artykuł sponsorowany

Co powoduje OCD?

Czwartek, 05 stycznia 2023
Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne (z ang. obsessive-compulsive disorder, w skrócie OCD) nazywane było kiedyś nerwicą natręctw i jest zaburzeniem lękowym, które dotyka około 3% ludzi na świecie. Problem ten wiąże się z występowaniem zachowań kompulsywnych oraz myśli natrętnych.
Co powoduje OCD?

Jakie są przyczyny OCD?

 

W przypadku zdecydowanej większości zaburzeń psychicznych, bardzo trudno opisać konkretne przyczyny, które je powodują. Tak samo wygląda sprawa w przypadku OCD, ponieważ zaburzenie to może dotykać ludzi w różnym wieku i mieszkających w różnych częściach świata. Uwarunkowania OCD to czynniki takie jak genetyka, wychowanie w trudnym środowisku, osobowość, funkcjonowanie konkretnych stref w mózgu, infekcje ośrodkowego układu nerwowego. Dodatkowo z perspektywy psychologicznej, spore znaczenie mają takie aspekty jak nadmierny perfekcjonizm, chęć osiągnięć, ogromna ambicja, koncentracja na tym, aby być najlepszym w różnych sferach życia. 

 

Objawy zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego

 

Do dwóch głównych objawów OCD należą obsesje oraz kompulsje (natręctwa). Oznacza to, że osoba z zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi zwykle przejawia takie obsesyjne zachowania jak lęk przed zabrudzeniem się, konieczność utrzymania czystości (zarówno jeśli chodzi o ciało, jak i pomieszczenia na przykład w domu. Zwykle osoby z OCD mają również potrzebę symetrii oraz konieczność sprawdzania różnych sprzętów, na przykład tego, czy zostały zamknięte drzwi lub wyłączony piekarnik. Niektórzy muszą sprawdzić coś kilka razy pod rząd i robią to praktycznie nieświadomie. Dodatkowo u osób z tym zaburzeniem pojawiają się natrętne myśli, które mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. Wszelkie próby opierania się tym obsesjom sprawiają, że u jednostki pojawia się dyskomfort i nadmierny lęk. Niestety konsekwencją obsesji i kompulsji mogą być poważne problemy z życiem codziennym, zarówno rodzinnym jak i zawodowym. Osoba z OCD nie jest w stanie przerwać swoich typowych czynności i zaprzestać myśli, dlatego też je powtarza mimo że nie widzi w nich sensu. 

 

Leczenie OCD

 

W przypadku, gdy dana osoba obserwuje u siebie objawy OCD, dobrym rozwiązaniem jest zwrócenie się o pomoc do specjalisty. Zwykle najlepiej wybrać się do psychologa. Dobrze sprawdzi się psychoterapia online, na przykład w klinice Psychology for Life Changing. W niektórych przypadkach konieczna może być również wizyta u psychiatry, który zaleci zażywanie odpowiednich leków. W tym wypadku podawane są zwykle inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Warto jednak wiedzieć o tym, że w wielu wypadkach wystarcza psychoterapia, na przykład poznawczo-behawioralna, której celem jest zmiana dotychczasowych zachowań, poglądów myślowych i skryptów. Niestety proces leczenia OCD może potrwać od kilku do kilkunastu miesięcy, ponieważ pewne zachowania są już wyuczone od wielu lat. Psychoterapeuta zwykle dodatkowo prowadzi działania z zakresu psychoedukacji, a więc uczy pacjenta sposobów postępowania oraz zamiany natrętnych myśli i zachowań na inne. 

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


reklama

Materiał KWW Z SERCEM DLA PIOTRKOWA

reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat