Advertisement

Odkrywamy znane i nieznane – Muzeum Legionów Polskich w Piotrkowie

ePiotrkow Niedziela, 12 marca 20235
Piotrkowskie Bractwo Akademickie im. Zygmunta Starego od dawna chciało zaznaczyć obecność Legionów Polskich w Piotrkowie. Powoli zbierano zarówno eksponaty i pamiątki, jak i skromne fundusze. Po latach starań udało się stworzyć namiastkę Muzeum Legionów Polskich w Piotrkowie. Na izbę pamięci zagospodarowano na razie pierwszą z sal funkcjonującego już przy Rynku Trybunalskim muzeum.
fot. K. Żołądek fot. K. Żołądek

Ekspozycja mieści się przy Rynku Trybunalskim w Piotrkowie, a dokładniej w jednej z sal utworzonego tu Muzeum Marcepanów. W gablotach znalazły się pamiątki z pierwszych lat działalności Legionów. Pomysłodawcy z Bractwa Akademickiego nadal mają nadzieję, że ich zbiory będą się stale powiększać, a wraz z nimi powierzchnia przeznaczona na wystawę.

W celu utworzenia placówki powołano swego czasu Społeczny Komitet Muzeum Legionów w Piotrkowie, a fundacja im. Tadeusz Kościuszki i Muzeum Regionalne w Bełchatowie udostępniły na ten cel część swoich zbiorów.

 


- Mamy zbiory od osób prywatnych, ale przede wszystkim od współpracujących z nami instytucji. Ekspozycja jest dosyć urozmaicona. Są militaria, eksponaty związane z życiem codziennym legionistów i są dokumenty. Dla nas najcenniejszy jest chyba orzeł z punktu werbunkowego do Legionów w Krzeszowicach - podkreśla współtwórca placówki - prof. Jacek Bonarek.

 


O historii związków Legionów Polskich z Piotrkowem piszą też pomysłodawcy utworzenia muzeum na stronie internetowej placówki:

 


„Żołnierze i emisariusze Legionów Polskich przybyli na krótko do Piotrkowa już w październiku 1914 roku. Poza werbunkiem grupy młodych ochotników, związanych głównie ze skautingiem, nie prowadzili szerszych działań. Dopiero po ostatecznym wyparciu Rosjan z zachodniej części Królestwa w grudniu tego roku, polski ruch niepodległościowy, jak i dowództwo Legionów Polskich, zwrócił uwagę na Piotrków, upatrując tam swej nowej siedziby. Miasto, będące przed wojną stolicą guberni, posiadało bowiem szereg zalet, jako tymczasowa kwatera najwyższych władz legionowych. Miało dogodne położenie w stosunku do reszty kraju, mieszkańców sprzyjających idei niepodległościowej, odpowiednie zasoby budynków i pomieszczeń, komunikację kolejową z resztą ziem okupowanych i z Krakowem, lokalizację w pobliżu granicy okupacji niemieckiej (ok. 20 km) i niewielką odległość od Warszawy, dokąd w przyszłości zamierzały się przenieść najważniejsze władze legionowe.”

 


A co było później? Od lutego 1915 r. do Piotrkowa zaczęły przybywać instytucje i zakłady legionowe. Jako pierwszy przybył Departament Wojskowy NKN, a w kwietniu najwyższa władza legionowa, czyli Komenda Legionów Polskich. W dniu 16 lutego 1915 roku rozkazem Naczelnej Komendy Armii powołano do życia Komendę Grupy Legionów Polskich, która stacjonowała w Piotrkowie do października 1915 roku. Później przeniesiono ją do Kozienic, a następnie do Dęblina, gdzie została rozwiązana w lutym 1917 roku. Dalsze koleje losów legionistów możecie znaleźć na stronach muzeum, pod adresem marcepany.pl.

 

Ale mimo zawirowań historycznych pamięć o Legionach w Piotrkowie trwa. Z pewnością też w niejednym rodzinnym archiwum zachowały się pamiątki lub zdjęcia z tamtych czasów. Pomysłodawcy piotrkowskiego Muzeum Legionów Polskich chętnie przyjmą je i wyeksponują w gablotach na utworzonej ekspozycji.

 


Zainteresował temat?

2

0


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (5)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pani Wanda ~Pani Wanda (Gość)12.03.2023 11:48

A co z Willa "Wanda" na ul. Dąbrowskiego, po byłej Wojskowej Komendzie Uzupełnień? Tam miało być muzeum legionowe. Obiecywał to, kilka lat temu, o ile mnie pamięć nie myli, poseł piotrkowski i były MSW oraz MON pan Antoni Macierewicz. Budynek stoi opuszczony i niszczeje. Podobno teraz jest w rękach prywatnych. Piękna budowla podzieli los wielu domów i budynków piotrkowskich i zamieni się w żywa ruinę?

82


Marysia Sz. ~Marysia Sz. (Gość)12.03.2023 13:18

Piotrków Trybunalski muzeami stoi. Miejskie, marcepanowo- legionowe, AK, lodów , piwa.

62


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat