Advertisement

Duże podwyżki. Pierwsze decyzje trafiają do piotrkowian

ePiotrkow Czwartek, 29 grudnia 2022223
Tuż przed świętami Bożego Narodzenia ukazała się informacja o zatwierdzeniu przez URE nowej taryfy ciepła dla mieszkańców Piotrkowa. Oznacza ona bardzo wysokie podwyżki, a w spółdzielniach i wspólnotach zaczęło się wielkie liczenie. Ile konkretnie zapłacą mieszkańcy?
Fot. pixabay Fot. pixabay

Zatwierdzona przez URE taryfa zakłada podwyżkę z 74,01 na 143,53 zł za giga jul. To wzrost o blisko 94 procent. Czy takie same podwyżki czekają mieszkańców? Generalnie bardzo podobne, choć sytuacja - w zależności od poszczególnych mieszkań i osiedli - może nieco się różnić. 

 

Już przed świętami we wspólnotach i spółdzielniach mieszkaniowych rozpoczęło się wielkie przeliczanie. Na podstawie posiadanych danych dla poszczególnych nieruchomości, księgowość przelicza ceny za metr sześcienny podgrzanej wody oraz za centralne ogrzewanie (za metr kwadratowy mieszkania). Pierwsze decyzje już zostały wydane i rozesłane do mieszkańców. Kolejne będą trafiać w najbliższych dniach. 

Czy ktoś tam na górze postradał zmysły? Z czego Ci ludzie mają za to płacić? - pytała nas retorycznie pracownica jednej z miejskich spółdzielni, wskazując, że w ciągu ostatnich trzech-czterech dni musieli przeliczyć wysokość podwyżek dla kilkuset mieszkań. - Ciężko nawet uśrednić te podwyżki, ponieważ wysokość stawek jest zależna od wielu zmiennych. Wzrosty są jednak bardzo wysokie. Wyliczyliśmy, że podwyżka dla mieszkania o wielkości 53 metrów kwadratowych wyniesie około 250 złotych - zdradziła. 

Udało nam się dotrzeć do części danych na poszczególnych osiedlach. Na jednym z nich najniższa cena za ogrzanie metra kwadratowego wynosić będzie 3 zł 75 groszy (było 1,93 zł). Na tym samym osiedlu najwyższa cena będzie wynosiła 6 złotych 38 groszy (było 3,81). Ci, którzy do tej pory płacili jedną z najwyższych stawek, czyli 6,7 za ogrzanie jednego metra kwadratowego, teraz zapłacą 10 złotych. 

 

Dużo więcej zapłacimy też za jeden metr sześcienny ciepłej wody. Z danych, które uzyskaliśmy, wynika, że ceny na różnych osiedlach wzrosną odpowiednio z 46,5 zł na 90,21, z 43,08 zł na 83,58 zł oraz z 48,04 zł na 93,20 zł. 

 

Znamienne są dane procentowe, które otrzymaliśmy w jednej ze spółdzielni. Według wyliczeń administracji, 60 procent kosztów, jakie do tej pory ponosili mieszkańcy, to były koszty eksploatacyjne, a 40 procent stanowiła cena mediów. Po wejściu z życie podwyżek te proporcje zostaną znacząco odwrócone i wyniosą 35 % do 65 %. 

 

Piotr Raś, zastępca prezesa Piotrkowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, poinformował, że nowe stawki zostały zatwierdzone, a w pierwszych dniach styczniach decyzje będą dostawać mieszkańcy. 

Ogólną informację podaliśmy już  na naszej stronie internetowej. Wywiesiliśmy także ogłoszenia na klatkach. Chcemy te nowe ceny wprowadzić, jak najszybciej, aby kwotę tych podwyżek rozłożyć na jak największą liczbę miesięcy. Te wzrosty opiewają na około 100 procent - powiedział nam Piotr Raś. 

Jak dodał zastępca prezesa PSM, na korytarzu budynku słuchać narzekania ludzi na podwyżki, ale z większymi protestami w tej spółdzielni jeszcze się nie spotkali. 


Zainteresował temat?

4

12


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (223)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ciepłownia ~Ciepłownia (Gość)01.01.2023 11:40

Każdy blok ma licznik ciepła. I na jego podstawie wszyscy mieszkańcy płacą za zużyte ciepło. Nawet jeśli ma podzielniki to i tak płaci za każdy punkt po podzieleniu ilości GJ przez sumę punktów bloku. Więc może zamiast narzekać niech każdy zacznie zamykać np.drzwi od klatki ,zamykać okna w suszarniach itd. Bo tam grzejniki grzeją na wspólny rachunek.

84


goœć_rafal ~goœć_rafal (Gość)07.01.2023 16:54

Chojniak ma rację... to "brak kompetencji", ale jego, bo do tej pory wszystko robił na kredyt, a my biernie się temu przyglądaliśmy więc jest i w tym trochę naszej winy. Czas wywieźć tego szkodnika na taczkach wraz ze wszystkimi urzędasami, ich rodzinami i zarządami spółdzielni.

71


Tymon Gosc ~Tymon Gosc (Gość)06.01.2023 14:48

W poniedziałek o godzinie 11-tej. Zbieramy się wszyscy pod magistratem. Będziemy protestować przeciw tak drastycznym podwyżkom. Przy okazji będziemy żądać dymisji całego zarządu miasta. To nie wina PIS czy PO to wina złych decyzji tego zarządu.

72


wieśniak ~wieśniak (Gość)30.12.2022 07:39

Myśleliście, że was podwyżki nie dotyczą? Wygrzaliście się za komuny, kiedy mieliście ryczałt na ogrzewanie i w siarczyste mrozy przy otwartych oknach chodziliście w krótkich rękawach. Pamiętam z dzieciństwa jak jeździłem do wuja do bloków się dogrzać, a później wracałem do zimnego domu bo o styropianie i plastikowych oknach nikt jeszcze nie słyszał. Teraz my będziemy się wygrzewać w tych wspomnianych 200m domach, a wy będziecie marznąć w tych swoich bloczkach. Ot taka sprawiedliwość nastała!

99


pioter ~pioter (Gość)03.01.2023 20:43

Bastion pisu - Piotrków Tryb. - dostał najwyższe podwyżki w Polsce :D ale jaja :D
tacy dobrzy byli, MAcierewicz tak pięknie mówił, biliście brawa, niektórzy wieszali już ich obrazki na ścianach, zamawiali msze dziękczynne... Jak to leciało po waszemu? "słychać wycie ... "

53


Rambo ~Rambo (Gość)30.12.2022 13:22

Opłata za 1 GJ w Piotrkowie to 143zł, opłata za 1 GJ w Bełchatowie to 23zł. Bełchatów w tym samym okresie ma 7 razy tańsze ogrzewanie, a te dwie miejscowości dzieli 20km. Piotrków jest zarządzany za niekompetentnych ludzi!

232


ja ~ja (Gość)31.12.2022 10:54

Yarosław, Yarosław, Yarosław, Piotrków Zbaw!!!
Chcieliśta, to mata. I po co rozdzieracie buzie?

185


Wiwi ~Wiwi (Gość)01.01.2023 12:13

Mnie ciekawi, z czego wynikają tak duże różnice w kosztach ogrzewania w poszczególnych osiedlach.Jesli ktoś wie to proszę o wyjaśnienie.

90


goœć_piotr ~goœć_piotr (Gość)01.01.2023 16:33

SM Chojny w Łodzi m3 zimnej wody 8,70, ciepła 13,75. U nas w tym cudownie rządzonym miescie odpiwiednio 12,70 zimna i 41 z groszami ciepła przed podwyżkami PSM. Tyle w temacie... Sczczęśliwego Nowego Roku

130


bn ~bn (Gość)01.01.2023 14:36

A co z dodatkiem węglowym dla mieszkających w bloku?

90


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat