Reklama
artykuł sponsorowany

Kiedy wymagana jest zgoda współmałżonka na kredyt?

Piątek, 21 stycznia 2022
Wspólnota majątkowa to zobowiązania obojga partnerów. Dzielą oni po równo wszystkie zobowiązania i finanse. Mają równe prawo do zarządzania swoim majątkiem, jednak w równym stopniu są za niego odpowiedzialni. Dlatego, gdy jedna ze stron chce zaciągnąć kredyt, a druga się na to nie zgadza, powstaje pytanie — czy wymagana jest zgoda na kredyt od współmałżonka?

Czy zgoda na kredyt od współmałżonka zawsze jest wymagana?

 

Chociaż w większości sytuacji małżeństwo musi być jednomyślne co do podjęcia tej decyzji, to istnieje możliwość zaciągnięcia kredytu tylko przez jednego z partnerów. O ile w przypadku małżeństwa, które zawarło rozdzielność majątkową, otrzymanie kredytu przez jedną ze stron bez zgody drugiej jest łatwiejsze, o tyle w przypadku pozostawania we wspólnocie majątkowej, zaciągnięcie kredytu bez zgody współmałżonka również jest możliwe. Chociaż może wiązać się z pewnymi ograniczeniami to wiele osób decyduje się na to rozwiązanie.

 

Kiedy zaciągnięcie kredytu przez jednego ze współmałżonków jest możliwe

 

Jeśli małżonkowie zawarli przed ślubem rozdzielność majątkową, to każdy z nich ma prawo rozporządzać swoim majątkiem bez zgody drugiego. Jednak nie jest to sztywną regułą w przypadku dużych kredytów. Zwłaszcza takich jak kredyt hipoteczny. W tej sytuacji banki dalej mogą wymagać zgody drugiej strony. W innych przypadkach, na przykład w przypadku kredytów gotówkowych, zgoda żony czy męża nie jest wymagana. Odpowiedzialność za spłatę takiego kredytu ciąży tylko na osobie, która podjęła zobowiązanie. Jednak co w sytuacji, gdy małżeństwo nie podpisało rozdzielności majątkowej?

 

Do jakiej kwoty kredyt bez zgody współmałżonka

 

W sytuacji, gdy mąż lub żona nie chcą się zgodzić, by ich współmałżonek mógł wziąć kredyt, banki zaostrzają swoje wymagania i głębiej analizują wnioski kredytowe. W takiej sytuacji wzięcie kredytu tylko przez jednego z partnerów wspólnoty majątkowej uzależnione jest od wielu czynników. Banki dokładnie przyglądają się zdolności kredytowej kredytobiorcy, analizują wszystkie zobowiązania finansowe i wielkość majątku osobistego dłużnika. Mogą zażądać także prawa do przedmiotów, które staną się zabezpieczeniem kredytu. Po dokładnej analizie zdolności kredytowej wnioskodawcy i banki przygotują specjalną ofertę. Dokładnie określą, do jakiej kwoty może zostać udzielony kredyt i na jakich warunkach. Najczęściej udzielana kwota nie przekracza 20 tysięcy złotych. Wnioskodawca, pozostający w związku małżeńskim bez rozdzielności majątkowej, musi się liczyć z tym, że do zawarcia umowy kredytowej będzie potrzebnych także więcej dokumentów. Udzielenie kredytu może być także obwarowane mniej korzystną ofertą. Oferty banków udzielających takich kredytów znajdziesz na stronie ekredyt24.com.pl.

 

Kredyt bez zgody współmałżonka a odpowiedzialność

 

Kredyt bez zgody współmałżonka można zaciągnąć bez jego wiedzy. Co w sytuacji, gdy kredytobiorca nie będzie mógł spłacać zobowiązania? Z pewnością, jeśli tak się stanie, to współmałżonek dowie się o kredycie, jeśli małżeństwo pozostaje we wspólnocie. Wówczas to współmałżonek odpowiada za jego spłatę. Nawet jeśli nie był niczego świadomy. Jednak ma w tej sytuacji prawo uchylenia się od odpowiedzialności, jeśli będzie w stanie udowodnić, że pożyczone przez współmałżonka pieniądze zostały wykorzystane przez niego na jego własne potrzeby, niezwiązane z rodziną i wspólnym gospodarstwem. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat kredytu bez zgody małżonka, koniecznie zajrzyj do artykułu na tej stronie: https://ekredyt24.com.pl/kredyt-bez-zgody-wspolmalzonka-czy-jest-mozliwy/.

 

 

 

 


Zainteresował temat?

0

0


Reklama

r e k l a m a

Reklama
Reklama
Reklama Reklama

r e k l a m a

Reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat