Advertisement

Odkrywamy znane i nieznane - Pomnik M. Kopernika w Piotrkowie

ePiotrkow Niedziela, 27 listopada 20227
Jeden z najstarszych pomników w Piotrkowie przedstawia wybitnego polskiego uczonego – Mikołaja Kopernika. Wita wchodzących do budynku I LO, choć pierwotnie jego lokalizacja była planowana w innym miejscu. Efekt zrywu mieszkańców w postaci czynu społecznego miał stanąć przed wejściem do szpitala przy ul. Rakowskiej, który nosi imię uczonego.
fot. K. Żołądek fot. K. Żołądek

Pomysł na uczczenie człowieka, który zgodnie z porzekadłem „wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię” pojawił się w 1971 r. w głowach członków Towarzystwa Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego. Gdy nieco później, decyzją UNESCO, ustanowiono cały rok 1973 mianem Roku Kopernikowskiego, pomysłodawcy postanowili urzeczywistnić swoje marzenie. Popularne w tych czasach działanie zwane „czynem społecznym” pozwoliło zmobilizować mnóstwo osób i środowisk. Zaangażowano m.in. harcerzy, którzy w ramach prac w zastępach zbierali złom i wszelkie kawałki metalu, by móc je przetopić na przyszły pomnik. Z kolei pracownicy Fabryki Maszyn Górniczych PIOMA zgodzili się zrobić odlew. I wspólną pracą wielu par rąk udało się urzeczywistnić te marzenia. 20 października 1973 roku przed budynkiem najstarszej piotrkowskiej szkoły w huczny sposób dokonano odsłonięcia pomnika. Lepszej 500. rocznicy urodzin astronoma nie można sobie było wymarzyć.

 

Pomnik stanął przed I LO, bowiem władze miasta chciały nazwać ulicę biegnącą przed szkołą właśnie imieniem słynnego astronoma. Dlatego wybrano tą lokalizację w miejsce pierwotnie zakładanej – na terenie szpitala. Ale to nie jedyna zmiana, jaka dotyczy pomnika M. Kopernika. Pierwotnie miał on być o wiele mniejszy i na jego powstanie szykowano pół tony brązu. Ostatecznie całość odlano z sześciokrotnie większej ilości surowca, bo witający uczniów Kopernik waży aż 3 tony. Dzięki temu jest dobrze widoczny z okien aut przejeżdżających Alejami Mikołaja Kopernika.

 

Autorką projektu pomnika jest polska rzeźbiarka Ludwika Nitschowa. Wśród wielu jej prac najbardziej chyba znaną jest „warszawska Syrenka”, ale projektowała także inny posąg Kopernika, znajdujący się przy wejściu głównym do Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Jej autorstwa są także pomniki Fryderyka Chopina stojące w Słupsku, Manchesterze i w Guadalajarze.


Zainteresował temat?

4

0


Advertisement
Advertisement

Komentarze (7)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Rysiek ~Rysiek (Gość)30.11.2022 19:13

Dawniej coś robiono dla miasta teraz juz nic nie ma dla mieszkańca nawet karta zekomo dla mieszkańca okazuje się nie dla wszystkich nie mówiąc o darmowych MZK jak np Bełchatowie tokaszowie

10


goœć_gosc ~goœć_gosc (Gość)29.11.2022 08:55

Kiedyś były duże zakłady, była PIOMA, miał kto pomóc społeczeństwu. Ech, pozostały wspomnienia.

10


To tyle ~To tyle (Gość)27.11.2022 15:35

Coś chronologia si~ nie zgadza. Pomnik jest, z 1973r, a Aleje MKopernika z 1979r.Gdy stawiano pomnik, w miejscu Alei były ogrody.

30


Kopernik był duchown ~Kopernik był duchown (Gość)27.11.2022 10:49

Nie wspominacie Państwo o tym, że Mikołaj Kopernik był księdzem.

14


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat