"Jesteśmy razem". Protest rolników przed prokuraturą [FILMY I ZDJĘCIA]. Jest oświadczenie prokuratury.

Środa, 15 grudnia 202124447116
Kilkanaście samochodów policyjnych, zamknięta ulica i ogromne utrudnienia w okolicy al. 3 Maja - tak wyglądał środowy protest rolników w Piotrkowie. Pikieta miała związek z działaniami prokuratury i zatrzymaniami rolników w sprawie śledztwa dotyczącego wystawiania fałszywych świadectw zdrowia zwierząt.

Ładuję galerię...

Choć akcję zapowiedziano na godzinę 11, to utrudnienia trwały od 10.30. Policja zamknęła fragment alei 3 Maja - od ul. Jagiellońskiej do pasażu Rudowskiego. Ze względu na fakt, że rolnicy z ciągnikami nie zostali wpuszczeni pod budynek prokuratury przez kilkanaście minut zablokowane było także rondo Żołnierzy Wyklętych. Niektórym kierowcom puszczały nerwy, doszło nawet do słownych przepychanek z rolnikami.

 

 

Po około godzinnym zamieszaniu i wydaniu ostatecznie zgodny na wjazd maszyn rolniczych, protest przeniósł się pod siedzibę prokuratury.  Łącznie ponad sto osób przyjechało, aby dać swoje wsparcie hodowcom i ich rodzinom, których zatrzymano na 7 grudnia. "Jesteśmy razem", "nie damy się zastraszyć" - powtarzali jednym głosem. Wśród protestujących był także lider Agrounii Michał Kołodziejczak.

 

Przypomnijmy, że Prokuratura Okręgowa w Piotrkowie prowadzi dwa śledztwa przeciwko urzędowym lekarzom weterynarii, których podejrzewa się o wystawianie fałszywych świadectw zdrowia trzody chlewnej w zamian za korzyści majątkowe. 7 grudnia zatrzymano i przesłuchano 23 osoby - 4 weterynarzy oraz 19 osób związanych z gospodarstwami, w których zdaniem śledczych miało dochodzić do nielegalnego procederu.

 

Więcej o śledztwie i zatrzymaniach w artykule Lekarze weterynarii fałszowali dokumenty?

 

 

Rolnicy żądali przeprosin i wycofania zarzutów. Ich zdaniem sposób zatrzymania (użycie kajdanek) i doprowadzenia na przesłuchania był bezpodstawny. Przekonują, że nie było konieczności zastosowania przymusu bezpośredniego. Czują się upokorzeni i zastraszani. 

 

O przyczynach protestu przeczytacie w artykule Hodowcy będą protestować.

 

Mimo początkowego zamieszania protest przebiegał w pokojowej atmosferze. Odśpiewano Rotę, a następnie przemawiali kolejni rolnicy, którzy podkreślali swoją jedność. Delegacja uczestników chciała także spotkać się z prokuratorem i poprosić, aby odpowiedział na ich pytania i wątpliwości. Po kilkunastu minutach oczekiwania prokurator zdecydował się zejść, ale w drzwiach budynku poinformował wyłącznie, że rolnicy - jeśli mają jakieś pisma - mogą je złożyć na skrzynkę podawczą.

 

Pikieta zakończyła się około godz. 14:00. 

 

 

 

 

 

 

 

Do sprawy w specjalnym oświadczeniu odniosła się piotrkowska prokuratura.

Czytamy w nim m.in. że prokuratorzy "realizowali obowiązki w ramach swoich ustawowych zadań, zgodnie z procedurą karną, dysponując obszernym i jednoznacznym materiałem dowodowym, a ich działaniom przyświecała przede wszystkich idea ochrony zdrowia i życia obywateli, którzy stają się konsumentami produktów zwierzęcych nieprzebadanych zgodnie z obowiązującymi na terenie RP procedurami."

Działania prokuratury są jak najbardziej zasadne również w świetle wyjaśnień niektórych podejrzanych, którzy wskazali na fakt przekazywania niezbadanej trzody chlewnej do uboju. (...). Według posiadanych informacji - zarówno prokuratorzy wykonujący czynności z podejrzanymi, jak i funkcjonariusze Policji, zachowali się w pełni profesjonalnie. Wszystkie czynności odbyły się bez zbędnej zwłoki, z pełnym szacunkiem dla osób zatrzymanych. Wszyscy podejrzani otrzymali stosowne pouczenia o prawach i obowiązkach, w tym o prawie do złożenia zażalenia na zatrzymanie i przeszukanie. (...) - czytamy w oświadczeniu, którego pełną treść można znaleźć w serwisie internetowym Prokuratury Okręgowej. 


Zainteresował temat?

12

8


Komentarze (116)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

vfdvdf ~vfdvdf (Gość)21.12.2021 10:32

Sasin na wolności mimo, że zdefraudował 70 mln złotych. Szumowski zatopił kolejne miliony za maseczki, respiratory i chodzi na wolności. Mógłbym tak jeszcze setki przykładów. Ale służalcze psy siedzą w budach i nawet mordy nie wystawią. Ściganie przestępców rządowych nie istnieje.

02


Robens ~Robens (Gość)17.12.2021 11:51

Widocznie tych 19 rolników miało coś za uszami więc po nich przyjechali (normalna praktyka) więc w czym problem? Po co ta szopka?

110


mnopr ~mnopr (Gość)18.12.2021 07:01

Janusz, gdzie w czasie twojego protestu byli Telus i Macierewicz, którzy do tej pory z ochotą lansowali się na wiecach organizowanych przez ciebie? Odpowiem ci. Blady strach na nich padł, umyli ręce żeby nie padło na nich podejrzenie, że wspierają "przestępców" i bądź pewny, że gdy tylko zacznie się kampania wyborcza znowu się odnajdą, będą cię klepać po plecach i ślinić się do chłopów o głosy i powiem ci jeszcze, że chłop znowu poleci i te głosy na nich odda, bo "chłop przed szkodą i po szkodzie głupi"

63


alf4 ~alf4 (Gość)17.12.2021 21:48

protest był legalny. wystrQASZYLI

11


bfg ~bfg (Gość)16.12.2021 21:44

Nic nie tłumaczy łamania prawa.

100


goœć_mieszkanka ~goœć_mieszkanka (Gość)17.12.2021 18:12

Mieszkańcy Piotrkowa , mieszkańcy powiatu,
Szanujmy się wzajemnie, ile w Was jadu, nienawiści do drugiego człowieka, tylko wzajemny szacunek, zrozumienie może Nas uzdrowić. Szanujmy pracę rolnika, nauczyciela, medyka itd.
Boże Narodzenie, niech w Nas się narodzi dobroć, wzajemny szacunek, zrozumienie.

31


Pigi ~Pigi (Gość)17.12.2021 12:35

Drodzy rolnicy. Nie wiem czy wiecie ale upadki gospodarstw dopiero się zaczną. Polityka klimatyczna wykończy większość.

70


alf4 ~alf4 (Gość)16.12.2021 20:19

Witam. Czytam te słowa i po prostu współczuje tym ludziom co piszą tak pogardliwie o rolnikach. byłem producentem trzody przez ponad 30 lat, We wrześniu ubiegłego toku zamknąłem chlewnie.Produkowałem średnio 1500 tuczników rocznie. Raz straciłem 27 tys.Drugim razem 57. ostatnie sprzedałem we wrześniu ubiegłego roku. nie miałem już ochoty pakować się w to bagno głębiej. produkuję zboże i wstaję rano o której mam ochotę. nie martwię się czy któreś zwierze chore czy zdechło. przy okazji powiem, że moje swinki karmione były zawsze zbożem wyprodukowanym na moim polu. czasem musiałem dokupić.dostawały soję rzepak witaminy kredę. niestety czasem jak ludzie chorowały i dzwoniłem do lekarz.Panie doktorze Mógł by Pan podjechać. W moim przypadku to była Pani. i tu meritum. Lekarz wystawiajadz św zdr zna moje stado robi sekcje robi czasem antybiogram aby nie uderzać z antybiotykami na ślepo. Jest jak lekarz rodzinny. antybiotyki na 500 szt po sto kg żw kosztują kupę kasy. to też biznes. Płenta .Zadna Pieśn patriotyczna nic nie zmieni jeśli nie zmieni sie świadomość człowieka. Jestem rolnikiem. Urodziłem sie w Piotrkowie. moi tęściowie pochadzą z Piotrkowa i dumny z tego jestem.Troje dzieci dzieci Chrzciłem u Fary.Pozdrawiam tego Pana co nie spieszy mu się na wieś dowieżć pizzy. Niech pomyśli skąd mąka i ser w tych kartonach. Pozdrawiam
m pozdrawiam tych co rano na 6 do pracy muszą zapier,....za miskę ryżu. Zobaczymy jak długo jeszcze. ...

31


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)16.12.2021 21:57

Wstydu nie mają już zapomnieli jak ich Ojcowie i dziadkowie płacili przymusowy kontyngent, choć ziemię dała reforma rolna, im jest lepiej, tym więcej chcą

41


JoAnnaZeWsi ~JoAnnaZeWsi (Gość)16.12.2021 09:19

Grube portfele weterynarzy, oraz biznesu około hodowlanego są zasilane przez rolników hodowców. A na rolniku jak na burej suce większość jedzie. Przestaną produkować to zdechniecie z głodu w Wielkiej płycie i tych mieszkaniach 30 50.m2 a nie mówiąc już o tych co nie mają nic co czekają na gops mops mopr itp. W ttm kraju potrzebna jest wojna by zrozumieli się.. A aferka wybuchła bo jeden ceny obniżył i wszedł na innego rewir. A to są grube pieniądze za obsługę takich tuczarni. Chcecie wspomagać rolnika to kupujcie bezpośrednio od niego produkty a nie naganiać kasę pośrednikom którzy się wożą ferrari i się śmieją z was. Ps w sobotę do lila, a w niedziele paczki wysłać do biedronki nie zapomnijcie... Korporacje zarabiają na was 30~60 proc to nie dziwcie się ze tak wszystko drożeje. Ja czekam aż to wszystko weźmie za łeb i się skończy chocholi taniec postprlubis.

75


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat