Advertisement

Druga w Polsce Fregata gotowa do lotu

Tydzień Trybunalski Sobota, 08 września 20123
To dwudziesty drugi egzemplarz na świecie, a drugi w Polsce. W ubiegłym tygodniu na piotrkowskim lotnisku odbyło się przygotowanie do oblotu technicznego i sam test kolejnego egzemplarza motoszybowca Fregata. Jego konstruktorem jest łodzianin Jarosław Janowski.
fot. E. Tarnowska-Ciotuchafot. E. Tarnowska-Ciotucha

- Motoszybowiec to szczególny rodzaj szybowca, który ma zamontowane na stałe śmigło i silnik. Szybowiec charakteryzuje się tym, że lata bez silnika, natomiast motoszybowiec jest kompromisem pomiędzy samolotem a szybowcem. My jako Polskie Stowarzyszenie Motoszybowcowe chcemy nadać właściwe miejsce motoszybowcom w szkoleniu lotniczym - mówi Ryszard Andryszczak, przedstawiciel Polskiego Stowarzyszenia Motoszybowcowego i współwłaściciel firmy Aerodesign.

Fregata, by móc wystartować, musiała być najpierw złożona w obecności specjalnej komisji. - Konieczne jest, by najpierw motoszybowiec został doprowadzony do stanu, w którym mógł być przedstawiony inspektorom. Oni decydowali, czy Fregata będzie dopuszczona do oblotu - mówi Grzegorz Moździerz, starszy specjalista z Urzędu Lotnictwa Cywilnego, jeden z dwóch członków zespołu roboczego uznającego zdatność tego egzemplarza motoszybowca.

***

Fregata na 60 litrach przelatuje 2 tys. km z prędkością 180 km/h.

***

- By Fregata mogła wzbić się w górę, przed jej budową musiał zostać złożony projekt poparty obliczeniami aerodynamicznymi, obliczeniami obciążeń i wytrzymałościowymi. Później taki egzemplarz musi przejść wytrzymałościowe próby naziemne. Po ich przejściu i zaakceptowaniu dokumentacji dokonywane są oględziny i dopuszczenie do oblotu. To w dużym skrócie i uproszczeniu - dodaje Grzegorz Moździerz.
Dlaczego do pierwszego oblotu wybrano piotrkowskie niebo?

- Wybraliśmy piotrkowski aeroklub do pierwszego oblotu Fregaty głównie ze względu na przyjazną atmosferę i dobry pas - dodaje Ryszard Andryszczak. Po dokładnych przygotowaniach Fregata wystartowała. Pierwszego oblotu dokonał Maciej Lasek, przewodniczący Państwowej Komisji Badań Wypadków Lotniczych i pilot doświadczalny w próbach fabryczno-państwowych szybowców i motoszybowców.

E.T.C.


Zainteresował temat?

1

0


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (3)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Qube ~Qube (Gość)03.10.2012 00:34

To jest motoszybowiec więc ma silnik więc chyba jasne że nie potrzeba go wyciągać ...

00


pitt ~pitt (Gość)09.09.2012 07:49

Rozumiem że startuje jak zwykły szybowiec czyli musi być wyciągnięty tak.....?

00


Wodnik ~Wodnik (Gość)08.09.2012 18:38

"- Wybraliśmy piotrkowski aeroklub do pierwszego oblotu Fregaty głównie ze względu na przyjazną atmosferę i dobry pas..." Jest się z czego cieszyć.

00


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat