Reklama
artykuł sponsorowany

Handel z Niemcami – co najczęściej przywozimy, a co wywozimy?

Środa, 19 stycznia 2022
Wymiana handlowa pomiędzy Polską a Niemcami to z całą pewnością kwestia, której warto się przyjrzeć z bliska. Niemcy to gospodarka potężna – obecnie zajmująca pod względem PKB czwartą pozycję na świecie i znacznie przewyższająca pod tym względem Polskę. Są też naszym najważniejszym partnerem handlowym. Co najczęściej stamtąd przywozimy (importujemy) i co tam wywozimy (eksportujemy)?

 

Najważniejsze produkty eksportowane do Niemiec

 

Handel z Niemcami to w pierwszej kolejności eksport polskich towarów za naszą zachodnią granicę. Obecnie Polska jest jednym z najważniejszych dostawców towarów do Niemiec. Wartość polskiego eksportu do tego kraju przekroczyła w ostatnim roku 58 mld euro. Wyprzedzają nas pod tym względem jedynie Chiny, Holandia i Stany Zjednoczone. Warto przy tym zaznaczyć, że z każdym rokiem wartość eksportu do Niemiec wzrasta. Jakie są najważniejsze polskie produkty eksportowe, które trafiają do naszych zachodnich sąsiadów. Na pierwszym miejscu są urządzenia mechaniczne i elektryczne. Warto w tym miejscu jednak dać dodatkowe wyjaśnienie. W Polsce funkcjonuje wiele zakładów produkujących części i inne komponenty sprzętów, które następnie składane są w Niemczech, a także fabryki z niemieckim kapitałem, które produkują gotowe urządzenia sprzedawane na Zachodzie. Przy uwzględnieniu tego w bilansie eksportu z Polski do Niemiec rzeczywiste wartości okazują się być nieco mniejsze. Drugą ważną kategorią produktów, które polscy producenci sprzedają w Niemczech, są produkty spożywcze i płody rolne. Polska obecnie zaspokaja sporą część niemieckiego zapotrzebowania na żywność. Duże znaczenie dla naszego eksportu w kierunku zachodnim mają wyroby metalurgiczne, a także produkty przemysłu chemicznego. Produktem, który Niemcy kupują od nas bardzo chętnie, są również wysokie jakości i relatywnie tanie meble. Jednym z segmentów przemysłu, w którym Polska rozwija się dość prężnie, jest produkcja tworzyw sztucznych. W dużej części trafiają one właśnie na rynek niemiecki. Bardzo podobnie wygląda sytuacja w polskim przemyśle tekstylnym i włókienniczym. Na zachodzie produkty tego typu cenione są za wysoką jakość i mocno konkurencyjną w stosunku do wyrobów lokalnych cenę. Wysoki poziom eksportu z Polski do Niemiec związany jest gównie z geograficzną bliskością, dzięki której transport drogowy towarów (główny typ transportu pomiędzy Niemcami a Polską) jest po prostu tani.

 

Produkty, które importujemy z Niemiec

 

Niemiecki przywóz do Polski utrzymuje się na podobnym poziomie, jak ruch towarów w drugą stronę. Bilans handlowy wypada na chwilę obecną nieznacznie dodatnio na korzyść naszych zachodnich sąsiadów. Najczęściej importowanym z Niemiec towarem są różnego typu maszyny – przede wszystkim wykorzystywane w polskim przemyśle i produkcji. Na drugim miejscu plasują się samochody – zarówno osobowe, jak i ciężarowe. Dzieje się tak głównie za sprawą popularności w naszym kraju niemieckich marek motoryzacyjnych, które pod względem jakości oferowanych produktów wciąż jeszcze nie znajdują na świecie dużej konkurencji. Trzecią najważniejszą kategorią produktów sprowadzanych do nas z Niemiec jest sprzęt elektroniczny. Są to głównie produkty niemieckich firm zajmujących się wytwarzaniem wysokie jakości sprzętu AGD. Import wyrobów metalurgicznych zajmuje kolejną pozycję. Co ciekawe, import tworzyw sztucznych z Niemiec utrzymuje się na podobnym poziomie jak nasz eksport tych tworzyw do Niemiec, choć oczywiście oba kraje zaspokajają w ten sposób nieco inne obszary swojego przemysłu. Bardzo ważnymi kategoriami produktów, które sprowadzane są do Polski zza zachodniej granicy, są też: artykuły papiernicze, produkty farmaceutyczne i produkty przemysłu petrochemicznego.


Zainteresował temat?

1

0


Reklama

r e k l a m a

Reklama
Reklama
Reklama Reklama

r e k l a m a

Reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat