesujące projekty” - dodaje Wojciech Dąbrowski.

 

Opieka mecenasa, jakim jest PGE Polska Grupa Energetyczna, daje Muzeum Narodowemu w Kielcach, jednej z ważniejszych polskich instytucji muzealnych, duże poczucie oparcia i stabilizacji, niezwykle potrzebnych w pracy i różnorodnych działaniach koncepcyjnych. Ufam, że stanie się przykładem współpracy opartej na zasadach wzajemnego zaufania i wspólnych realizacji dla dobra kultury, dziedzictwa i społeczeństwa” - mówi Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach.

 

W ramach współpracy z Muzeum Narodowym w Kielcach PGE obejmie mecenatem wszystkie wydarzenia i wystawy organizowane w siedzibie głównej Muzeum, jak i wystawy stałe: w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, Muzeum Dialogu Kultur oraz Muzeum Archeologicznym w Wiślicy. Współpraca obejmie także realizację licznych zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży.

 

Jednym z filarów strategii sponsoringowej Grupy PGE jest wsparcie ważnych instytucji kultury w kraju. Obecnie realizowana jest współpraca m.in. z Muzeami Narodowymi w Warszawie, Lublinie, Krakowie, Zamkiem Królewskim na Wawelu oraz filharmoniami w tym m.in. z Filharmonią Narodową w Warszawie, Filharmonią Opolską im. Józefa Elsnera, Filharmonią im. Karola Szymanowskiego w Krakowie ale też z Narodowym Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu. Prowadzone działania są świadome, przemyślane, długofalowe i spójne z działalnością biznesową.

 

Kulturalna aktywność obejmuje także zachęcanie wszystkich do kontaktu ze sztuką i obcowania z kulturą. W tym celu w ub. r. PGE zrealizowała kampanię „Zapraszamy wszystkich do bywania” której celem było zachęcanie do korzystania z dóbr kultury.

 

PGE realizuje także szereg działań edukacyjnych, promujących bogactwo i potencjał kulturowy, służących popularyzacji i promocji kultury, rozwijających umiejętności plastyczne i wrażliwość na sztukę. W 2022 roku Fundacja PGE zrealizowała konkurs pn. „Spotkania ze sztuką”, dzięki któremu uczniowie ze szkół w mniejszych miejscowościach mogli rozwinąć swoje umiejętności malarskie oraz odwiedzić Muzea Narodowe w Warszawie, Krakowie i Lublinie. W lekcjach muzealnych w ramach konkursu wzięło udział blisko 2000 uczniów i nauczycieli. W b.r. odbędzie się druga edycja konkursu, która obejmie także Muzeum Narodowe w Kielcach.

 

Posiadające ponad 100-letnią historię Muzeum Narodowe w Kielcach ma główną siedzibę w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich, jednej z najwspanialszych i najlepiej zachowanych rezydencji z epoki Wazów. W kolekcji muzeum znajdują się cenne eksponaty z dziedziny malarstwa, rzemiosła artystycznego, sztuki ludowej, literatury, archeologii i przyrody. Wśród nich warto wymienić interesujące zbiory sztuki nowoczesnej czy ceramiki ćmielowskiej z przełomu XIX i XX wieku, jak i dwudziestolecia międzywojennego. Muzeum posiada pięć oddziałów, z których trzy mają status Pomnika Historii. W Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku oraz Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, można się przenieść w czasy wybitnych polskich pisarzy. Muzeum Dialogu Kultur to nowoczesne, interaktywne miejsce spotkań, umożliwiające poznanie innych kultur i tradycji. Natomiast w „najmłodszym” oddziale Muzeum Narodowego w Kielcach, czyli Muzeum Archeologicznym w Wiślicy obejrzeć można relikty świątyń romańskich oraz unikatową w skali świata płytę orantów. Ponadto, Muzeum oferuje wystawy czasowe będące prezentacją różnego rodzaju twórczości.

 

KONTAKT:

 

Konrad Mróz

 

Biuro Prasowe Grupy PGE

 

tel. +48 785 999 946

 

e-mail: konrad.mroz@gkpge.pl

 

e-mail: biuro.prasowe@gkpge.pl

 

https://www.gkpge.pl/grupa-pge/dla-mediow/kontakt-dla-mediow

 

Źródło informacji: PGE Polska Grupa Energetyczna

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat