Advertisement

„Mamy dość!” Protest mieszkańców pod Urzędem Miasta [ZDJĘCIA]

ePiotrkow Czwartek, 19 stycznia 2023470
Około dwóch godzin trwała manifestacja mieszkańców Piotrkowa, którzy w czwartkowe popołudnie wyszli, aby wyrazić swój sprzeciw wobec podwyżek cen ciepła w Piotrkowie.

Ładuję galerię...

Protest odbył się na parkingu przed Urzędem Miasta przy Pasażu Rudowskiego, a na manifestacji pojawiło się około tysiąca osób. Dzisiejsza akcja to inicjatywa mieszkańców, którzy zaczęli zrzeszać się na facebookowej grupie poświęconej podwyżkom w mieście. Spotkanie rozpoczęło się o godz. 15:00, a już kilka minut później do protestujących wyszedł prezydent Krzysztof Chojniak, w asyście urzędników i dyrektorów miejskich instytucji. Byli także m.in. wiceprezydent Adam Karzewnik oraz prezes Elektropciepłowni Marek Krawczyński.


W imieniu protestujących głos zabrała Agnieszka Chojnacka, jedna z inicjatorek manifestacji. W pełnym emocji wystąpieniu mówiła o problemach, które jej zdaniem najbardziej trapią piotrkowian. Oprócz cen ciepła, poruszyła także kwestię zadłużenia miasta, planowanych inwestycji czy trudnej sytuacji ekonomicznej mieszkańców.

 Obnażyłam to, co chciałam obnażyć. Nam wszystkim przelała się czara goryczy, którą tłumimy w sobie od 20 lat kadencji tego pana prezydenta. Nam się uzbierało i ulało. Odbiegające od logiki inwestycje, które mają miejsce w mieście czy kredyty. Miasto jest zadłużone po uszy. Nie ma tutaj infrastruktury, tworzy się spółki, na które się bierze kredyty. Brak zaplecza medycznego. Nie mamy na przykład porodówki. W tej chwili nie będą się rodzili piotrkowianie. Jest tutaj wiele takich problemów, które się piętrzą i które ludzie po prostu potrzebowali wyrzucić. Myślę, że zamysł tego protestu został tutaj spełniony. Zgodnie z decyzją mieszkańców wręczyliśmy czerwoną kartkę panu prezydentowi, na znak tego, że nie chcemy tego prezydenta i takiego gospodarza. Nie jesteśmy zadowoleni, jesteśmy źli na to, co się dzieje. Moje oczekiwania to zupełnie przerosło. Gdyby mi ktoś powiedział jeszcze paręnaście dni temu, że w ogóle będę uczestniczyła w takim przedsięwzięciu i będzie taki protest, to bym nie uwierzyła, ale jednak ludzie nie zawiedli. Warto wierzyć, warto coś zmieniać, warto się starać - mówiła po proteście naszemu reporterowi Agnieszka Chojnacka.

Prezydent starał się tłumaczyć podwyżki i wyjaśniać skąd się wzięły takie duże wzrosty. Krzysztof Chojniak mówił o wzrostach cen surowców i trudnej sytuacji w całej Polsce oraz o manipulacjach, które jego zdaniem mają miejsce przy okazji dyskusji o cenach ciepła. Jego przemówienie było jednak często przerywane gwizdami i okrzykami niezadowolenia.

Emocje mieszkańców są w pełni zrozumiałe, bo te podwyżki, z którymi mierzymy się wszyscy, są bardzo dotkliwe. Bardzo trudno je znieść przy galopującej inflacji. Ja doskonale rozumiem tę irytację, to rozgoryczenie i próbę szukania winnego. To jest naturalne, ale chcę podkreślić, że mechanizmy, w oparciu o które można tę sytuację zmienić, leżą nie w Piotrkowie Trybunalskim, nie w Sieradzu, nie w Tomaszowie, nie w Łodzi, ale w Warszawie. Myślę tutaj o sferze rządowej. Zwróciłem się z apelem do parlamentarzystów o pochylenie się nad tą sytuacją. Rozmawiałem również telefonicznie z niektórymi z nich, prosząc o wsparcie i o takim wsparciu mnie zapewniano – mówił po zakończeniu protestu prezydent Chojniak.

Organizatorzy zgromadzenia apelowali do prezydenta o przeprosiny dla mieszkańców za zaistniałą sytuację. Krzysztof Chojniak podkreślał, że przyjmuje postulaty i rozumie trudną sytuację. Słowo „przepraszam” z ust włodarza Piotrkowa jednak nie padło.

 
Następnie do mikrofonu podchodzili ludzie, którzy – częstokroć w emocjonalnych słowach – mówili o swojej trudnej sytuacji i problemach, jakie dostrzegają w Piotrkowie. Głos zabierał także m.in. Paweł Cieszewski z Inicjatywy Piotrkowskiej 2022. 


Posłuchajcie, co mówili zgromadzeni na proteście piotrkowianie:

 

 

Na koniec zgromadzenia Agnieszka Chojnacka podziękowała prezydentowi za przybycie oraz jeszcze raz zaapelowała o pochylenie się nad problemami mieszkańców miasta.


Zainteresował temat?

36

10


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (470)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

goœć_mieszkanka ~goœć_mieszkanka (Gość)23.01.2023 01:28

Czy wiecie , że w czasie trwającego protestu, w tym czasie w budynku Urzędu Miasta w sali na parterze , w której odbywają się obrady było ok 60 policjantów? W pełni przygotowanych do interwencji . Prezydent wybrany przez mieszkańców ochraniał się policjantami! My Go wybraliśmy a On wysyła na Nas policję!!!!!!

192


Opozycja ~Opozycja (Gość)26.01.2023 00:29

Serio???? Podwyżka 1000-1500 ??? Chciałabym
Byli bo im kazali być

50


I jeszcze jedno... ~I jeszcze jedno... (Gość)20.01.2023 21:08

... ci ludzie z czerwonymi strzałkami nie powinni być w pracy? Chyba, że takie mają obowiązki...

220


mzgk ~mzgk (Gość)24.01.2023 13:03

To musicie zrozumieć że czas tych cwaniaków dawno już minoł,tylko wasza naiwność wyborcza do tego doprowadziła.

90


go?ć_waldi ~go?ć_waldi (Gość)21.01.2023 17:38

Temu butnemu staruszkowi z cieplowni, wiecznemu prezesowi wszelkich branż, już dziękujemy. A ta kandydatka na prezydenta patrzy się jak świnka w niebo, na smutnego Krzysia, któremu kariera się sypie. Brakuje tylko świętego Antoniego z Warszawy i komisji do spraw ciepła.

133


kalosz ~kalosz (Gość)23.01.2023 08:58

bierzcie przyklad z Sulejowa sie jak rozwijac sie

132


goœć_gosc ~goœć_gosc (Gość)23.01.2023 08:38

Ile kosztowałoby ciepło gdyby ciepłownia nie przeszłą na gaz ??

120


Autor donosów PC ~Autor donosów PC (Gość)21.01.2023 18:07

A Pan Ciszewski co tam robił.
Pozdrowienia ze straży. Nie tęsknimy.

159


TANGER ~TANGER (Gość)19.01.2023 22:20

Prawda o tym naszym grajdole jest następująca. Mamy jedne z najwyższych opłat komunalnych w kraju, jestesmy w czubie podwyżek ciepła w skali kraju, miasto sie wyludnia, wszedzie widać szyldy "sprzedam" "do wynajęcia" decyzja o ciepłowni na gaz w ostatnim momencie w najgorszym czasie i w nagorszym projekcie jaki moze być bez dofinansowania zewnętrznego, kredyt na kredycie kredytem pogania, kultura to kolendy i pastorałki w moku, juwenalia i dni piotrkowa to juz jedna impreza, liczba studentów to chyba kilkaset a nie kilkatysiecy jak kiedyś, lepsze imprezy mają Parzniewice, rury pękaja co chwila a bedzie tyko gożej, rynek "ładny" oby nie wejsc do jakiejś bramy bo sie można ....., drogi jak każdy codziennie widzi, małe przegsiębiorstwa padają jak muchy, dużych nie ma poza sławetnym "heringiem"i jakies historyczne firmy co nasz pan wymienił, średnie jakoś się jeszcze trzymają .Sport to jest jakaś kpina a kiedyś było naprawde fajnie, A władca wychodzi i robi z siebie ofiare. Facet koło niego smieje sie w oczy ludziom, pan w siwej brodzie co wygląda jak by wrócił z grzybów nie ma nic do powiedzenia bo ma konto nabite, kobita co miała niedawno stragan stoi jak wmurowana za swoim panem cała ekipa kilku osób na straży swojego mocodawcy. Mediateka gasi swiatło na górze bo nikt tam nie przychodzi, słoneczko to jest masakra jakaś nie ma nawet sensu tego komentować, Wice co nie mieszka w Piotrkowie schował sie w krzakach, 2 wice gada jakieś bzdury o mieszkaniach i przedstawia argumenty dla conajmiej przedszkolaków. Ja jeszcze czekałem że ktos z tych znamienitych powie że to nasza wina, że tu mieszkacie bo jak by nie mieszkancy to by mieli świety spokój. TBS nie było nie wiadomo czemu może dlatego, że całe kierownicto w sumie to tez z poza Piotrkowa wiec co ich to intereuje. To była parodia w wykonaniu tzw władzy. Jak ktoś pisze, że chojniak dał rade to jest albo z UM albo znajomy. Jak sie nie ockniecie ludziska to ...............

593


Powodzenia ~Powodzenia (Gość)22.01.2023 23:31

Protest ciekawy. Byli również systemowi antysystemowcy (zadaniowcy). Czas na protesty był gdy podpisywano agendy 21, 2030, fit for 55. Wtedy wszyscy parskali śmiechem i wyzywali od szurów i foliarzy. Walczcie, może na krótki czas coś ugracie...

100


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat