Advertisement
artykuł sponsorowany

Budowa kurnika – jak go zbudować i wyposażyć?

Piątek, 02 czerwca 2023
Samodzielna hodowla kur jest niezwykle fascynująca! Podczas niej można obserwować, jak wykluwają się kurczęta, jak dorastają i jak zaczynają składać jaja,z których można przyrządzić pyszne dania. Jednak, aby to wszystko było możliwe, trzeba zacząć od budowy kurnika. Zastanawiasz się, jak powinny wyglądać konstrukcja i wyposażenie? Sprawdź.
Budowa kurnika – jak go zbudować i wyposażyć?

Przydomowe kurniki – rosnący ekotrend

 

Kurniki przydomowe cieszą się rosnącą popularnością z wielu powodów.

 • Zyskujesz dostęp do pysznych i przede wszystkim zdrowych produktów. To Ty decydujesz, czym karmisz kury, co bezpośrednio wpływa na ich kondycję oraz wartości odżywcze jaj.

 • Te zwierzęta zjadają resztki z kuchni, więc nie marnujesz jedzenia. Dzięki temu prowadzisz ekologiczny dom.

 • Własna hodowla daje wiele satysfakcji, a dla dzieci jest okazją do nauki o zwierzętach i ich prawidłowym traktowaniu.

 • Przekompostowane odchody kur doskonale sprawdzają się na nawóz na grządki.

Kurnik może powstać nawet na małym podwórku. Kury nie potrzebują dużo miejsca, aby móc się zdrowo rozwijać.

 

Warto jednak pamiętać, że istnieją także wady kurnika. Po pierwsze wokół domu może się unosić nieprzyjemna woń, zwłaszcza jeśli nie będziesz dbać o czystość budynku. Po drugie kurami trzeba się opiekować. Nie można ich zostawić nawet na jeden dzień, ponieważ rano trzeba je wypuścić i nakarmić, a wieczorem znowu zamknąć, aby się nie wychłodziły. Warto mieć to na uwadze.

 

Jak zbudować kurnik?

 

Przydomowy kurnik można kupić w wersji gotowej np. przez internet lub zbudować samodzielnie np. z płyt OSB lub z drewna. Wybór zależy od Twoich potrzeb, pomysłu, a także od budżetu. Niezależnie od tego, na co się zdecydujesz, budynek powinien mieć:

 • okno na południe lub południowy-wschód — dzięki temu kury będą miały dostęp do dużej ilości światła słonecznego nawet zimą;

 • drzwi zabezpieczone przed wiatrem i deszczem — odpowiednie umieszczenie wejścia jest bardzo istotne, aby woda i wiatr nie przedostawały się do środka i nie wychładzały wnętrza kurnika;

 • wentylację — nadmierna wilgotność w kurniku może negatywnie wpływać na zdrowie kur, jak i stan jaj;

 • otwierany dach — dzięki niemu będzie można łatwo posprzątać wnętrze kurnika;

 • gniazda w rozmiarach 30x40x30 cm — jedno wystarczy na ok. 4 kury;

 • ocieplenie, które pomoże utrzymać właściwą temperaturę wewnątrz zimą — w tym celu można wykorzystać np. wełnę mineralną, która jest naturalna i dobrze izoluje od zimna'

 • wylewkę lub nóżki, aby cała konstrukcja kurnika znalazła się 30-40 cm nad powierzchnią gruntu — zapobiegnie to problemom z nadmierną wilgotnością.

 

Pamiętaj także o wielkości kurnika. Należy zadbać, aby na 3-4 kury przypadał min. jeden metr kwadratowy powierzchni. Jeśli w przydomowym kurniku będzie ciasno, zwierzęta mogą stać się agresywne i zacząć ze sobą walczyć.

 

Wyposażenie kurników

 

Udało Ci się stworzyć konstrukcję kurnika dopasowaną do wychowu kurcząt, a także do hodowli kur znoszących jaja? Teraz czas wyposażyć ten budynek w odpowiednie akcesoria, które pomogą w utrzymaniu czystości, a także w opiece nad kurami. Zdecyduj się na:

 • poidła dla kur — aby zwierzęta mogły się zdrowo rozwijać, potrzebują stałego dostępu do świeżej wody. Jednak zdarza się, że kury często wywracają miski czy wchodzą do nich do środka. Aby temu zapobiec, sięgnij po profesjonalne poidła. Zostały zaprojektowane tak, aby zwierzęta mogły wygodnie się napić bez wchodzenia do miski. Dzięki temu woda pozostaje czysta przez długi czas i wiele kur może z niej skorzystać;

 • karmidła — aby zwierzęta nie wysypywały karmy, warto zadbać o stabilny pojemnik. Dobrze się sprawdzą akcesoria do karmienia np. z oferty Lewmik.pl. Zostały zaprojektowane tak, aby nie przewracać się, nawet gdy w środku jest niewiele jedzenia. Dzięki temu w kurniku będzie panować porządek.

 

Należy pamiętać także, aby do środka kurnika włożyć ściółkę. Mogą to być drewniane wióry. Można użyć także skoszonej trawy lub siana W wyborze materiału pomogą Ci doświadczeni hodowcy.

 

Ile kosztuje budowa kurnika?

 

Zastanawiasz się, jakim budżetem musisz dysponować przy budowie kurnika? Cena zależy m.in. od tego, jaka będzie powierzchnia. Ważne jest także, jakie materiały budowlane wykorzystasz oraz to, czy będziesz hodować kury tylko latem, czy przez całą zimę. Aby zrobić kurnik i go wyposażyć, potrzebujesz do ok. 5 tysięcy złotych. Niemniej pamiętaj, że gotowe obiekty mogą być droższe.

 

Zdecyduj się na samodzielną budowę kurnika i rozpocznij niesamowitą przygodę z hodowlą własnych kur! Przekonaj się, jakie jest to satysfakcjonujące.

 

Wszystkie akcesoria niezbędne do hodowli kur znajdziesz w sklepie rolniczym Lewmik.

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat