Advertisement

Piotrków: Trwa remont wieży kościoła farnego

Tydzień Trybunalski Czwartek, 22 września 201114
W tym tygodniu rozpoczął się remont zachodniej ściany wieży kościoła farnego w Piotrkowie.
fot. Jarek Mizerafot. Jarek Mizera

Zakres remontu obejmuje dokończenie prac konserwatorskich przy zachodniej stronie elewacji wieży, czyli przede wszystkim wymianę cegieł, poza tym usunięcie starych fug i zatarć, wzmocnienie lica cegieł, naprawę żaluzji drewnianych, które są w oknach i zabezpieczenie przed korozją materiałów metalowych.

- Strona południowa wieży jest już po kapitalnym remoncie. Strona zachodnia objęta była pracami interwencyjnymi 2 lata temu. Z tego, co słyszałem od księdza prałata Stanisława Sochy (który wtedy był proboszczem), wówczas cegły wypadały po prostu na ulicę i trzeba było działać natychmiast, w związku z tym podjęto minimalne prace, aby zabezpieczyć wieżę na tyle, aby się nie rozsypała. Teraz kończymy modernizację - mówi Wojciech Malesa, kancelista w piotrkowskiej Farze.

Prace potrwają najpóźniej do połowy grudnia (termin uzależniony jest od warunków atmosferycznych). Koszt remontu to 135 tys. zł. - W tym roku otrzymaliśmy dotację ze strony władz miasta. 50 tys. dał prezydent (na podstawie otwartego konkursu ofert na wykonanie prac konserwatorskich przy zabytkach sakralnych). W tym roku to niestety tylko tyle, jeśli chodzi o dotacje. Reszta to wkład własny. Zostają nam jeszcze dwie strony wieży, które są nieruszane od wielu, wielu lat. Zamierzamy złożyć wniosek do Ministerstwa Kultury o dofinansowanie dalszych prac. Mam nadzieję, że najpóźniej za miesiąc będziemy mieć projekt prac konserwatorskich - dodaje Wojciech Malesa.


Zainteresował temat?

0

0


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (14)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

znajomy ~znajomy (Gość)24.09.2011 14:26

,,OBSERATOR"napisał(a)
Kiedyś Fara dzieliła się z O.Bernardyn parafianami aby chodzić po kolędzie - Od tego roku już się nie dzielą bo Fara wszytko dla siebie zagarnia.
To m.in. zmieniło się kiedy przyszedł nowy dziekan...

00


Marcin Majewski ~Marcin Majewski (Gość)23.09.2011 12:42

"Doker" napisał(a):
Niestety panie Marcinie, przy załatwianiu pogrzebu bliskiej osoby stary organista, pracujący w kancelarii, kompletnie nie pozwoliłby na coś takiego.


Zdanie organisty, czy proboszcza z parafii mało mnie obchodzi jeżeli wymagają oni Bóg wie jakiś sum za pochówek. Najważniejsze jest to by kapłan odprawił stosowną celebrę.

00


Doker ~Doker (Gość)23.09.2011 12:35

"Marcin-Majewski" napisał(a):
A kto powiedział, że obowiązkiem jest prosić o pochówek księdza z parafii? Jak ktoś już zauważył wcześniej można poprosić ojca od Bernardynów i zmarłego pochowa.


Niestety panie Marcinie, przy załatwianiu pogrzebu bliskiej osoby stary organista, pracujący w kancelarii, kompletnie nie pozwoliłby na coś takiego. Wiem bo pytałem. I jeszcze usłyszałem, że mam dać tyle i tyle, bez gadania, bo na biednego nie wyglądam. To są fakty.

00


Marcin Majewski ~Marcin Majewski (Gość)23.09.2011 12:31

"Doker" napisał(a):
Niech zatem "strażnicy" sumienia pozostawią parafianom wybór także przy okazji opłat za pogrzeby i inne.


A kto powiedział, że obowiązkiem jest prosić o pochówek księdza z parafii? Jak ktoś już zauważył wcześniej można poprosić ojca od Bernardynów i zmarłego pochowa.

00


mia farrow ~mia farrow (Gość)23.09.2011 12:01

"mia-farrow" napisał(a):
Niech proboszcz (obecny, zaprzeczenie poprzedniego, he,he) mnie je,


oczywiście, miało być: MNIEJ je.
Piotrkowianinie, nie obawiaj się, nikt nikogo nie będzie chrupał.

00


Doker ~Doker (Gość)23.09.2011 11:39

"Marcin-Majewski" napisał(a):
:obrońcy" wolności sumienia pozostawili ten wybór parafianom.


Niech zatem "strażnicy" sumienia pozostawią parafianom wybór także przy okazji opłat za pogrzeby i inne.

00


Marcin Majewski ~Marcin Majewski (Gość)23.09.2011 11:09

Robienie problemu o nic. To jest najważniejszy zabytek Piotrkowa i bez względu na wyznanie i światopogląd naszym obowiązkiem jest wspierać wszelkie projekty rewitalizacyjne o ile poczuwamy się do jakiejkolwiek tożsamości. Bawią mnie niektóre komentarze, ponieważ nikt siłą pieniędzy od wiernych nie zabiera - chcę to wrzucam na renowację, nie chcę to nie wrzucam i być może wszyscy :obrońcy" wolności sumienia pozostawili ten wybór parafianom.

00


Doker ~Doker (Gość)23.09.2011 10:27

Fara zawsze była pazerna na kasę, gdy szło się do kancelarii coś załatwić to siedział tam niemiły starszy pan, który golił wszystkich równo, pobierając kwoty wzięte z kosmosu. Tak źle tam znowu nie jest, nie można popadać w paranoję. Inna sprawa, że ta wieża jak i cała Fara jest bardzo ważnym zabytkiem, to nie jest jakiś tam kościół. Dlatego powinna być remontowana z pieniędzy centralnych (wiem, wiem, że to też nasza kasa) a nie wyciąganych bezpośrednio z kieszeni na mszy.

00


Katolik ~Katolik (Gość)23.09.2011 09:34

Jestem osobą wierząca i praktykującą...popieram OBSERWATORA I BEZWYZNANIOWEGO powinni płacić podatki jak każdy !!!

00


Bezwyznaniowy ~Bezwyznaniowy (Gość)23.09.2011 09:07

Wprowadzić kasy fiskalne do parafii. Opodatkować katolików . Przekonamy się ilu mamy prawdziwych katolików. Choć przyznaje zabytkowe kościoły mają urok i jestem za renowacją ale nie jako miejsce kultu ale jako zabytek i bez zbędnego emanowaniem katolicyzmem. W polsce mamy wolność wyznania a czuje się tu jak zaszczuty przez katolicka indoktrynacje.

00


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat