Advertisement

Chcą ratować zabytkowy kościółek w Witowie

ePiotrkow Piątek, 09 grudnia 202215
Na cmentarzu w Witowie stoi zabytkowy kościółek, który grozi zawaleniem. Proboszcz tamtejszej parafii wraz z grupą zaangażowanych osób podjęli się próby ratowania tego miejsca. W pierwszej kolejności wykonywane są tam prace zabezpieczające.

Ładuję galerię...

To kościół pod wezwaniem św. Marcina. Jeszcze kilka lat temu w tym miejscu odprawiane były w nim msze święte, m.in. w Uroczystość Wszystkich Świętych czy 11 listopada z okazji odpustu. Ze względu na stan techniczny został on jednak wyłączony z użytkowania. Teraz podjęto się jego ratowania, także po to, aby znów odprawiać tam nabożeństwa. 

W tym miejscu był pierwotny kościół parafialny, od momentu gdy Norbertanie przybyli na to miejsce. Datowany jest na przełom XVII i XVIII wieku. Przypuszczam, że nie jest to pierwotny kościół, przed nim musiały być jakieś inne, bo Norbertanie pojawili się w tym miejscu na przełomie XVII i XVIII wieku. Z chwilą kiedy zakonnicy wybudowali obecny kościół, znacznie większy, zaczął on pełnić funkcję zarówno parafialną, jak i zakonną. Ta świątynia pozostaje jako pierwotny ślad tej parafii. Teraz chcemy podjąć się jego rewitalizacji - mówi ksiądz Franciszek Dowleszewicz, proboszcz parafii w Witowie. 

Kilka dni temu rozpoczęły się prace zabezpieczające ściany świątyni. To jednak nie wszystko. 

Działamy dwutorowo - mówi Wojciech Malesa, kierownik projektu. - Pierwszym etapem były badania stratygraficzne, czyli badania na obecność polichromii w kościele. Dały one bardzo ciekawe wyniki. Pokazały one bowiem, że kościół prawdopodobnie był rozebrany w całości i część  drewna była ponownie wykorzystana do budowy świątyni w obecnym kształcenie. Był to prawdopodobnie 1835 rok. Drugim etapem będą badania dendrochronologiczne. Jesteśmy już po pobraniu pierwszej partii próbek. Czekamy na wyniki, które być może będą jeszcze w tym miesiącu. Pozwolą one nam ustalić moment ścięcia drzew, które posłużyły do budowy tego kościoła, z dokładnością co do jednego roku. Trzeci etap to jest podparcie ścian i stropu. Planujemy także ponowne zabezpieczenie dachu - wylicza Wojciech Malesa. 

Równolegle planowane są już kolejne prace. Parafia będzie się starać pozyskać dofinansowanie, bez którego ich wykonanie nie będzie możliwe. Chodzi o kapitalny remont konstrukcji: pokrycia dachu, konstrukcji dachu, prostowanie ścian.  Dopiero wówczas będzie można pomyśleć o wnętrzu świątyni. Prace, które już są wykonane, nie były możliwe, gdyby nie pomoc i wsparcie władz. 

Parafia przez lata nie była w stanie wygospodarować środków potrzebnych na remont. Trzeba koniecznie wspomnieć marszałka Zbigniewa Ziembę, który widząc nasz wniosek, przyjechał osobiście zobaczyć stan tego kościoła i z Urzędu Marszałkowskiego otrzymaliśmy 100 tysięcy złotych na te prace zabezpieczające. Drugie źródło finansowania to Lasy Państwowe, z których pozyskaliśmy środki na wykonanie badań. Ten kierunek wskazał nam z kolei poseł Grzegorz Lorek. Tym dwóm osobom należą się ogromne podziękowania za pomoc - podkreśla Wojciech Malesa. 

A na filmie poniżej można zobaczyć, jak wyglądały badania dendrochronologiczne. 

 


Zainteresował temat?

11

4


Advertisement
Advertisement

Komentarze (15)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

goœć_gosc ~goœć_gosc (Gość)12.12.2022 07:49

Wie ktoś ile wynosi wynagrodzenie takiego proboszcza na wiejskiej parafii ??

10


Jan B. ~Jan B. (Gość)09.12.2022 20:35

Dla kontrastu proponuję pokazać zakrystię i porównać kwoty jakie tam "zainwestowano" w odrestaurowanie
Ks. proboszcz jest na parafii ponad 15 lat i co przez ten czas zrobił w sprawie tego kościółka ?? Wystarczyło dbać na bieżąco, a nie przykrywać od roku jakimiś szpetnymi plandekami i udawać wielkiego gospodarze co ratuje zabytki !

120


Witowinanin ~Witowinanin (Gość)09.12.2022 10:32

Proboszcz obiecał kilka lat temu wycinkę drzew na cmentarzu. Usunięta została może połowa a co z resztą? Czyżby brakło funduszy?

55


nnn. ~nnn. (Gość)09.12.2022 06:40

Za kilkadziesiąt lat wiele kościołów ,które powstawały w okresie boomu kościelnego w latach 90-tych ubiegłego wieku będzie w podobnej sytuacji. Anglia ,Niemcy i wiele krajów zachodnich już ma to na karku. Obiekty te są sprzedawane i wykorzystywane do całkiem innych celów niż te do którego je zbudowano. Albo...niszczeją

213


Taki ktoś ~Taki ktoś (Gość)10.12.2022 13:06

Dobrze, że znalazł się ktoś kto podjął taką inicjatywę, bo aż żal było patrzeć w jakim stanie jest ten drewniany kościół. Niestety Kościół Parafialny pw. św. Małgorzaty i św. Augustyna w Witowie też niszczeje, co widać zwłaszcza po tynku na tym kościele. Ale oby poszło coś naprzód z remontami.

32


Robotnik na 102 ~Robotnik na 102 (Gość)09.12.2022 10:05

Tu nie ma co ratować, trzeba stawiać od nowa, a kościołów u nas w bród, więc można nawet coś innego postawić np. KFC żeby dzieci nie musiały do Piotrkowa na kurczaczki jeżdzić.

515


Hmmm ~Hmmm (Gość)09.12.2022 15:12

Chrześcijaństwo w Europie jest niemodne, bo dobrobyt uderzył do głowy. Wielu ludzi myśli, że wiara nie jest potrzebna do życia. Skutek? Coraz więcej depresji, samobójstw, znudzenia życiem, rozwodów, uzależnień itd... Z czasem okazuje się, że piękno, sława i pieniądze nie są zbyt wiele warte. Przyjdzie czas, że Europa się obudzi i wróci do chrześcijańskich korzeni.

66


Zalesicka street ~Zalesicka street (Gość)09.12.2022 12:50

Kawał historii tuż za granicami Piotrkowa. Super, że są ludzie, którzy walczą o przetrwanie takich zabytków. Trzymam kciuki.

144


Andrzej Potocki Andrzej Potockiranga09.12.2022 12:22

A co na to wszystko Konserwator Zabytków? Zdaje się, że to on powinien dbać o stan tego zabytku i próbować go ratować? Czy myle się i jakaś inna instytucja stoi na straży obiektów zabytkowych w Polsce?

131


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat