Advertisement

Odkrywamy znane i nieznane - Łowicki Park Etnograficzny w Maurzycach

Łódzkie Niedziela, 04 czerwca 20234
Od połowy lat osiemdziesiątych przyciąga turystów i miłośników historii. Gromadzi zabytki architektury, które znajdują się na terenie dawnego Księstwa Łowickiego. Kto chciałby poznać bliżej historię dawnej wsi, tego zapraszamy do zwiedzania. Nie tylko wirtualnego.
fot. Reytan / Wikipedia, Creative Commons fot. Reytan / Wikipedia, Creative Commons

Łowicki Park Etnograficzny w Maurzycach gromadzi, jak wspomniano, zabytki architektury z terenu dawnego Księstwa Łowickiego, czyli z obszaru dwóch współczesnych powiatów - łowickiego i skierniewickiego. Skansen położony jest w odległości ok. 7 km od Łowicza, przy trasie Warszawa – Poznań, a do zwiedzania jest tu ponad 40 obiektów. Są datowane głównie na drugą połowę XIX. I pierwszą połowę XX wieku. Ich rozmieszczenie ukazuje dwa historyczne układy przestrzenne łowickiej wsi: tzw. starą wieś - owalnicę z centralnym placem wioskowym oraz tzw. nową wieś - pouwłaszczeniową ulicówkę.

 

W obrębie starej wsi znajduje się zagroda zamknięta, zwana okólnikiem, która była popularna w regionie od połowy XIX w. W jej skład wchodzi chałupa ze Złakowa Borowego i rekonstrukcja obory kamiennej ze Złakowa Kościelnego. W jedną z dwóch pierzei bocznych wbudowany został drewniany lamus ze wsi Boczki. I jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie internetowej skansenu - chałupa ta należała do słynnej wycinankarki, Justyny Grzegory. Obok tej zagrody znajduje się chałupa ze wsi Skowroda z sienią i dwiema izbami.

 

Wspomnianą ju z „nową wieś” reprezentuje pięć gospodarstw i trzy wolnostojące budynki mieszkalne. W jednym z nich (chałupa ze wsi Złaków Borowy) urządzono szkołę wiejską i mieszkanie nauczycielki z okresu międzywojennego. Obok szkoły znajduje się zagroda, stodoła ze Złakowa Kościelnego oraz lamus z Radziejowic. W następnym siedlisku znajdują się dwa obiekty z XX wieku - budynek mieszkalny tzw. czworak, zaadoptowany na cele administracyjne i stodoła z Boczek Chełmońskich. Tuż obok znajduje się chałupa ze wsi Bogoria, która w sezonie pełni rolę karczmy.

 

Uzupełnieniem obrazu łowickiej wsi, odtwarzanego w skansenie, na które warto zwrócić szczególną uwagę, są przykłady tzw. małej architektury, jak studnie, kapliczki i krzyże przydrożne, a także budynki związane z wiejskimi rzemiosłami (m.in. kuźnia i wiatrak „koźlak” ze Świeryża). Jest tu też zespół sakralny przeniesiony z Wysokienic, na który składa się jednonawowy kościół z 1758 roku i datowana na 1774 r. dzwonnica.

 

Miejsce to przywołuje czasy naszych dziadków i pradziadków, zaś Łowicki Park Etnograficzny jest obecnie miejscem chętnie odwiedzanym nie tylko przez mieszkańców regionu, ale i turystów z całej Polski, nie wspominając już o odwiedzających spoza granic naszego kraju. Warto też wiedzieć, że w sezonie odbywają się tu m.in. plenery malarskie oraz cieszące się dużym zainteresowaniem imprezy cykliczne, jak choćby „Majówka w Skansenie”, „Niedziela w Skansenie”, czy „Żniwa”, podczas których można wziąć udział w wielu ciekawych zajęciach edukacyjnych, prezentacjach rękodzieła. Chętni mogą też obejrzeć występy zespołów folklorystycznych.

POLECAMY


Zainteresował temat?

5

0


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (4)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Polska ~Polska (Gość)04.06.2023 11:27

Niedługo będziemy mieszkać w takich szałasach gdy tym czasem nasi sąsiedzi w apartamentach za nasze pieniądze

22


Ja123 ~Ja123 (Gość)05.06.2023 22:18

Bardzo blisko Łowicza i Maurzyc jest Złaków Kościelny, a w nim mniejszy skansen, w tym chałupa z XIXw., w której można przenocować!

20


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat