Reklama

Dzień bez śmiecenia w Focus Mall w Piotrkowie

Kraj Środa, 11 maja 20224671
11 maja przypada „Dzień bez Śmiecenia”. Celem tego wydarzenia jest przypomnienie prawidłowych zasad segregowania odpadów, promowanie proekologicznych postaw i ochrony środowiska. W obchody tego dnia włącza się również Focus Mall w Piotrkowie w ramach kampanii „Nie bądź plastik”. Centrum edukuje klientów i zachęca do odpowiedzialnego zarządzania odpadami. W tym lutym tego roku wprowadzony został pełen system segregacji 5-frakcyjnej, a docelowo do roku 2025 odpady z galerii nie będą trafiać na wysypiska. Będą poddawane recyklingowi lub przetwarzane w inny sposób.

Dzień bez Śmiecenia od 16 lat odbywa się w naszym kraju 11 maja i podejmuje temat odpowiedzialnego zarządzania odpadami. Hasło tegorocznych obchodów brzmi: „JAKOŚĆ MA ZNACZENIE!”. Chodzi o jakościową segregację, jakościową informację i jakościową rekreację. Ważnym elementem działań jest również pokazanie, że odpady to nie śmieci a surowce, które możemy ponownie wykorzystać. Focus Mall w Piotrkowie wiele uwagi poświęca na edukację konsumenta i dostarczanie mu wartościowych porad. W październiku 2019 r. został zapoczątkowany projekt edukacyjny „Nie bądź plastik”. Program ma na celu zwrócenie uwagi na zagrożenia płynące z nadmiernego użytkowania plastikowych opakowań w codziennym życiu.

 
Centra handlowe to miejsca, gdzie wykorzystuje się różnego rodzaju opakowania, te plastikowe, ale także papierowe. Jednak do koszy w galeriach trafia najwięcej odpadów zmieszanych. Dlatego tak ważna jest edukacja konsumenta w zakresie segregacji oraz odpowiedniego gospodarowania odpadami.

 

 

Odpady, które można policzyć

 
W Focus Mall w Piotrkowie system gospodarowania odpadami jest regularnie udoskonalany. Najwięcej wyrzucanego jest papieru, którego recycling ma duże znaczenie i pozytywny wpływ na środowisko.


„Dzięki udostępnieniu naszym klientom koszy do segregacji mamy realny wpływ na wielkość i jakość odzysku. W związku z wprowadzanym systemem segregacji recyclingowi może zostać poddane około 140 ton odpadów komunalnych. Jesteśmy na dobrej drodze do realizacji tego zamierzenia” – komentuje Olga Wiernicka, Area Marketing Manager NEPI Rockcastle.

 

 

Co może zrobić konsument?


Wiele zależy od codziennych nawyków. Poniżej dekalog prawidłowego segregowania śmieci:

 


1. Przetworzenie ma znaczenie!

 

Segregując dajesz odpadom drugie życie. Zmniejszasz zanieczyszczenie środowiska poprzez zmniejszenie ilości odpadów deponowanych na składowiskach. Dzięki recyklingowi ograniczamy zanieczyszczenie, emisję gazów cieplarnianych, produkcję odpadów przemysłowych.

 

2. Zgniecenie ma znaczenie!

 

Zgniataj puszki i butelki przed wyrzuceniem. Zgnieciona butelka zajmuje 80% miejsca mniej. Dzięki temu rzadziej możesz wynosić odpady ze swojego domu, a firmy odbierające nie muszą wozić powietrza.

 

3. Odkręcenie ma znaczenie!

 

Wyrzucaj szkło i kartony po sokach i mleku bez kapsli i nakrętek. Po odkręceniu posegreguj do odpowiednich pojemników.

 

4. Oznaczenie ma znaczenie!

 

Zwracaj uwagę na oznaczenia umieszczone na opakowaniach. Znajdują się na nich informacje

o pochodzeniu, surowcu, z którego zostały zrobione oraz możliwym powtórnym przetworzeniu.

 

5. Opróżnienie ma znaczenie!

 

Opróżniaj butelki, słoiki, kartony. Wszystkie opakowania przed wyrzuceniem powinny zostać dokładnie opróżnione!

 

6. Rozłożenie ma znaczenie!

 

Rozkładaj kartony przed wrzuceniem do pojemnika. W ten sposób będą zajmowały mniej miejsca (nawet o 70%) i rzadziej będziesz musiał je wynosić!

 

7. Przynoszenie ma znaczenie!

 

Zabieraj ze sobą wielorazową torbę na zakupy. Foliowe torebki używasz przeważnie tylko raz, a później wyrzucasz, więc produkujesz więcej odpadów. Torba zakupowa to zaledwie dodatkowe 20 gramów dla Ciebie, a zdecydowanie mniejszy ciężar dla środowiska.

 

8. Rozróżnienie ma znaczenie!

 

Nie wrzucaj do pojemników do segregacji pobitych luster, szyb, szklanek. Jest to inny rodzaj szkła. Zanieczyszczenie odpadów szklanych (słoiki, butelki) poprzez np. fragmenty szyb, luster może spowodować niemożność przetworzenia tego surowca!

 

9. Zabrudzenie ma znaczenie!

 

Nie wrzucaj do pojemników do segregacji odpadów bardzo zabrudzonych, np. papieru po maśle, chusteczek higienicznych, ręczników papierowych. Nie segregujemy także odpadów zabrudzonych klejami oraz zatłuszczonych.

 

10. Wyrzucenie ma znaczenie!

 

Sprawdź zasady segregowania panujące w Twojej gminie i zapamiętaj, co wyrzucamy do konkretnego pojemnika. Oddawaj do PSZOKu zużyty sprzęt elektroniczny, baterie, akumulatory, gruz, odpady niebezpieczne. Przeterminowane leki oddawaj do aptek.

 


Dzień bez Śmiecenia to pomysł wypracowany przez młodzież z kilkunastu krajów współdziałających w ramach międzynarodowego programu „Europejski Eko-Parlament Młodzieży” w 2007 r., przedsięwzięcia zainicjowanego przez PRO EUROPE, organizację zrzeszającą działające w ramach systemu Zielonego Punktu organizacje odzysku, a koordynowanego i organizowanego w Polsce przez Rekopol O.O.O. SA.

 


Każdego roku na polski rynek trafia ok. 6 mln ton opakowań, z czego 40 proc. to opakowania z tworzyw sztucznych2. W wyniku selektywnej zbiórki zbieranych jest ok. 1,5 mln ton, a do recyklingu trafia połowa tej masy.

 


Strona kampanii „Nie bądź plastik”: https://dontbeplastic.com/pl/

 

Źródło:
1. 10 zasad kultury segregacji, materiały edukacyjne kampanii „Dzień bez Śmiecenia”, Rekopol, [https://dzienbezsmiecenia.pl/zasady-segregacji/, dostęp 29.04.2022]
2. Źródło: https://portalkomunalny.pl/kiedy-producenci-zaplaca-za-opakowania-czasu-coraz-mniej-404861/
3. Źródło: https://portalkomunalny.pl/organizacje-zero-waste-trzeba-zerwac-z-plastikiem-420205/

Zainteresował temat?

0

1


Reklama

r e k l a m a

Reklama

Komentarze (1)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

bio ~bio (Gość)16.05.2022 06:56

Dobrze, że to tylko jeden dzień w roku.

00


Reklama
Reklama Reklama

r e k l a m a

Reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat