Odkrywamy znane i nieznane – Młyn w Zaborowie

Tomaszów Niedziela, 09 kwietnia 20234
Tym razem proponujemy wycieczkę w okolice Tomaszowa Mazowieckiego, gdzie można zobaczyć jeszcze kawałek historii. Proponujemy, by w wolnej chwili odwiedzić młyn w Zaborowie. Miejsce, w którym mielono mąkę do wypieku chleba dla całej okolicy. Dziś to niemy świadek tej historii, który warto poznać.
Fot. Amiga Fot. Amiga

Młyn w Zaborowie to zabytkowa budowla zlokalizowana we wsi Zaborów, w województwie łódzkim, w niewielkiej odległości od Tomaszowa Mazowieckiego. Młyn znajduje się w centralnej części wsi, przy ulicy Młynarskiej, nad wodami rzeki Piasecznicy. Dojechać tu można skręcając z drogi S8 w drogę wojewódzką numer 713 (zjazd z głównej trasy na węźle Tomaszów Mazowiecki Centrum).

 

Młyn jest najciekawszą atrakcją Zaborowa. Pierwsze wzmianki o tej wsi pochodzą z roku 1395. Z kolei pod koniec XV wieku wieś należała do dziedzica niedalekiego Ujazdu, niejakiego Piotra Tłuka ze Strykowa. W źródłach historycznych możemy też doszukać się informacji, że w okresie powstania styczniowego dziedzic Komorowa i Zaborowa, Władysław Chociszewski zajmował się produkcją kos dla powstańców, choć z pewnością nie wyrabiał ich na kole młyńskim.

 

Na temat samego młyna wiadomo niewiele, a szkoda, bo mógłby stanowić atrakcję turystyczną, porównywalną do tej w „Skansenie Rzeki Pilicy”. Wykorzystywany był do lat 60-tych XX wieku. Z pewnością jest jedną z przemysłowych pozostałości okolicy, gdy w pobliskim Komorowie funkcjonowała także papiernia, w której produkowany był papier pakowy i bibuła. W latach 80-tych zmienił się właściciel, który planował remont, a całość chciał uruchomić, jako atrakcję turystyczną. Jednak ostatecznie planów tych nie udało się wprowadzić w życie. Obecnie młyn w Zaborowie jest opuszczony, a jego stan techniczny z roku na rok się pogarsza.

 

Budynek główny młyna wykonano z drewna, ale sąsiadujące z nim pomieszczenia są murowane, przez co ich stan jest nieco lepszy. Z daleka zwraca uwagę główny budulec, jakim stała się czerwona cegła. Sam młyn składał się z trzech kondygnacji, z których każda posiadała własną funkcję. Na parterze mieściły się pomieszczenia techniczne z maszynami, zaś na wyższych piętrach znajdowały się magazyny na zboże.

POLECAMY


Zainteresował temat?

5

0


Komentarze (4)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zabytek ~Zabytek (Gość)09.04.2023 08:00

Pytam się gdzie są służby ochrony zabytków? Gdzie są konserwatorzy zabytków? Gdzie samorządy i państwo i ich wyspecjalizowane instytucje i urzędy od kultury, sztuki, zabytków i nauki? A!??!! Nie ma!???!!!! Tak samo jak pieniędzy, na tego rodzaju obiekty. W Witowie niszczeje kuźnia. Niedługo rozleci się zupełnie. Nikt o nią nie dba i nie zabezpiecza. Gdzie władze? Swoje interesiki kręcą. Co tam przeszłość i przyszłość! Co tam tradycja i kultura, szeroko pojętą, w tym kultura techniczna, rzemiosła i przemysłu. W Piotrkowie niszczone są podobne obiekty. Ale taki stan dotyczy całej Polski. Nie ma wrażliwości, wiedzy i pieniędzy na takie sprawy. Pozdrawiam.

111


goœć_gość ~goœć_gość (Gość)09.04.2023 20:49

Dla pasjonatów. W Skansenie rzeki Pilicy w Tomaszowie Maz. stoi młyn który niegdyś pracował w Kuźnicy Żerechowskiej nieopodal Mierzyna, dziś teren pod Zbiornikiem Wodnym Cieszanowice. Dokładne miejsce gdzie stał młyn to jadąc od Mierzyna na wprost, tuż przy wodzie.

60


reklama

Materiał KWW Z SERCEM DLA PIOTRKOWA

reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat