Advertisement

Co stanie się z piotrkowską synagogą?

ePiotrkow Środa, 02 listopada 20161079232
Piotrków przygotowuje się do budowy nowej biblioteki miejskiej. Przetarg, który wyłoni wykonawcę ma zostać ogłoszony jeszcze w tym roku. Budowa miałaby ruszyć w 2017 r. Co stanie się z obecną siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej?
Co stanie się z piotrkowską synagogą?

Piotrkowska synagoga jak wiemy składa się z dwóch brył. Do jednej z nich miasto planuje przenieść część swoich jednostek, które dziś zlokalizowane są w budynkach, za które Urząd musi płacić czynsz. - Chodzi również o to, aby mieszkańcy byli zmuszeni częściej bywać w tej części miasta, na Podzamczu – powiedział prezydent Piotrkowa. - Swego czasu podjęliśmy też rozmowy

ze środowiskiem artystycznym, aby część pomieszczeń przeznaczyć na pracownie artystyczne.

 

Jeśli natomiast chodzi o małą synagogę (dziś biblioteka dla dzieci), tam miasto chce utworzyć centrum dialogu dla upamiętnienia społeczności żydowskiej zamieszkującej w Piotrkowie do 1945 roku. - Znajduje się tam wiele pamiątek jak choćby ściana z dekalogiem i dziurami po kulach. Do takiego miejsca chętnie przybywaliby turyści i z Polski, i z zagranicy – dodał Krzysztof Chojniak.

 


Zainteresował temat?

4

6


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (32)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

niki ~niki (Gość)02.11.2016 08:44

Projekt nowej biblioteki jest bardzo ciekawy, ładny, efektowny itp..... ale... kto ją utrzyma? W mieście jest bardzo dużo pustostanów we władaniu miasta np. ogromny i zabezpieczony kompleks starej Piotrcovii na Batorego. Obok synagogi niszczeje olbrzymi kompleks starego szpitala itp. Na kiego licha budować nową bibliotekę od podstaw, ponosić koszty inwestycji, a później utrzymania zarówno synagogi jak i nowej biblioteki... Czy nas na prawdę na to stać???? Czy jesteśmy akademickim pępkiem kraju???? Czy naprawdę ścianę z dziurami po kulach będą oglądać tysiące turystów i to pozwoli na utrzymanie starej synagogi???? Wiecie co, w Afryce jak jakiś dyktator chciał, odwrócić uwagę od problemów to budował największy stadion w Afryce, albo łuk triumfalny. Pochłaniało to olbrzymie kwoty, szybko niszczało, bo nie było pieniędzy na utrzymania, ale soldateska krzyczała "co z tego że susza i nie ma studni, ale za to mamy największy stadion w Afryce". U nas będzie podobnie. Sypiąca się starówka od strony zamku. Obok ruiny szpitala, a w centrum nówka sztuka biblioteka z bajki. Tylko na kiego licha, czy do tej nowej biblioteki będzie przychodzić więcej mieszkańców? Czy coś to zmieni w mieście za wyjątkiem gigantycznych kosztów? Twierdzę że absolutnie NIE.

354


gość ~gość (Gość)02.11.2016 08:42

"upamiętnienia społeczności żydowskiej zamieszkującej w Piotrkowie do 1945 roku"
a co ze społecznością zamieszkująca Piotrków po 1945 roku aż do dziś? Oni nie zasługują na upamiętnienie?

323


ewka murek i pies czarek ~ewka murek i pies czarek (Gość)02.11.2016 09:29

Na koniec okaże się że synagoga będzie przekazana żydom,jak by nie było prawowitym właścicielom tylko niech zapłacą za 70 lat konserwacji i remontów

370


Kika ~Kika (Gość)02.11.2016 10:01

Co za durny pomysł

160


Filozof ~Filozof (Gość)02.11.2016 09:33

Współczuje temu który zostanie po Chojniaku. Długi i skostniały urząd. Beż pomysłu

253


Max ~Max (Gość)02.11.2016 09:15

Jacy turyści ? Tam nie ma parkingów .

234


maddox maddoxranga02.11.2016 09:00

A może po prostu powiększyć piotrkowskie muzeum?

150


gość ~gość (Gość)02.11.2016 08:20

Chcą zmuszać ludzi do częściej bywali w tamtej części miasta ? Oni nie mają litości dla mieszkańców.

323


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat