Advertisement

Barwne obchody Nocy Świętojańskiej w Sulejowie [ZDJĘCIA]

ePiotrkowRegion Czwartek, 23 czerwca 202236969
W Wigilię św. Jana, mieszkańcy gminy spotkali się na terenie przystani kajakowej, przy ulicy Klasztornej, aby śpiewając, wyplatać ekologiczne wianki, a następnie puścić je z nurtem Pilicy. Warsztaty wyplatania prowadzili pracownicy MOK-u, których dzielnie wspierały panie z Zespołu Ludowego Piliczanie.

Ładuję galerię...

Aby zrobić wianek, przede wszystkim trzeba zrobić bazę, więc nazbierać roślin. Ja preferuję te, znajdujące się wokół mnie, na łąkach, ale też powinny być te wróżebne jak m.in. grzmotnik, macierzanka, trochę jaśminu, róż oraz ruta. Im bogatszy w swej treści, to zwyczajnie, ładniejszy. A jak zrobić wianek? Najlepiej postarać się o gałązki brzozy, bo są wiotkie. Dopasować wykonany z nich okrąg do głowy i następnie przeplatać kwiatami i ziołami - tłumaczyła Piliczanka, Aleksandra Korek-Rycerz.

 

Świętowanie Nocy Kupały rozpoczęło podpisanie porozumienia, pomiędzy Gminą Sulejów a WOPR-em, dotyczącego bezpieczeństwa nad wodą. Następnie zgromadzeni mogli podziwiać pokazy ratownictwa wodnego w wykonaniu OSP i WOPR-u.

 

Celem pokazu było zwrócenie uwagi na zagrożenie jakie niesie woda, a przede wszystkim na to, że w wodzie od stanu pełnych funkcji życiowych do ich utraty, mija jedynie kilkadziesiąt sekund. Śmierć rozwija się nieco dłużej, ale utrata przytomności, przy zalaniu dróg oddechowych, to jest minuta, jeśli oczywiście trafi się ostatni pełny wdech. Podkreślaliśmy podstawowe elementy związane z wodą, która płynie, z ciekami. One często zmieniają głębokość, przebieg nurtu i coś, co rano było przyjazne, po południu może stać się groźne. W takich sytuacjach ludzie ulegają wypadkom i potrzebują pomocy. To chcieliśmy zainscenizować, aby pokazać możliwości techniczne ratowników jak i sprzętowe - podsumował Andrzej Tomicki, instruktor WOPR-u, członek rejonowego WOPR-u w Piotrkowie.

 

 

Na terenie przystani można było posłuchać piosenek w wykonaniu zespołów "Cykady", Piliczanie, "Róbmy swoje", obejrzeć występy mażoretek "Perły Sulejów" oraz wziąć udział we wspólnym biesiadowaniu przy akompaniamencie „sulejowskich gitar”.

 

Tradycyjnym elementem obchodów był spływ kajakowy.


Zainteresował temat?

2

2


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (9)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

opinia ! ~opinia ! (Gość)24.06.2022 07:52

Mieszkańcy ? Raczej powiedziałbym uczestnicy i organizatorzy. Tak się kończy jak przychodzi nowa władza, nowi urzędnicy, którzy nie czerpią doświadczeń z poprzedników tylko uważają, że zjedli wszystkie rozumy świata. Plan imprez w Sulejowie i ich zakres docierał się w bólach po 1990 roku przez wiele lat z poprzednimi burmistrzami. Po wielu próbach i błędach powstała koncepcja, która się sprawdzała i przyciągała tłumy do Sulejowa na każdą imprezę, a którą sam proponowałem na spotkaniach bo tamte władze jeszcze rozmawiały z ludźmi. Czy trzeba było to zniszczyć coś co funkcjonowało i promowało Sulejów ? Samozadowolenie władzy to nie jest promocja. Pamiętam Noc Świętojańską w 1993 roku organizowaną na łące nad Pilicą obok Wiktorii. Tłumy i zabawa do późnych godzin nocnych, ale czasy się zmieniły i dziś raczej większość chce się ładnie ubrać i po czystym przejść np. na Plac Defilad. Po co ten plac i po co ta kładka ?

112


Dusiołek ~Dusiołek (Gość)25.06.2022 12:42

A Szuwarek dopiero rośnie.

20


555 ~555 (Gość)24.06.2022 22:50

Noc świętojańska to swieto kościelne, noc kupały- pogańskie ;-)

40


paproć ~paproć (Gość)24.06.2022 18:46

Olu piękne zdjęcie, wianek najpiękniejszy.

20


Nie rusana ~Nie rusana (Gość)24.06.2022 17:41

Czy to ta rusałka?

11


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat